Međimurski župan Matija Posavec nakon nepravomoćne presude Županijskog suda u Zagrebu, kojom je proglašen krivim po optužbi za trgovanje utjecajem i primanje mita, oštro je reagirao na odluku suda poručivši kako je iznenađen, ali i da je riječ o slučaju koji pokazuje koliko se, kako tvrdi, ne treba vjerovati hrvatskom pravosuđu.
- Moram reći da sam malo iznenađen. Mislim da je ova presuda definitivno jedan dokaz koliko se ne treba vjerovati hrvatskom pravosuđu jer se sudske presude, po mom dojmu, trebaju donositi na temelju zakona i činjenica, a ne na temelju uvjerenja ili predrasuda - rekao je Posavec.
Naglasio je kako smatra da sama struktura presude pokazuje nelogičnosti procesa, podsjetivši da je od tri točke optužnice oslobođen po dvije, dok je ostala samo jedna.
- Upravo vam to dokazuje da smo od tri točke za dvije oslobođeni, ostala je samo jedna. A koja? Ona u kojoj vi na demokratski način dobijete povjerenje birača, imate predstavničko tijelo potpuno odvojeno od izvršnog tijela i ono donese odluku, a za tu odluku ste vi krivi. To je ili nepoznavanje razlike između izvršnog i predstavničkog tijela ili neki drugi razlog - rekao je.
Posavec tvrdi kako će nepravomoćna presuda biti srušena u žalbenom postupku te poručuje da odluku zbog koje je proglašen krivim nije donio niti potpisao.
- Mislim da će se ova nepravomoćna presuda jako lako pobiti jer tu odluku nisam donio ja. Nisam je ni potpisao. Donijelo ju je tijelo koje čini gotovo četrdesetak vijećnika, a radi se o jednom od sedam imenovanja u upravnom vijeću jedne županijske ustanove - izjavio je.
Dodao je kako hrvatski zakoni jasno definiraju ovlasti župana kada je riječ o imenovanjima.
- Danas, kao i tada, svaki župan po hrvatskim zakonima ima pravo imenovati koga želi u nadzorni odbor ili upravno vijeće. Biti kažnjen zbog toga, mislim da nemate sličan slučaj u 35 godina hrvatske demokracije, pravosuđa i policije - rekao je Posavec.
Poručio je kako sada čeka pisano obrazloženje presude.
- Mene zanima kako je to i na koji način obrazloženo. Ovo je samo nepravomoćna objava koja će se itekako razmatrati na drugostupanjskim sudovima - dodao je.
Na novinarsko pitanje razmatra li mogućnost ostavke, Posavec je odgovorio kako za takav potez ne vidi razloga dok postupak nije pravomoćno okončan.
- Presuda je nepravomoćna, svatko tko dobije nepravomoćnu presudu ima pravo žalbe, to nije konačno i postoji presumpcija nevinosti. Tvrdio sam od prvog dana i tvrdim i danas - ništa što mi se stavilo na teret prije pet godina nakon godinu dana slušanja represivnog aparata se nije dogodilo i nisam učinio ništa nezakonito - izjavio je.
Ponovno je istaknuo kako je oslobađajuća presuda u dvije točke optužnice pokazala da su brojne tvrdnje koje su godinama dominirale javnim prostorom bile neutemeljene.
- Cijelo vrijeme dominirala su tri kaznena djela, puno se pisalo o takozvanim zapošljavanjima, a na kraju je sud to oslobodio. Zato se postavlja pitanje je li ova odluka možda nekakav kompromis jer je riječ o medijski atraktivnom ili političkom slučaju - rekao je.
Govoreći o daljnjim koracima, Posavec je poručio kako očekuje da konačnu riječ daju drugostupanjska tijela.
- Neka oni koji trebaju donesu svoju odluku, a to su drugostupanjska tijela. Trebamo pričekati pisani otpravak, jer će se tek tada vidjeti obrazloženje. No i dalje mislim da ovakva presuda više pokazuje funkcioniranje pravosuđa na temelju uvjerenja i predrasuda nego zakona i činjenica - kazao je.
Dodao je kako su zakonske odredbe o ovlastima župana, prema njegovom tumačenju, vrlo jasne.
- Zakoni i činjenice vide se u Zakonu o regionalnoj i lokalnoj samoupravi, Zakonu o ustanovama i Zakonu o izboru dužnosnika i izvršne vlasti - rekao je Posavec.
Novinare je zanimalo i kako komentira činjenicu da je policiji ranije priznao dio okolnosti koje su predmet postupka, na što je Posavec odgovorio kako su i njegova i priznanja drugih aktera dana pod pritiskom.
- Imate moje priznanje i priznanje gospodina Novkovića, ali smo za drugu i treću točku oslobođeni. To priznanje dogodilo se pod pritiskom, nije bilo slučajno i obojica smo kasnije rekli što je zapravo bilo - izjavio je.
Posavec tvrdi kako se cijeli proces vodi već dugo zbog, kako kaže, marginalnih pitanja.
- Pet godina traje proces zbog dva zapošljavanja na određeno vrijeme od šest mjeseci, za zamjene i situacije gdje nema javnog novca, nema proračuna, nema PDV-a i nitko nije oštećen - rekao je.
Ponovno je naglasio da ključnu odluku nije donio on osobno.
- To nisam napravio ja, i to je jako važno. Napravilo je predstavničko tijelo. To vam je isto kao da predsjednik Vlade odgovara za odluke Hrvatskog sabora, potpuno isto jer su predstavnička tijela zapravo Hrvatski sabor u malom. A jednostavno vi na taj način funkcionirate, kako se biraju radna tijela u Hrvatskom saboru? Biraju se dogovorom predsjednika političkih stranaka. Kako se biraju ustavni suci” Dogovorom većine i oporbe - zaključio je Posavec.







