Aktualno.hr - Čitaj, slušaj, gledaj!
  • Naslovna
  • Politika
  • Gospodarstvo
  • Sport
  • Događanja
  • Crna kronika
  • Hrvatska i svijet
  • PR članak
  • Lifestyle
  • Video
  • Arhiva
  • Home
  • Događanja
  • Ministri u Međimurju: Integracija Roma moguća je jedino kroz obrazovanje, rad i sigurnost

Ministri u Međimurju: Integracija Roma moguća je jedino kroz obrazovanje, rad i sigurnost

Događanja
15. svibnja 2026.
Nikolina Pofuk Bajz
115
Share
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Potpredsjednik Vlade Republike Hrvatske i ministar unutarnjih poslova Davor Božinović, ministar znanosti, obrazovanja i mladih Radovan Fuchs te ministar rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike Alen Ružić boravili su u petak u Međimurskoj županiji, gdje su sa županom Matijom Posavcem, predstavnicima socijalnih ustanova i Policijske uprave međimurske održali radni sastanak na kojem je jedna od ključnih tema ponovno bila problematika romske zajednice u Međimurju.

Zadovoljstvo još jednim održanim sastankom izrazio je međimurski župan Matija Posavec istaknuvši kako je riječ već o četvrtom sastanku u svega nekoliko mjeseci, od kojih su tri održana u Međimurju, dok je u međuvremenu na razini ustanova i institucija održano više od 20 operativnih sastanaka.

- Teme su obrazovanje, socijalna politika, bespravna gradnja i postupanje s otpadom – sve ono s čime se kao sredina suočavamo u kontekstu vremena u kojem živimo - rekao je Posavec.

Naglasio je da se svaki sastanak temelji na konkretnim pokazateljima i mjerljivim rezultatima.

- Uvijek krećemo od brojki – gdje smo bili jučer, gdje smo danas i gdje želimo biti sutra - poručio je župan, dodavši kako se bilježe određeni pomaci, ali i dalje postoji prostor za napredak.

Govoreći o sigurnosti, Posavec je upozorio na porast kaznenih djela unutar romske zajednice, što predstavlja dodatni izazov za policiju. Istodobno je istaknuo pozitivne trendove na tržištu rada. Međimurska županija trenutačno ima stopu nezaposlenosti od 3,1 posto, a broj radno sposobnih korisnika zajamčene minimalne naknade romske nacionalnosti smanjen je s više od 600 na 402 osobe u posljednjih godinu dana.

- U ovom trenutku 1013 osoba u Međimurskoj župani su korisnici zajamčene minimalne naknade. Dakle, to je 1013 rješenja koja obuhvaćaju 3984 osobe. Od tog broja 80% su pripadnici romske nacionalne manjine – kazao je župan.

Posavec je podržao i najavljeno uvođenje digitalne kartice za isplatu socijalnih naknada, ocijenivši da će takav model omogućiti veću transparentnost i bolji nadzor nad trošenjem sredstava namijenjenih korisnicima socijalnih prava.

Da se rješenje neće pronaći preko noći smatra ministar Davor Božinović, poručivši kako postoji dobra volja.

- Ovdje nama nisu cilj nikakvi politički bodovi, već konkretni rezultati. S jedne strane država, društvo mora biti socijalno osjetljivo, ali i jasno u zaštiti onoga što su pravila po kojima živimo, a pogotovo ako govorimo i o mom resoru, pravila reda i pravila sigurnosti - rekao je Božinović.

Komentirao je činjenicu da veliki dio romske populacije u Međimurju ne završava osnovnu školu ni srednju školu.

-Mi moramo kao odgovorni ljudi, odgovorne institucije učiniti sve da djeca idu u školu, da završavaju školu, jer ono dijete koji završi školu dobiva veću šansu za normalan život - rekao je Božinović osvrnuvši se i na pitanje socijalne politike poručivši kako ona mora pomagati ljudima da stanu na noge, a ne zadržavati začarani krug siromaštva.

Istaknuo je kako su u posljednjem razdoblju ostvareni značajni pomaci u zapošljavanju pripadnika romske nacionalne manjine, ponajprije zahvaljujući aktivnostima Hrvatski zavod za zapošljavanje, suradnji s poslodavcima i programima profesionalnog usmjeravanja.

- Najvažniji korak prema integraciji je posao i osjećaj da netko svojim radom može prehraniti sebe i svoju obitelj - poručio je Božinović.

Govoreći o sigurnosti, naglasio je da je Međimurska županija jedna od najsigurnijih u Hrvatskoj, ali je upozorio da se u romskim naseljima i njihovoj neposrednoj okolici bilježi porast kaznenih djela i prekršaja. Dodao je kako rješavanje ovog pitanja zahtijeva koordinirano djelovanje svih institucija, od obrazovnog i socijalnog sustava do policije, te da je cilj postići konkretne i vidljive rezultate za sve stanovnike Međimurja.

- Ovo je generacija koja je odlučila tome pristupiti stvarno sustavno i koordinirano, i na tome ćemo ustrajati - zaključio je Božinović.

