Smrt osobe ne mora značiti potpuni kraj i može dobiti u potpunosti drugačiju konotaciju od one koju kod većine ljudi ima sada. Želite li da draga osoba ili kućni ljubimac koju ste izgubili ostane s vama i nakon smrti i nastavi živjeti primjerice kao drvo?
To će vam omogućiti Bios urne koje se u zemlji u potpunosti razgrade, a pepeo pokojnika posluži kao gnojivo, odnosno hrana koja pomaže drvetu da naraste i razvije se. Može se reći da ljudima ili pak ljubimcima omogućuju pretvaranje u drvo nakon smrti.To je simbolika koja privlači mnoge jer im je privlačna ideja na koji draga osoba ostane uz njih i nakon smrti ili im je zanimljiva ideja da nakon vlastite smrti 'nastave živjeti kao drvo'.
Cijena za klasičnu Bios urnu je oko 900 kuna, a ona nešto sofisticiranija Bios Incube, predviđana za držanje urne u tegli u kući, stoji oko 4500 kuna. U tu cijenu uračunat je senzor koji daje podatke o stanju u tegli, treba li vode itd. Urnu s pepelom pokojnika i malom sadnicom drveta iznad nje možete posaditi bilo gdje u prirodi, dvorištu pa čak i u kući - u velikoj tegli. Urna se položi u zemlju, a iznad nje se zasadi drvo. Ako je u tegli, na površinu se stavi posebni senzor koji pazi na biljku i javlja kada je treba zaliti vodom.
Dizajneri Anna Citelli i Raoul Bretzel iz Italije veliki su štovatelji stabala pa se iz toga izrodila ideja naziva 'Capsula Mundi' o organskim, biorazgradivim kapsulama koje bi ostatke pokojnika pretvorile u hranjive tvari za rast stabla koje bi bilo posađeno točno iznad kapsule. Tako bi umjesto nadgrobnih spomenika, nicala stabla nad svakim pokojnikom, a jednog dana groblja se više ne bi nazivala grobljima već 'Šumom sjećanja'.
Dizajneri ove ideje smatraju kako su klasična groblja previše depresivna i puno bi bilo ugodnije dolaziti u posjet pokojniku u šumu i, na primjer, sjesti pod drvo. Ova ideja je još uvijek samo ideja jer talijanski zakon brani takav način pokopa, ali dizajneri pokušavaju promijeniti zakon. Kažu da je takav 'zeleni ukop' u nekim državama dopušten.
www.vzaktualno.hr