Hrvati su poznati kao veliki potrošači lijekova, a korona kriza i svi problemi koji proizlaze iz nje poput straha od moguće zaraze, izolacije, gubitka plaće i radnog mjesta gurnuli su ih još više prema kupovini tableta.
Od kada je kod nas krenula epidemija koronavirusa i zabilježen prvi slučaj obolijevanja, masovno su se kupovali, ne samo wc papir i brašno, nego i lijekovi za temperaturu i bolove, ali i tablete za smirenje.
Kako doznaje RTL, u proteklih mjesec i pol u Hrvatskoj je prodano paracetamola koliko i u cijeloj prošloj godini, a ibuprofena kao lani za šest mjeseci!
-Za cijelo vrijeme trajanja epidemije postoji povećana potražnja za lijekovima kako na recept tako i bez recepta. Iako na tržištu lijekova ima dovoljno i ne možemo reći da su nestašice veće od uobičajenih, pacijenti u značajno većem opsegu obilaze ljekarne i kupuju lijekove. Tako je prema podacima koje imamo u proteklih mjesec i pol dana iz hrvatskih veledrogerija prodano više od cijele prošlogodišnje prodaje paracetamola i skoro polovica prošlogodišnjeg prometa ibuprofena - otkrila je za Vijesti.hr predsjednica Hrvatske ljekarničke komore Ana Soldo.
Lijekovi za smirenje, poput Normabela, Apaurina ili Praxitena, nalaze se u kućnim apotekama mnogih domova i mnogi ih gledaju kao brzopotezno rješenje za nesanicu, nervozu, uznemirenost, napadaje panike…
Njihova potrošnja raste iz godine u godinu, a da ih Hrvati vole pokazuje i podatak da na godišnjoj razini potroše lijekova za smirenje u vrijednosti od gotovo 90 milijuna kuna!
Prema neslužbenim informacijama koje su dobili novinari RTL-a, od kada je krenula korona kriza prodaja antidepresiva i sedativa porasla je za 6 do 8 posto.
Sve više ljudi uzima anksiolitike
Prema posljednjim podacima Hrvatske agencije za lijekove i medicinske proizvode (HALMED), u 2018. godini je 78 osoba od njih 1000 svaki dan uzimalo barem jednu dozu anksiolitika, dok je taj broj, primjerice, u 2014. godini bio oko 73.
Vodeći lijekovi po potrošnji u su derivati benzodiazepina.
Diazepam uzima 39 od 1000 osoba, a u toj skupini su primjerice Normabel i Apaurin. U 2018. prodano ga je u vrijednosti od 37 milijuna kuna.
Drugi najpopularniji je alprazolam kojeg uzima 27 od 1000 osoba, a u toj skupini su Helex i Misar. Alprazolama je u 2018. potrošeno u vrijednosti od 26,28 milijuna kuna.
Potom po potrošnji slijedi oksazepam, odnosno najpoznatiji predstavnik Praxiten, kojeg uzima pet od 1000 osoba, a njega je konzumirano prije dvije godine u vrijednosti od 14,1 milijuna kuna.
Cijeli članak pročitajte OVDJE
vzaktualno.hr/RTL