Aktualno.hr - Čitaj, slušaj, gledaj!
  • Naslovna
  • Politika
  • Gospodarstvo
  • Sport
  • Događanja
  • Crna kronika
  • Hrvatska i svijet
  • PR članak
  • Lifestyle
  • Video
  • Arhiva
  • Home
  • Politika
  • Ministar Habijan svečano otvorio novi vidikovac Nacionalnog parka Plitvička jezera i najavio ulaganja u planinarske domove

Ministar Habijan svečano otvorio novi vidikovac Nacionalnog parka Plitvička jezera i najavio ulaganja u planinarske domove

Politika
12. travnja 2024.
Alenka Kučić
542
Share
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Ministar gospodarstva i održivog razvoja Damir Habijan i ravnatelj Nacionalnog parka Plitvička jezera Tomislav Kovačević su danas zajedno sa suradnicima svečano otvorili novi vidikovac „Tomićevo pogledalo“ na brdu Stubica.

Otvorenje vidikovca se održalo povodom obilježavanja 75. obljetnice proglašenja Nacionalnog parka Plitvička jezera i 45. obljetnice upisa na UNESCO-ov Popis svjetske baštine. Vidikovac je smješten na poznatoj lokaciji na kojoj je hrvatski književnik i prevoditelj Josip Eugen Tomić pronalazio inspiraciju za svoje pjesme. S njega se pruža panoramski pogled na dio Gornjih jezera (vide se Prošćansko, Ciginovac, Okrugljak, Veliko, Batinovac i Gradinsko jezero) i okolne vrhove.

Tom prilikom, ministar Habijan je ravnatelju Kovačeviću i njegovim suradnicima čestitao obljetnicu parka i uspješan završetak projekta izgradnje vidikovca, a ravnatelj Kovačević je istaknuo kako se očekuje da će ova atrakcija privući posjetitelje na šumske staze povrh jezera i time pridonijeti rasterećenju dijela posjetiteljskog sustava.

-NP Plitivička jezera su najbolji primjer održivog turizma. U prilog tome ide smanjen broj posjetitelja u odnosu na ranije s ciljem očuvanja prirodnog bogatstva, jer upravo je zaštita prirode glavni smisao parkova. Očuvana priroda jedan je od najvažnijih resursa Republike Hrvatske - izjavio je ministar Habijan.

Uz ulaganja u posjetiteljsku infrastrukturu i najavljenu obnovu hotela, najvažniji posao parka tek slijedi. Započinju zahtjevni restauracijski projekti na očuvanju sedrenih barijera i uklanjanju pregrada na rijekama i potocima što će rezultirati izmicanjem dijela staza, a sve kako bi se osigurao prirodni rast sedre i očuvanje prekrasnih jezera.

Ministar Habijan je naglasio kako ulaganja u zaštitu prirode moraju biti prioritet.

-Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja će zajedno s Fondom za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost posebno voditi računa o ulaganjima u planinarske domove i rekonstrukcije postojećih objekata. Na Risnjaku i Velebitu u planu je obnova planinarskih domova, a na Lastovu rekonstrukcija napuštene vojarne u posjetiteljski centar. Ta tri projekta planiramo realizirati tijekom naredne dvije do tri godine – rekao je Habijan.

Planinarsko-posjetiteljska infrastruktura - PARKOVI 2024 - 2026

vzaktualno.hr

Alenka Kučić 26670 Posts   0 Comments

Prethodna Vijest

Gradonačelnik Gregurović potpisao ugovor za obnovu kapele sv. Marka Križevčanina u Donjoj Šemnici, vrijedan 50 tisuća eura
Događanja
2024-04-12

Sljedeća Vijest

Grad Ludbreg objavio javni poziv za dodjelu potpora male vrijednosti za poticanje razvoja poduzetništva
Događanja
2024-04-12
Izdvojeno
Općina Đurmanec za rad udruga osigurala više od 96 tisuća eura
Događanja
4. srpnja 2026.
Nikolina Pofuk Bajz
Župan Stričak u Đakovu: Među prioritete uvrstiti geotermalni potencijal, pokrenuta anketa za građane o potrebama stanovanja
Događanja
4. srpnja 2026.
martina
Više kamera i uspornika? Županijski savjet traži da dio novca od kazni ostane gradovima i općinama
Događanja
4. srpnja 2026.
Nikolina Pofuk Bajz
Grad Novi Marof osigurao 16.405 eura za nagrade učenicima i mentorima
Događanja
4. srpnja 2026.
martina
Video & fotogalerija
FOTO Otvoren Dječji vrtić Točkica – najveća investicija u povijesti Općine Trnovec Bartolovečki
Fotogalerija
1. srpnja 2026.
ONI SU PONOS VARAŽDINSKE ŽUPANIJE 26 državnih prvaka primilo priznanja za izvrsnost
Fotogalerija
17. lipnja 2026.
Povijesni dan za varaždinsko zdravstvo: Otvorena najveća investicija u povijesti OBV-a vrijedna više od 45 milijuna eura – Centralni operacijski blok
Gospodarstvo
16. lipnja 2026.
Otvorena kupališna sezona, na Dravskom kotliću rekordnih 35 ekipa!
Fotogalerija
13. lipnja 2026.
Smotra vatrogasnih vozila i opreme na Kapucinskom trgu okupila varaždinske vatrogasce i građane
Fotogalerija
29. svibnja 2026.
Aktualno.hr - Čitaj, slušaj, gledaj!

© 2025 Vox media d.o.o. – za marketing i komunikaciju

Impressum
Uvjeti i pravila korištenja | Izjava o privatnosti i sigurnosti podataka
Cjenik oglašavanja

  • Developed by Online-press ltd.

Koristimo kolačiće kako bismo vam pružili najbolje iskustvo na našoj web stranici. Informacije o kolačićima koje koristimo ili opcije za isključivanje kolačića možete pronaći u Uvjeti i pravila korištenja i Izjava o privatnosti i sigurnosti podataka

Powered by  GDPR Cookie Compliance
Pregled privatnosti

Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.

Neophodni kolačići

Neophodni kolačići trebali bi biti omogućeni uvijek kako bismo mogli spremiti vaše postavke kolačića.

Ukoliko onemogućite ovaj kolačić, mi nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da ćete prilikom svake posjete morati odobriti ili blokirati kolačiće.