Aktualno.hr - Čitaj, slušaj, gledaj!
  • Naslovna
  • Politika
  • Gospodarstvo
  • Sport
  • Događanja
  • Crna kronika
  • Hrvatska i svijet
  • PR članak
  • Lifestyle
  • Video
  • Arhiva
  • Home
  • Hrvatska i svijet
  • Od 1. siječnja novo obavezno cjepivo

Od 1. siječnja novo obavezno cjepivo

Hrvatska i svijet
24. rujna 2018.
Alenka Kučić
1439
Share
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Na inicijativu Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, od sljedeće godine još jedno cjepivo postaje obvezno. Naime, uz deset bolesti koja pokrivaju sadašnja obvezna cjepiva, najmlađi će se od sljedeće godine cijepiti i protiv bakterije pneumokok koja izaziva infekcije dišnog sustava, ali i meningitis, piše RTL.
Na obveznom cijepljenju protiv bakterije pneumokok HZJZ inzistira već godinama, jer ta bakterija izaziva cijeli niz bolesti koje zahtijevaju dugotrajno liječenje, a neke mogu biti i opasne po život.
"Tim cjepivom očekujemo da ćemo spriječiti desetak tisuća upala uha godišnje kod djece, na stotine upala pluća pneumokonih, i desetak barem invazivnih bolesti  poput meningitisa i sepse", pojasnio je Bernard Kaić, voditelj Službe za epidemiologiju zaraznih bolesti u HZJZ.
Oko dvije tisuće djece u Hrvatskoj svake godine oboli od upale pluća. Cjepivo bi, procjenjuje se, tu brojku prepolovilo. Također, pedijatri na godinu samo zbog upale srednjeg uha imaju čak 60 tisuća posjeta, a cjepivo bi ih smanjilo za oko 30 posto.
Koliko će to koštati proračun Zavoda za zdravstveno osiguranje još nema projekcija. Jedna doza cjepiva protiv pneumokoka inače košta od 350 do 550 kuna, a djeca do pet godina dobivat će ga u tri doze s dva, četiri i dvanaest mjeseci.
"Doista u ovom trenutku ne znam koliko će to koštati, jer je to trogodišnji nacionalni plan kad objavimo javni poziv dobit ćemo od različitih vjerojatno proizvođača, cjepiva, pa ćemo odabrati najpovoljnijeg", rekao je za RTL Vili Beroš, pomoćnik ministra zdravstva.
Inače, cjepivo protiv pneumokoka obvezno je u svim zemljama EU-a osim u Estoniji i još kratko u Hrvatskoj.

 

vzaktualno.hr/rtl

Alenka Kučić 26670 Posts   0 Comments

Prethodna Vijest

UNHP Drava Varaždin
Treningom nordijskog hodanja obilježen Međunarodni dan rijeke Drave
Sport
2018-09-24

Sljedeća Vijest

Bednja
Bednja jutros najhladnija u Hrvatskoj. Temperatura se spustila ispod nule. Varaždin bio na + 2
Hrvatska i svijet
2018-09-25
Izdvojeno
Nastavljaju se radovi: Biciklistička staza u Slokovcu uskoro će se protezati kroz cijelo naselje
Događanja
27. lipnja 2026.
martina
IVANEC Proslava Dana grada završava, no zabava se nastavlja uz brojna događanja u sklopu Ljeta u Ivancu
Događanja
27. lipnja 2026.
martina
Paklene vrućine diljem Hrvatske: U Varaždinu u podne izmjereno 33 stupnja, najgore je u Splitu
Hrvatska i svijet
27. lipnja 2026.
Nikolina Pofuk Bajz
HNS u Sračincu okupio 400 članova iz cijele Hrvatske: Lukačić najavio kandidaturu za novi mandat
Politika
27. lipnja 2026.
Nikolina Pofuk Bajz
Video & fotogalerija
ONI SU PONOS VARAŽDINSKE ŽUPANIJE 26 državnih prvaka primilo priznanja za izvrsnost
Fotogalerija
17. lipnja 2026.
Povijesni dan za varaždinsko zdravstvo: Otvorena najveća investicija u povijesti OBV-a vrijedna više od 45 milijuna eura – Centralni operacijski blok
Gospodarstvo
16. lipnja 2026.
Otvorena kupališna sezona, na Dravskom kotliću rekordnih 35 ekipa!
Fotogalerija
13. lipnja 2026.
Smotra vatrogasnih vozila i opreme na Kapucinskom trgu okupila varaždinske vatrogasce i građane
Fotogalerija
29. svibnja 2026.
Dan udruga Općine Sračinec okupio brojne posjetitelje u Parku Velika graba
Fotogalerija
25. svibnja 2026.
Aktualno.hr - Čitaj, slušaj, gledaj!

© 2025 Vox media d.o.o. – za marketing i komunikaciju

Impressum
Uvjeti i pravila korištenja | Izjava o privatnosti i sigurnosti podataka
Cjenik oglašavanja

  • Developed by Online-press ltd.

Koristimo kolačiće kako bismo vam pružili najbolje iskustvo na našoj web stranici. Informacije o kolačićima koje koristimo ili opcije za isključivanje kolačića možete pronaći u Uvjeti i pravila korištenja i Izjava o privatnosti i sigurnosti podataka

Powered by  GDPR Cookie Compliance
Pregled privatnosti

Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.

Neophodni kolačići

Neophodni kolačići trebali bi biti omogućeni uvijek kako bismo mogli spremiti vaše postavke kolačića.

Ukoliko onemogućite ovaj kolačić, mi nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da ćete prilikom svake posjete morati odobriti ili blokirati kolačiće.