Ministar rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike Alen Ružić istaknuo je kako Ministarstvo radi na uvođenju digitalnih načina isplate socijalnih naknada, pri čemu će korisnicima i dalje najmanje 30 posto sredstava biti dostupno u gotovini.

- Nema stigmatizacije, nema nikakve razlike i svaki korisnik naših prava a priori je u potrebi - naglasio je Ružić.

Pojasnio je kako cilj ove mjere nije samo veća kontrola trošenja sredstava, nego prije svega povećanje sigurnosti korisnika i njihovih obitelji. Naveo je da se u razdoblju isplate socijalnih naknada bilježi porast intervencija u zdravstvenom sustavu i prijava obiteljskog nasilja.

- Ekonomska kontrola najsnažniji je prediktor femicida - upozorio je ministar.

Dodao je kako preventivno djelovanje nema alternativu te da će Ministarstvo poduzeti sve potrebne korake kako bi se socijalna prava ostvarivala na način koji istodobno štiti dostojanstvo korisnika i doprinosi sigurnosti obitelji.

Ministar znanosti, obrazovanja i mladih Radovan Fuchs upozorio je da jedan od najvećih izazova ostaje rano napuštanje školovanja među djecom romske nacionalne manjine, osobito tijekom viših razreda osnovne škole.

- Treba postići da svi završe osnovnu školu, a potom ih potaknuti da upišu srednju školu i steknu prvo zanimanje kojim se mogu uključiti na tržište rada - poručio je Fuchs.

Istaknuo je da država osigurava stipendije, smještaj, prehranu i druge oblike potpore, ali da je broj romskih studenata i dalje vrlo nizak. Trenutačno na hrvatskim visokim učilištima studira tek nešto više od pedeset studenata romske nacionalnosti. Posebno je naglasio važnost uključivanja djece u predškolski odgoj istaknuvši kako su oni jedna od ključnih elemenata za uspješan ulazak u osnovnu školu.

Dodao je kako problem nije u sposobnostima djece, nego ponajprije u obiteljskom okruženju, zbog čega je potrebno dodatno raditi na osvješćivanju važnosti obrazovanja unutar same zajednice.

n.p.bajz/vzaktualno.hr

Nikolina Pofuk Bajz 3839 Posts   0 Comments

Prethodna Vijest

Urbanovo slavi 25. rođendan - premijerno prikazan film o nastanku i razvoju manifestacije
Događanja
2026-05-15

Sljedeća Vijest

Okusi koji bude uspomene: Ludbrežani uz kavu i kolače čuvali tradiciju svojih baka
Događanja
2026-05-15
Izdvojeno
Krapinsko-zagorska županija otvorila vrata EU projekata: Građanima predstavljeni rezultati ulaganja europskih fondova
Događanja
15. svibnja 2026.
martina
Najbolji u SuperSport HNL-u: Nominirani Šafarić, Tavares, Duvnjak i Zelenika – evo kako glasati
Sport
15. svibnja 2026.
Alenka Kučić
Gradski HDZ: “Obmanjuju li Bosilj i Marković građane o naplati gradskih potraživanja?”
Politika
15. svibnja 2026.
Nikolina Pofuk Bajz
NK VARTEKS Korpar-Japek uoči Đakova poručio: „Herc” na terenu i pobjeda u subotu
Sport
15. svibnja 2026.
Alenka Kučić
Video & fotogalerija
Sigurnost i edukacija: U Bednji se okupilo više od 180 djece iz Hrvatske i Slovenije
Fotogalerija
8. svibnja 2026.
Na varaždinskom groblju obilježena 31. obljetnica VRO Bljesak: „Moramo prenositi vrijednosti Domovinskog rata mlađim generacijama”
Fotogalerija
30. travnja 2026.
Članovi uprave Hrvatskih voda posjetili Varaždinsku županiju – u fokusu nekoliko važnih tema
Gospodarstvo
21. travnja 2026.
Više od 200 hodočasnika prošlo Camino dionicom Kalnik – Varaždinske Toplice, pridružila im se gradonačelnica Ratković
Fotogalerija
13. travnja 2026.
„Rikićevo proljeće” okupilo brojne posjetitelje i još jednom potvrdilo važnost tradicije, druženja i stvaranja
Fotogalerija
13. travnja 2026.
Aktualno.hr - Čitaj, slušaj, gledaj!

© 2025 Vox media d.o.o. – za marketing i komunikaciju

Impressum
Uvjeti i pravila korištenja | Izjava o privatnosti i sigurnosti podataka
Cjenik oglašavanja

  • Developed by Online-press ltd.

Koristimo kolačiće kako bismo vam pružili najbolje iskustvo na našoj web stranici. Informacije o kolačićima koje koristimo ili opcije za isključivanje kolačića možete pronaći u Uvjeti i pravila korištenja i Izjava o privatnosti i sigurnosti podataka

Powered by  GDPR Cookie Compliance
Pregled privatnosti

Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.

Neophodni kolačići

Neophodni kolačići trebali bi biti omogućeni uvijek kako bismo mogli spremiti vaše postavke kolačića.

Ukoliko onemogućite ovaj kolačić, mi nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da ćete prilikom svake posjete morati odobriti ili blokirati kolačiće.