Varaždinska županija, u suradnji s Fakultetom organizacije i informatike Varaždin i Javnom ustanovom za regionalni razvoj Varaždinske županije, organizirala je međunarodnu konferenciju o obrazovanju za poduzetništvo.
Konferencija je dio Europskog tjedna malog i srednjeg poduzetništva projekta LokalnE inicijative za PoticanjE ZapošljavanjA u Varaždinskoj Županiji – LEPEZA VŽ.
- Objektivno, mi smo apsolutna špica Hrvatske, daleko najuspješnija županija po poduzetničkim inicijativama i po rezultatima gospodarstva. Imamo daleko najveći izvoz po zaposlenom i daleko najveća neto razlika uvoz-izvoz. Sve su to krasni podaci koji nisi ni približno dovoljno dobri. Sasvim sigurno možemo učiniti mnogo više, i čini se. Stalni su pomaci, vidimo ih svake godine – rekao je župan Varaždinske županije Radimir Čačić.
- Jedna od naših najvećih mana ovog trenutka je cjeloživotno obrazovanje. To je jedna od ključnih stvari u kojim mi zaostajemo. Na puno stvari nismo na europskoj razini, ali kod ovoga smo na dnu – rekao je župan Čačić rezimirajući kako Varaždinska županija svakim danom i u svakom pogledu sve više napreduje.
Dekanica Fakulteta organizacije i informatike Nina Begičević Ređep, izv. prof. dr. sc., rekla je kako je FOI prepoznatljiva institucija sa studijskim programom Ekonomika poduzetništva prije svega po interdisciplinarnosti i po inovativnim metodama učenja i poučavanja.
- Naši studenti imaju kompetitivnu prednost u odnosu na ostale studente ekonomskih studija jer mi ekonomska znanja nadograđujemo s informatičkim. Što se tiče samih inovativnih metoda učenja i poučavanja, uključujemo i poslodavce, simuliramo poslovne poduhvate, gradimo kritičko i kreativno promišljanje i rješavanje konkretnih problema odlučivanja. To je danas izuzetno važno, baš da u njima potaknemo stvaranje poduzetničkih poduhvata – rekla je dekanica FOI-a.
Rezultati Global Entrepreneurship Monitor-a, najvećeg svjetskog istraživanja poduzetničkih aktivnosti koje godišnje objavljuje indikatore ukupne poduzetničke aktivnosti i poduzetničke okoline, u obliku izvještaja globalnih rezultata te izvještajem za svaku pojedinu zemlju pokazuju da hrvatske regije, i Republika Hrvatska u cjelini, zaostaju za zapadnim i sjevernim europskim regijama po ovom pitanju. Upravo iz tog razloga je prof.dr.sc. Petra Sippola sa Sveučilišta Seinäjoki iz poduzetnički dinamične finske regije Južna Ostrobotnija predstavila njihova iskustva u razvoju poduzetničkih vještina, te inventivne modele i preporuke za poboljšanje poduzetničkih vještina i načina razmišljanja osoba u obrazovanju, ali i društva u cjelini.
- Najvažnije je da poduzetništvo mora biti povezano s radom i da budući poduzetnici, učenici, stječu svoja iskustva u stvarnom životu i da vide tu povezanost stvarnog, svakodnevnevog života i teoretskog poduzetništva. To je nešto što mi radimo, počinjemo vrlo rano, već u samom vrtiću – rekla je profesorica Sippola.
Poduzetništvo, prema viđenju Europske komisije, je mnogo više od samog osnivanja i vođenja poduzeća. Radi se o vještinama i sposobnostima kojima se može bolje upravljati vlastitim životom, i to na osobnoj i profesionalnoj razini. U današnjem globalnom svijetu, razvoj osobnih vještina kao što su kreativnost, odgovornost, rješavanje problema, preuzimanje rizika, timski rad, kao transverzalnih vještina u globalnom svijetu kojeg karakteriziraju brze promjene, su od iznimne važnosti.
m.furlan/varazdinska-zupanija/vzaktualno.hr