Projekt „Čitanje na kotačima“ u Novom Marofu ističe se kao jedinstvena i značajna inicijativa koja nastoji prevladati prepreke u pristupu knjigama i obrazovanju, posebno u ruralnim i slabije naseljenim područjima Varaždinske županije. Ovaj projekt predstavlja suvremenu pokretnu knjižnicu – bibliobus – koji omogućuje knjižnične usluge na više stajališta u tjednu, pokrivajući regije gdje su tradicionalne knjižnice teško dostupne.
Možemo reći da je bibliobus obilna knjižnica s knjigama, koja pruža širok spektar usluga prilagođenih različitim dobnim skupinama i interesima korisnika. Vozilo je opremljeno s oko 1500 naslova, među kojima se nalaze beletristika, stručna literatura, znanstvena djela, kao i popularno-znanstveni naslovi. Knjige su dostupne za djecu, mlade i odrasle, pokrivajući širok raspon tema od obrazovnih do zabavnih.
Bibliobus vozi od 2019., a o samoj ideji i razvoju projekta, porazgovarali smo s ravnateljicom Gradske knjižnice i čitaonice Novi Marof, Lidijom Zečević.
Što je bibliobus i odakle ideja?
- Budući da u našoj Varaždinskoj županiji uopće ne postoji bibliobusna služba, a mi smo knjižnica koja ima dosta aktivnosti i korisnike/čitatelje iz okolnih mjesta, vidjeli smo priliku da našim korisnicima dovezemo knjigu do kućnog praga. Našli smo agenciju koja nam je pomogla napisati projekt i čekali smo hoće li nam projekt biti odobren. Uz sam projekt gdje smo nabavljali vozilo, u našem slučaju bibliokombi B kategorije, provodili smo i razne radionice namijenjene umirovljenicima, djeci, osobama s poteškoćama u razvoju, zapravo svim ovim manjinskim skupinama koje teško mogu sudjelovati u normalnim aktivnostima u svojoj sredini. Tako da smo angažirali umjetničku organizaciju iz Zagreba u sastavu raznih glumaca koji su došli do naših umirovljenika, do staračkih domova, do Udruge Sunce koja je nažalost prestala funkcionirati. Imali smo mnoštvo aktivnosti i vjerujemo da su svi naši polaznici bili zadovoljni, poželjeli su još, a stigao nam je i bibliokombi. Kombi smo nabavljali u najtežem razdoblju. Ponudu za kombi potražili smo prije početka rata u Ukrajini, međutim, rat u Ukrajini je promijenio mnogo toga jer su cijene u automobilskoj industriji otišle u nebesa i bilo je jako teško nabaviti vozilo. Međutim, uspjeli smo sve to u roku odraditi. Partneri u našem projektu bili su Grad Novi Marof i Općina Breznički Hum. Tako da smo prve rute vozili kroz naša mjesta, Novi Marof i Breznički Hum – govori Zečević.
Ruta je na početku uključivala Novi Marof i Breznički Hum, ali se kasnije proširila. Gdje točno?
- Proširili smo se na Varaždinske Toplice i njihova naselja, na Općinu Budinščina, Hrašćina, Visoko i Breznicu - rekla je Zečević.
Tko je sve u početku činio "tim bibliobus"?
- Prije svega, ovim putem jedno veliko hvala našoj administratorici projekta, Jasmini Bočkaj iz Krapina Sela, koja je detaljno odradila sve pripreme, svu provedbu i završne izvještaje. U samom početku imali smo diplomiranu knjižničarku Katju Čamić i vozača Stjepana Horvata koji su bili zaposleni na projektu i obilazili su naše korisnike. Danas jedna osoba radi u bibliobusu, to je Karla Hegedić. Ona je ujedno i knjižničarka i vozač. Budući da ima pedagoške kompetencije, savršeno se uklopila u naš tim. Tako da osim što dopremamo knjige do škola, vrtića i ostalih mjesta, provodimo i razne kreativne radionice te dovodimo pisce - naglašava Zečević.
Kakvi su dojmovi čitatelja?
- Dojmovi čitatelja, osobito najmlađih, su jako radosni. Djeca u vrtiću nas očekuju sa posebnim oduševljenjem i svi jedva čekaju da im bibliobus dođe. Mi smo se usmjerili s bibliobusom na najdalja mjesta, koja su dosta udaljena od naše knjižnice, odnosno od samog sjedišta. Međutim, uvidjeli smo potrebu i da zapravo obilazimo i naše škole i vrtiće u blizini. Tako dolazimo i u Gradski vrtić Novi Marof i u Dječji vrtić Bambi i Dječji vrtić Sretna djeca. Nešto malo dalje nam je Dječji vrtić u Oštricama. Ali evo, i sami školarci iz osnovne škole uvijek pitaju zašto k njima ne dolazi bibliobus - ističe Zečević.
Obzirom na zainteresiranost, koliko odraslih osoba i djece uopće stane u bibliobus?
- Bibliobus je iznutra relativno mali, ali može se nagurati cijeli razred i njima je to poseban gušt i oduševljenje. U našim proputovanjima išli smo i do Područne škole Salinovec koja spada pod Ivanec, gdje su nas djeca dočekala s posebnim oduševljenjem i obećali da će nam pripremiti neku predstavu ili program kad sljedeći put dođemo - objašnjava nam Zečević.
Koliko je u današnje doba čitanje zapravo bitno?
- Baš zbog digitalnog doba u kojem živimo, bilo bi poželjno da se svaki dan čita. Što je knjiga bliže čitateljima, oni manje mare za nju, ali što je knjiga dalje, zainteresiranost raste. Baš to je bio cilj projekta, da dođemo do najudaljenijih mjesta, onih malo zabačenih. Lijepo je vidjeti kad se djeca interesiraju za knjigu, kad preporučuju svojim prijateljima, kad uzimaju knjige za svoje roditelje budući da u bibliobusu imamo knjige i za odrasle, onda uzmu knjigu za sebe, a ponekad, ako je po naslovu zgodno, i za mamu i tatu - govori Zečević.
Kakvi su planovi za budućnost?
- Planiramo proširenje rute. Prva ruta koju smo proširili bilo je zapravo za područje našeg laga, Prigorje-Zagorje, za općine koje sam već spomenula, a moguće je proširenje i na neke druge općine, budući da bibliobusne službe baš i ne postoje, a naš kombi je prikladan za zagorske brege i dole i stvarno možemo do svakog mjesta. Bili smo i na Grebengradu, tako da za nas nema prepreka – zaključuje Zečević.
Kao što je već spomenuto, Grad Novi Marof i Općina Breznički Hum aktivno podupiru projekt, prepoznajući njegov značaj za lokalne zajednice. Gradonačelnik Grada Novog Marofa, Siniša Jenkač, istaknuo je kako ovaj bibliobus predstavlja korak naprijed u omogućavanju obrazovanja i kulturnog razvoja za sve građane, bez obzira na njihovu lokaciju.
Ova inicijativa ne samo da promovira čitanje, već i aktivno sudjeluje u smanjenju digitalne i informacijske nepismenosti, što doprinosi općem cilju stvaranja informiranog i obrazovanog društva.
b.stipetic/vzaktualno.hr