„ZIPKA” Udruga udomitelja za djecu i mlade Varaždinske županije osnovana je 2007. godine s ciljem međusobnog povezivanja i stvaranja međusobne mreže podrške kako bi se udomitelji osnažili, ojačali te kako bi se spremnije i lakše nosili s izazovima koje donose udomiteljstvo i skrb za djecu koja su im povjerena.
U vrijeme osnivanja Udruge na području Varaždinske županije bilo je oko 120 nesrodničkih udomiteljskih obitelji. Danas sveukupno srodničkih i nesrodničkih udomiteljskih obitelji ima oko stotinu, s time da nisu sve obitelji ujedno i članovi udruge „ZIPKA“ Varaždin, govori nam predsjednica Udruge i udomiteljica Marija Igrec. Varaždinska „ZIPKA“ broji 60-ak članova.
Naime, kako navodi naša sugovornica, udomitelja nema dovoljno kako bi se zadovoljile potrebe.
– Nažalost, na području cijele Hrvatske, pa tako i na području Varaždinske županije broj udomitelja je u padu. Veliki problem predstavlja i činjenica da su udomitelji sve starije životne dobi, a novi, mlađi udomitelji se ne javljaju u dovoljnom broju da „pokriju” odljev udomitelja koji više zbog svojih godina nisu u mogućnosti brinuti se o djeci – rekla je Igrec.
Zašto udomiteljstvo?
S druge strane, unatoč svim koracima kojima društvo grabi prema naprijed, nažalost i dalje postoje obitelji koje nisu funkcionalne i u kojima djeca nemaju zadovoljene bazične potrebe, ističe.
– U te potrebe, osim onih materijalnih, spadaju i ljubav, privrženost, toplina, suosjećanje... Udomiteljstvom se djeci koju je potrebno izdvojiti iz bioloških obitelji, daje upravo to - stabilnost, sigurnost, toplina, razumijevanje i važnost. Svako dijete to zaslužuje i treba. Kroz život u udomiteljskoj obitelji djeca uče kako obitelj funkcionira, što je važno, što je prihvatljivo, što nije... A sve naučeno ponesu sa sobom dalje u život i primijene kada stvaraju svoje obitelji. I koliko god se udomitelj trudi unijeti radost i bezbrižnost u djetetov život, toliko i dijete unosi radost u život udomitelja – ispričala je predsjednica Udruge.
Pojasnila je potom da udomljeno dijete može ostati u udomiteljskoj obitelji sve do kraja školovanja, no ponekad djeca ostaju u udomiteljskoj obitelji i kada su na fakultetu jer nemaju nikoga kod koga bi se osjećali sigurno i prihvaćeno, osim udomitelja.
– Nakon kraja školovanja mogu ostati još godinu dana u obitelji i u tom periodu je vrijeme da si potraže posao, osnaže se za samostalnost, možda nešto uštede… Nerijetko i nakon tog vremenskog perioda djeca, odnosno mlade osobe, ostaju i dalje kod udomitelja jer se kroz udomiteljstvo stvaraju čvrste veze koje zapravo traju cijeli život - baš kao i s biološkom djecom – otkriva Marija Igrec koja je potom objasnila razliku između udomiteljstva i posvojenja.
Kako kaže, građani vrlo često nemaju jasnu sliku o razlici između ova dva oblika zbrinjavanja djece bez odgovarajuće roditeljske skrbi.
– Najveća razlika je u tome da je udomiteljstvo privremeni oblik skrbi, odnosno da traje dok se ne stvore uvjeti u biološkoj obitelji da se dijete vrati ili se roditelji ne liše roditeljskih prava te se steknu uvjeti za posvojenje. Tijekom udomiteljstva djeca održavaju kontakte sa svojim biološkim roditeljima i drugim članovima obitelji koji prema Rješenju ostvaruju to pravo. Posvojenje je trajni oblik skrbi, djeca dobivaju prezime svojih posvojitelja, nemaju više kontakata sa svojom biološkom obitelji... Volim reći da dobivaju svoj „zauvijek dom” – kazala je naša sugovornica.
