U prostorima Ministarstva graditeljstva i prostornog uređenja (MGIPU), 5. svibnja, potpisan je Primopredajni zapisnik o uspješnom izvršenju i preuzimanju ugovorene usluge izrade računalnog programa za određivanje energetskog svojstva zgrade za potrebe Ministarstva graditeljstva i prostornoga uređenja. Riječ je projektu koji je od 2015. godine provodio tim s Fakulteta organizacije i informatike doc. dr. sc. Zlatko Stapić, Marko Mijač, mag. inf. i Mišo Džeko, mag. inf. u suradnji sa stručnjacima sa zagrebačkog Fakulteta strojarstva i brodogradnje doc. dr. sc. Damirom Dovićem i Ivanom Horvatom, mag. ing., sa zagrebačkom tvrtkom Infodom d.o.o. te s Ministarstvom graditeljstva i prostornoga uređenja.
Odgovornost Fakulteta organizacije i informatike bila je osmišljavanje arhitekture, dizajna i implementacija izrazito složenog računalnog programa nazvanog MGIPU Energetski Certifikator, koji se sastoji od više od 40 modula proračuna potrebne, konačne i primarne energije za grijanje, hlađenje i potrošnju tople vode objekata. Odgovornost Fakulteta strojarstva i brodogradnje bila je definiranje proračuna te u ime naručitelja (MGIPU-a) testiranje računalnog programa, a odgovornost tvrtke Infodom je bila izgradnja nacionalne baze energetskih certifikata koja se puni podacima iz FOI-jevog programa.
Tijekom veljače 2017. godine, računalni program je bio podvrgnut javnom testiranju od strane stručnjaka iz područja građevine i strojarstva, a od početka svibnja 2017. godine postao je i nacionalni softver, kako je objavljeno i na stranicama Ministarstva: http://www.mgipu.hr/default.aspx?id=48517.
Posebno je važno istaknuti da su u projektnim aktivnostima bili uključeni i studenti/ce Fakulteta organizacije i informatike Josip Primorac, Mario Tuđan, Tadija Bagarić i Dajana Jeđud.
Projekt razvoja nacionalnog softvera rezultat je i prethodnih aktivnosti Fakulteta organizacije i informatike, koji tijekom proteklih 13 godina, u suradnji s tvrtkom Knauf Insulation d.o.o iz Novog Marofa i u suradnji s više od 50 studenata razvija računalni program iste namjene (KI Expert) koji trenutno kroz svoje tri aktivne inačice ima više tisuća korisnika u Hrvatskoj, ali i u regiji.
www.vzaktualno.hr