Aktualno.hr - Čitaj, slušaj, gledaj!
  • Naslovna
  • Politika
  • Gospodarstvo
  • Sport
  • Događanja
  • Crna kronika
  • Hrvatska i svijet
  • PR članak
  • Lifestyle
  • Video
  • Arhiva
  • Home
  • Događanja
  • Na Međimurskom veleučilištu u Čakovcu predstavljeno općehrvatsko kulturno dobro – zbirka kajkavskih prijevoda francuske poezije

Na Međimurskom veleučilištu u Čakovcu predstavljeno općehrvatsko kulturno dobro – zbirka kajkavskih prijevoda francuske poezije

Događanja
7. prosinca 2022.
tesa
474
Share
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Na Međimurskom veleučilištu u Čakovcu u utorak je predstavljena zbirka kajkavskih prijevoda francuske poezije „Franci i popevke” autora Ivice Glogoškog.

-Da bi mogli prevesti francusku poeziju na kajkavski, potrebno je poznavati duh francuskog jezika, duh kajkavskog narječja, ali i imati srce za poeziju. Sve to ima Ivica Glogoški, autor knjige Franci i popevke, koju danas predstavljamo na Međimurskom veleučilištu – naglasio je na početku moderator Tibor Rodiger.

Dekan Igor Klopotan pozdravio je sve prisutne i izrazio zadovoljstvo što MEV može biti domaćin jednom događaju koji za sve kajkavce predstavlja dio identiteta, ali i povezanost naše kulture s francuskom.

Urednik knjige Antun Pavešković, u svom je govoru istaknuo kako je knjiga Ivice Glogoškog „Franci i popevke“ aktualna iz više razloga. Prije svega, svako upuštanje u prevođenje – mada bi bilo točnije kazati u prenošenje, jer se pjesništvo nikada ne da prevesti, u najboljem slučaju precizno istumačiti – kada je u pitanju francuska poezija, izuzetno je zahtjevno.

Riječ je o jednom od poetski i značenjski najzahtjevnijih jezičnih medija i stoga ljepota ovog prijevoda dokazuje izražajnu moć hrvatskog kajkavskog idioma. Afirmacija kajkavštine nije samo potvrda lokalnih identiteta sredina koje se služe tim narječjem – ona je izuzetno bitna za hrvatsku jezičnu svijest čija je osobina narječno višeglasje.

Pokušaj da se sinkretizira i sintetizira hrvatski standardni jezik asimilacijom leksika iz sva tri hrvatska narječja propao je, nažalost, 1671. kada pogubljenjem Zrinskih i Frankopana biva ujedno obezglavljen Ozaljski krug kojemu su pokrovitelji i poticatelji bili upravo ovi velikaši.

Naime, ako smo dio hrvatske kulturne zajednice, bez obzira na to kojim idiomom izvorno govorimo, mi nužno živimo sa sviješću da unutar vlastitog kulturnog kruga žive još dva narječja i da je stoga naš pisac jednako Tituš Brezovački, Marin Držić i Marko Marulić. Kaj-ča-što nije samo iskaz naših želja, nego živa stvarnost naše kulturne prakse, stvarnost koju projekti kao što je ovaj Ivice Glogoškog potvrđuju ne kao afirmacija partikularizma, nego upravo suprotno, kao stvaralačko podsjećanje na ravnopravno postojanje tri jezična idioma od kojih niti jedan nije vrjedniji od druga dva, bez obzira što se suvremeni hrvatski standard gradio na temelju jednoga narječja, rečeno je na predstavljanju zbirke.

Kako je naglašeno, pripadamo li hrvatskoj kulturnoj zajednici, mi smo neizostavno i štokavci i kajkavci i čakavci pa makar i ne govorili ili slabo razumijevali jezične izraze izvan onoga narječja u kome smo odrastali. Stoga je knjiga Ivice Glogoškog, upravo svojom poetskom snagom, općehrvatsko kulturno dobro baš zato jer je kajkavska, odnosno stvarana na lijepom hrvatskom kajkavskom izričaju.

