Kako bi umirili javnost, ali i demantirali pojedine netočne informacije objavljene u medijima, Stožer civilne zaštite Varaždinske županije održao je konferenciju za novinare u četvrtak na kojoj je načelnik Stožera, Robert Vugrin, kazao kao je situacija u odnosu na srijedu nepromijenjena.
-I dalje imamo potvrđene dvije osobe zaražene koronavirusom – jednu smo potvrdili već u utorak i rekli da je riječ o mlađoj muškoj osobi, starosti oko 30 godina, koja je 24. veljače došla s područja sjeverne Italije i od tog trenutka bila pod aktivnim zdravstvenim nadzorom. Kada su se pojavili simptomi, osoba je upućena u Opću bolnicu Varaždin i od tog trenutka je u izolaciji. Trenutno je dobrog općeg zdravstvenog stanja i čak niti nema temperaturu – kazao je Vugrin te nastavio:
-Druga osoba je jučer potvrđena, također muška osoba srednjih 30-ih godina. Simptomi su relativno blagi tako da su zdravstvene slike izrazito pozitivne. Imamo određeni broj osoba pod aktivnim zdravstvenim nadzorom, dakle mapiraju se sve osobe koje su bile u kontaktu sa zaraženima, što znači da se one redovito, svakodnevno javljaju dežurnom epidemiologu, prati se njihovo zdravstveno stanje, prati se imaju li simptome koji upućuju na mogućnost zaraze koronavirusom i prati se njihova tjelesna temperatura – naglasio je načelnik Stožera.
Po njegovim riječima Stožer aktivno provodi sve upute i mjere koje su stigle s nacionalne razine, i od Stožera civilne zaštite RH, i od Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo te se apelira na sve ustanove i sve građane da se što striktnije pridržavaju svih uputa. Kad je riječ o karanteni, napomenuo je Vugrin, postoji stupnjevanje ovisno o broju osoba koje su definirano zaražene koronavirusom.
-Mi smo trenutno u fazi 2, gdje smo proširili kapacitete, imamo dovoljno prostora u zgradi Interne i jedan je kat potpuno izoliran za te potrebe, ukoliko se pokaže potrebnim, kapaciteti će se povećavati i nalog, odnosno uputa za karantenu dolazi centralno od Stožera civilne zaštite RH – rekao je Vugrin te demantirao da je druga osoba, kojoj je u srijedu potvrđena zaraženost koronavirusom, iz Međimurske županije.
Na pitanje jesu li se zaražene osobe ponašale odgovorno Vugrin je naglasio da sve ovisi o popratnoj informaciji samih osoba.
-Znači, mi ne pratimo osobe 24 sata dnevno putem neke treće osobe. Oni su dobili jasnu uputu od dana prelaska granice i apeliralo se na njih da se pridržavaju uputa. Je li koja od tih osoba u nekom trenutku napustila kući i nije se pridržavala tih mjera, odnosno lagala epidemiologu, to ne mogu utvrditi – završio je načelnik Stožera.
Ravnatelj Opće bolnice Varaždin, Nenad Kudelić dr.med., ponovio je da su dvije zaražene osobe mlađe životne dobi, dobrog stanja i radi se o respiratornim bolestima sa blažom kliničkom slikom i očekuje se skoro potpuno izlječenje.U ovom trenutku je preko stotinu ljudi pod aktivnim zdravstvenim nadzorom. Dosada je 14 osoba testirano od kojih je nalaz potvrđen kod tih dviju osobe.
– U svakodnevnoj smo komunikaciji s Ministarstvom zdravstva i Klinikom za infektivne bolesti, radimo strogo prema naputcima i smjernicama Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo – dodaje Kudelić.
Prema preporuci Ministarstva zdravstva, Opća bolnica Varaždin je inicijalno osigurala dva mjesta u izolaciji, a s obzirom na sadašnje potrebe osiguran je veći prostor, koji je spreman i bolnica je u mogućnosti zbrinuti do 20 pacijenata.
– U Općoj bolnici Varaždin od početka gripe zabrana je svih posjeta, a ambulante, poliklinika i hladni pogon za sada normalno rade i nema bojazni za pacijente od potencijalne zaraze. Svi pacijenti koji su predviđeni za planirane operacijske zahvate telefonski su ili će biti kontaktirani s objašnjenjem procedure pa je na njima izbor hoće li se odlučiti na zahvat ili ne. Sadašnja preporuka Ministarstva zdravstva je da se tzv. hladni pogon ne ukida – dodaje ravnatelj.
Ravnatelj Opće bolnice Varaždin dodatno podsjeća na postupak s potencijalno zaraženim osobama:
– Budući da se znalo da je osoba boravila u Italiji u području potencijalne zaraze koronavirusom, takve osobe na graničnom prijelazu dobivaju rješenje o nadzoru od sanitarnog inspektora. Dodatna pitanja o tim postupcima mogu se postaviti epidemiologu Zavoda za javno zdravstvo. Te osobe moraju biti u samoizolaciji u kući, svakodnevno u kontaktu s epidemiologom. Kad epidemiolog procijeni da se zbog pojave simptoma može posumnjati na koronavirus, kontaktira bolnicu i takvog pacijenta upućuje na izolaciju u bolnicu. Obučeno osoblje uzima uzorak i šalje u Kliniku za infektivne bolesti. Potrebno je 6-8 sati da se dobiju nalazi. Ovisno o nalazima epidemiolog daje preporuku za daljnje postupanje. Ako je pozitivan, osoba ostaje u bolnici, izolirana u posebnoj sobi i liječena prema pravilima medicinske struke. Ako je nalaz negativan, ovisno o anamnezi, epidemiolog može donijeti nekoliko različitih odluka. Jedna je, ako postoji visoki rizik jer je osoba bila u kontaktu sa zaraženom osobom, da ostane u izolaciji određeni broj dan i ponovno se testira. Druga je da ide kući u samoizolaciju pa se ili ponovno testira ili nema potrebe za tim ako je pacijent zdrav.
s.kalajdžija / vzaktualno.hr