Varaždinsku županiju u srijedu je posjetio potpredsjednik Vlade i ministar prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine Branko Bačić, a radni je posjet započeo već u jutarnjim satima.
U društvu župana Anđelka Stričaka i načelnika općina Bednja, Donja Voća i Cestica – Damira Poljaka, Sanje Kočet i Mirka Korotaja, obišao je lokacije saniranih klizišta na području županije. Riječ je o klizištima u Jamnu - Zaseok Pavlineki u općini Bednja, Jelovec Voćanski u općini Donja Voća te o klizištu Radovec u općini Cestica, koja su sanirana državnim sredstvima.
Bačić je istaknuo da je sanacija klizišta bila rezultat odluke Vlade donijete prošle godine na inicijativu župana Stričaka, u dogovoru s načelnicama i načelnicima na području općina u kojima su klizišta sanirana.
-To je presedan koji nismo ranije provodili jer dio koji smo sanirali, a odnosi se na klizišta negdje oko sedam milijuna eura koliko je isplaćeno kroz Fond solidarnosti za sanaciju klizišta na području Varaždinske županije, su rezultat tog projekta postpotresne obnove koja je financirana dijelom i na području Varaždinske županije, posebno u dijelu sanacije i obnove erozije tla, odnosno klizišta. To je dobar projekt i time ne mislim da smo završili suradnju – kazao je Bačić.
Naglasio je, naime, da imaju saznanja da se i u drugim jedinicama lokalne samouprave, gradovima i općinama na području Varaždinske, ali i drugih županija sjeverozapadne i središnje Hrvatske, kao posljedice klimatskih promjena sve više otvaraju klizišta.
-Ta su klizišta takve naravi da ih jedinice lokalne samouprave temeljem vlastitih sredstava ne mogu same obnoviti, pa niti županije niti nadležna javna tijela koja upravljaju infrastrukturom koja je oštećena u tim erozijama i različitim oblicima urušavanja tla. Rekao sam županu da se na području Varaždinske županije s predstavnicima lokalne samouprave definiraju ta klizišta, popišu, a onda ćemo zajedno. Ja ću inicirati s mojim kolegicama i kolegama u Vladi, prije svega s ministrom mora, prometa i infrastrukture i s ministricom zaštite okoliša i zelene tranzicije, da svatko od nas u okviru svojih nadležnosti pripremi određene odluke, programe, kako bismo ta klizišta sanirali. Nije da je to jedna županija, da ih je to deset u jednoj županiji onda bi mogli napraviti ovakav model kao što smo sad napravili koji je nekako najjednostavniji, ali to nije sustavno riješeno– istaknuo je ministar Bačić.
Dodao je kako smatra da bi bilo dobro uspostaviti jedan program.
-Mi smo za sanaciju, stambeno zbrinjavanje naših sugrađana čiji su stambenih objekti ugroženi ili je njihova sigurnost i mehanička otpornost narušena uslijed tih klizišta, donijeli posebni program, taj program je objavljen, javlja nam se veliki broj naših sugrađana koji su se uključili i mi ćemo njima kroz naš program kojeg je usvojila Vlada omogućiti kvalitetan način stambenog zbrinjavanja, bilo u nekom novom objektu ili sanacijom na klizištu, to ćemo već donijeti odluku. Taj dio jest sustavno uređen i on se provodi kroz naše nadležno ministarstvo – objasnio je ministar Bačić.
Ono što su za Dalmaciju požari, to su za Varaždinsku županiju klizišta, naglasio je župan Anđelko Stričak dodavši da ih je iz godine u godinu sve više.
-Toliko brzo se otvaraju da ih se ne stigne sanirati i vjerujem da će se s time složiti svi gradonačelnici i načelnici, pogotovo čija se područja nalaze na gorsko-planinskim područjima. Mi smo unazad tri godine na županijskim cestama sanirali 55 klizišta u vrijednosti sedam milijuna eura, odnosno govorimo o godišnjem proračunu Županijske uprave za ceste, ali tu smo, kao i uvijek, imali pomoć od strane države, tako da smo iz vlastitih sredstava u tom saniranju sudjelovali sa svega 800 tisuća eura, dok je preostali dio, oko 6 milijuna i 200 tisuća eura, stigao iz EU proračuna, državnog i proračuna Hrvatskih voda – rekao je župan Stričak, zahvalivši ministru Bačiću na dolasku, ali i na velikoj financijskoj pomoći.
Prilikom obilaska klizišta u općini Bednja, načelnik Poljak istaknuo je da je sanacija klizišta u Jamnu, gdje su bile ugrožene gospodarske zgrade i kuće, vrijedna 410 tisuća eura.
-Ono što je učinjeno nakon sanacije ovog klizišta u dužini više od 100 metara jest da se naselje cestom koja je sad asfaltirana spojilo s Republikom Slovenijom. To ovim mještanima zaseoka Pavlineki u selu Jamno osigurava i kraći put prema Sloveniji gdje često odlaze mnogi i na radna mjesta, tako da smo i poboljšali kvalitetu života u cestovnoj infrastrukturi. Ovim putem zahvaljujem Vladi Republike Hrvatske i Varaždinskoj županiji, posebno ministru i potpredsjedniku Vlade Bačiću koji nam je iskazao veliku čast i došao u općinu Bednju gdje su uložena značajna financijska sredstva u sanaciju klizišta – izjavio je Poljak.
Istaknuo je i da su kroz Fond solidarnosti u prošloj godini na području općine sanirana četiri klizišta.
-Nažalost, općina Bednja je takvo područje da su klizišta svakodnevica. Trenutno imamo 28 aktivnih klizišta u općini i njih ćemo u budućem razdoblju sanirati – kazao je Poljak.
Načelnica Kočet izjavila je da je zbog klizišta dio stanovnika u Jelovcu Voćanskom bio odsječen, ali da je zahvaljujući Varaždinskoj županiji, odnosno Ministarstvu i njihovoj intervenciji ove godine klizište sanirano.
-Još uvijek imamo otvorena klizišta. Jest da nisu u tako lošem stanju kao što je bilo ovo, ali svako sljedeće nevrijeme sve dalje i dalje klize, dionice i ceste će na kraju propasti. Mi imamo problem vezan uz financije, govorimo sada o nedovršenim cestama, općinskim cestama, uspijemo jednim dijelom jedva iz proračuna izdvojiti sredstva za dokumentaciju da se pripremi za natječaj ili za neku intervenciju od strane Ministarstva. Nadam se da je ovo dobar znak i za našu općinu i da će resorno ministarstvo pomoći u sanaciji i ostalih klizišta kojih imamo još desetak – kazala je Kočet.
U sanaciju klizišta u Jelovcu Voćanskom uložena je 81 tisuća eura, a procjenjuje se da bi za sanaciju preostalih klizišta, koja je prouzročila poplava u svibnju prošle godine,.trebalo izdvojiti još 600 tisuća eura.
ak/vzaktualno.hr