Sam autor, Ivica Glogoški, spomenuo je da svrha ove knjige nije larpurlartizam, nije ni taština, nego dopiranje do svih srednjih škola i knjižnica kajkavskih područja Hrvatske i da time francuski pjesnici postaju dostupni svim kajkavcima. Ideja za francusku poeziju 19. i 20. stoljeća u kajkavskome prijevodu nastala je još u vrijeme gimnazijskih dana kada je za zadaću iz francuskoga jezika trebao prevesti dio Lamartineovog jezera.

Učenici Gimnazije Josipa Slavenskog Čakovec pod mentorstvom Nade Čatlaić i Marije Dobec Novosel, svojim su čitanjem popevki na kajkavskom i francuskom prenijeli dio ljepote koju nosi ova zbirka poezije.

vzaktualno.hr

tesa 3885 Posts   0 Comments

Prethodna Vijest

SKUPLJI I OD PRŠUTA Sve “masnije” cijene čvaraka – kila ide i do nevjerojatnih 400 kuna
Hrvatska i svijet
2022-12-07

Sljedeća Vijest

Načelnica Jembrih uputila apel: Ujedinimo se svi u jednom – aktivnijem uključivanju osoba s invaliditetom i teškoćama u našu zajednicu!
Događanja
2022-12-07
Izdvojeno
Osmaši s najboljim ocjenama upisali jedan smjer u varaždinskoj Medicinskoj školi
Hrvatska i svijet
15. srpnja 2025.
Ivana
Međimurska tradicija u srcu Hercegovine: župan Posavec podržao kulturno povezivanje
Događanja
15. srpnja 2025.
Jozica
Bumbari počeli s pripremama, Besek poručio: Sve će ovisiti o nama, vjerujem da možemo “udariti” visoko
Sport
15. srpnja 2025.
Alenka Kučić
MARGETJE V MARGEČANU Proslava uz glazbu, ples, smijeh i izbor najbolje zljevke
Događanja
15. srpnja 2025.
Alenka Kučić
Video & fotogalerija
FOTOGALERIJA Bogatim programom proslavljen blagdan sv. Benedikta, zaštitnika Svibovca Podravskog
Fotogalerija
14. srpnja 2025.
FOTOGALERIJA Sedamdesetak varaždinskih višebojaca uživalo u kupanju, druženju i zabavi u Novom Vinodolskom
Fotogalerija
7. srpnja 2025.
Antunovo v Marofu: Tradicija, glazba i zabava ispunili gradske ulice i u nedjelju, ali brojnih sadržaja ima još!
Fotogalerija
17. lipnja 2025.
Povijest Krapine na malo drugačiji način…..
Fotogalerija
8. lipnja 2025.
FOTOGALERIJA Počela Maturantika: Stotine veselih maturanata prošetale Varaždinom
Fotogalerija
21. svibnja 2025.
Aktualno.hr - Čitaj, slušaj, gledaj!

© 2025 Vox media d.o.o. – za marketing i komunikaciju

Impressum
Uvjeti i pravila korištenja | Izjava o privatnosti i sigurnosti podataka
Cjenik oglašavanja

  • Developed by Online-press ltd.

Koristimo kolačiće kako bismo vam pružili najbolje iskustvo na našoj web stranici. Informacije o kolačićima koje koristimo ili opcije za isključivanje kolačića možete pronaći u Uvjeti i pravila korištenja i Izjava o privatnosti i sigurnosti podataka

Powered by  GDPR Cookie Compliance
Pregled privatnosti

Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.

Neophodni kolačići

Neophodni kolačići trebali bi biti omogućeni uvijek kako bismo mogli spremiti vaše postavke kolačića.

Ukoliko onemogućite ovaj kolačić, mi nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da ćete prilikom svake posjete morati odobriti ili blokirati kolačiće.