Povijest međunarodnog gorskog spašavanja obilježava se 28. kolovoza, dan kada su se 1948. godine, na poziv Austrijskog alpinističkog kluba, okupili stručnjaci za gorsko spašavanje.
Ova ključna konferencija u Wilder Kaiseru dovela je do osnivanja ICAR/IKAR-a (International Commission for Alpine Rescue) 1955. godine, čime je ojačana međunarodna mreža i zajednica gorskih spašavatelja.
Kako piše na službenoj stranici hgss.hr, današnji Međunarodni dan gorskog spašavanja, koji je ICAR uveo 2022. godine, slavi duh zajedništva, napredak i predanost svih koji se posvećuju sigurnosti drugih u planinama. Gorski spašavatelji diljem svijeta, uključujući i članove Hrvatske gorske službe spašavanja, imaju čast obilježiti i slaviti ovo nasljeđe.
Hrvatska gorska služba spašavanja postala je članica IKAR-a 24. listopada 1992. godine. Od tada, služba je zabilježila značajan napredak u svim segmentima spašavanja. Danas broji gotovo 1.300 članica i članova koji djeluju kroz 25 stanica i 40 ispostava. Služba godišnje provodi više od 1.100 akcija, od kojih je najveći broj klasičnih spašavanja u planinama. Uz to, značajan broj akcija uključuje potragu za nestalim osobama, spašavanje na vodenim površinama i intervencije uz upotrebu helikoptera.
Gorska služba spašavanja Hrvatske pruža ključnu pomoć u stijenama, brdima, rijekama i jezerima, te je važan dio nacionalnog sustava civilne zaštite. Oni dežuraju u nacionalnim parkovima, osiguravaju sigurnost na utrkama i planinarskim pohodima, te su aktivni u velikim nesrećama i katastrofama poput potresa i poplava, prenose iz hgss.hr.
foto: HGSS
vzaktualno.hr/hgss.hr