Dodala je da se odluka o posvojenju donosi u skladu s najboljim interesom djeteta i da ima slučajeva kada udomitelji posvajaju dijete koje su udomili. Međutim, kao što je napomenula, većina udomitelja je u životnoj dobi kada nije više u mogućnosti da posvoji dijete.
– No, svakom je udomitelju koji priprema dijete za posvojenje, za odlazak u posvojiteljsku obitelj, drago da je bio dio djetetovog života u trenucima kada je to djetetu bilo potrebno, u trenucima kada mu je možda bilo najteže. Vrlo često udomitelji i posvojitelji, a tako i djeca, ostaju u kontaktu i dalje, tako da se dijete ne osjeća istrgnuto iz okruženja u kojem je provelo dio života – naglasila je Igrec.
Pružanje pomoći i po izlasku iz sustava udomiteljstva
Nadalje, mladim osobama koje su izašle iz sustava udomiteljstva Udruga „ZIPKA” nastavlja pomagati, i to u vidu pružanja socijalne usluge organiziranog stanovanja uz povremenu podršku.
– Naime, već dugi niz godina, uz podršku Grada Varaždina, Udruga na korištenje ima stan od 60 m2 koji koristi za stambeno zbrinjavanje mladih koji su izašli iz udomiteljstva. Putem te Stambene zajednice mladi uz pomoć mentora te stručnih djelatnika (psihologa i socijalnog radnika) angažiranih u radu Udruge, stječu i nadograđuju socijalne i životne vještine potrebne za sigurniji i samopouzdaniji ulazak u svijet odraslih te za vlastito osamostaljenje. Kroz život u Stambenoj zajednici mladi imaju mogućnost biti dio dosadašnje lokalne zajednice u kojoj žive, rade i djeluju, a uz primjerene troškove stanovanja – ističe predsjednica Igrec.
Za kraj razgovora najavila je 16. Nacionalni susret udomiteljskih obitelji koji će se održati 31. kolovoza u Varaždinu. Susret svake godine organizira Forum za kvalitetno udomiteljstvo djece kao mreža udomiteljskih udruga s područja Republike Hrvatske, a „ZIPKA” je ove godine domaćin.
Kako navodi, Nacionalni susret prilika je za međusobno upoznavanje, druženje udomiteljskih obitelji iz različitih dijelova Hrvatske, ali i prilika da ostali dionici skrbi o djeci čuju udomitelje, čuju njihove probleme te osluhnu njihove potrebe.
– Ove godine na radnom dijelu susreta teme su „Udomiteljstvo kao identitet”, ali i izazovi koje udomiteljstvo nosi, kao i načini i različita iskustva svih dionika sustava socijalne skrbi kako bismo ih prevladali. Očekujemo dolazak preko 200-tinjak djece i 150 udomitelja, stručnih djelatnika, predstavnika Ministarstva, Pravobraniteljice za djecu, Unicefa, lokalne samouprave, srodnih udruga te naših suradnika. Nacionalni susret je i prilika da se šira javnost upozna s udomiteljstvom, s važnošću udomiteljstva kao najboljeg oblika skrbi za djecu koja nemaju tu sreću da odrastaju u svojoj biološkoj obitelji – rekla je Igrec.
Dodala je da će za djecu biti organizirane razne sportske i kreativne radionice na kojima će zasigurno uživati.
– Nadamo se da će s našeg susreta ponijeti pregršt lijepih uspomena koje će nositi sa sobom kroz život. Naravno, događaj s tako velikim brojem sudionika ne bi se mogao održati bez uključenja i naše lokalne zajednice koja, podupirajući nas, prepoznaje važnost udomiteljstva. Zahvalni smo što je Varaždinska županija suorganizator susreta, a Grad Varaždin nam je ustupio prostor kako bi se susret mogao održati – zaključila je predsjednica „Zipke” i udomiteljica Marija Igrec.
Svi koje zanima više o udomiteljstvu ili bi sami htjeli postati udomiteljima, mogu se za više informacija javiti u Udrugu na mail adresu: udomitelji.zipka@gmail.com
foto: zipkavarazdin.hr
mlpetrinjak/vzaktualno.hr