Godine 2010. na lokalitetu Lonja – Gradišče kod Matušina nedaleko Novog Marofa, na kasnoantičkom visinskom utvrđenom naselju s crkvenim objektom, otkriven je zanimljiv nalaz – fragmentirani koštani češalj. Prema tipologiji radi se o trodijelnom jednorednom češlju s polukružnom drškom ukrašenom urezanim kružnicama kakvi se datiraju u kraj 4. i početak 5. stoljeća.
Osim što ovaj nalaz dokazuje kako su se žene u davnim vremeni također voljele s pažnjom ukrašavati, dokazuje još nešto. Naime, nedavno je prof. Marina Šimek posjetila Antuna Penezića, posljednjeg hrvatskog, a vjerojatno i europskog češljara. Na temelju spomenutog arheološkog nalaza on je izradio reprodukciju češlja čiji je jedan primjerak dospio i u ruke arheologice Martine Matijaško s kojom smo popričali i koja ga je isprobala te nadodala kako je češalj izrađen od roga boškarina, a za razliku od originala koji je bio spajan od tri elementa, ovaj je izrađen iz jednog komada roga. I na kraju, arheologinja Martina kaže kako nakon eksperimentiranja iz prve ruke može potvrditi da je češalj savršeno dizajniran i da itekako služi svrsi.
Fragmentirani nalaz iz Matušina
Replika češlja iz 5. st.
Foto: Martina Matijaško
Više informacija u članku Lonja – eine frühchristliche Kirche auf einer spätantiken Höhensiedlung in Pannonien (heute Nordwestkroatien.
M.Horvat/www.vzaktualno.hr