Povijest štrajkanja u Varteksu seže u njegovu daleku povijest, a prva velika pobuna u kojoj je sudjelovalo čak 2300 radnika održana je davne 1936. godine u tadašnjem Tivaru. O velikom štrajku je, u sklopu projekta "90 priča za 90. rođendan Varteksa", govorio Josip Šimunić, direktor Vartilena u izgradnji, koji je istaknuo kako je preko 2 tisuće radnika u štrajk krenulo zbog jedne radnice.
Naime, neposredan povod štrajku bio je sukob u Konfekciji do kojeg je došlo zbog toga što je jedna radnica bila premještena za stroj za kojim je prije toga radio muškarac. Problema ne bi bilo da radnici nije određena niža plaća od one koju je primao radnik. Tisuće radnika u štrajk je krenulo 29. travnja 1936. godine, a on je trajao dugih šest tjedana. Tražili su povišenje svojih nadnica, poboljšanje uvjeta rada u tvornici, sklapanje kolektivnog ugovora i slobodu sindikalnog organiziranja.
Štrajkaška kuhinja s tisuću obroka na dan
S početkom štrajka počele su i pripreme za organiziranje štrajkaške kuhinje koja je ujedno bila i centar štrajkaškog logora u neposrednoj blizini tvornice gdje su radnici podignuli šatore. Kako je pojasnio Šimunić, u kuhinji se dnevno pripremalo na tisuće obroka za radnike i njihove obitelji koje su stanovale u gradu, a ubrzo je stigla i pomoć iz okolnih naselja poput Gornjeg Kneginca, Kućan Marofa, Kućana Donjeg i Gornjeg, Jalžabeta, Kelemena, Jakopovca, Sračinca, Svibovca, Jalkovca i Poljane. Hrana se štrajkašima u grad donosila svakodnevno, pa čak i kolima.
Vrbovanje štrajkolomaca i zabrana ulaza u tvornicu
Ujedinjeni radnički Savez sindikata Jugoslavije pozvao je na sabirnu akciju u korist Tivarovih štrajkaša, a organiziran je i bojkot Tivarovih proizvoda po cijeloj zemlji. Uprava tvornice na razne je načine pokušavala razbiti štrajk - od nepriznavanja sindikalnih organizacija do zatezanja pregovora i vrbovanja štrajkolomaca kojih na sreću, nije bilo puno.
- Uprava tvornice nije računala s odlučnošću svojih radnika koji su branili ulaz u tvornicu. Kad se pokušalo štrajkolomce uvesti u tvornicu skrivene u zatvorenim vagonima, žene štrajkaši obaviještene od željezničara koji su vidjeli njihovo ukrcavanje, legle su na tračnice i tako im onemogućile ulazak u tvornicu - prepričao je Šimunić.
Uprava posustala, pristali na uvjete
Nakon duge, teške i uporne borbe, Uprava tvornice je posustala 6. lipnja 1936. i prihvatila pregovore te je štrajk uspješno okončan.
- Bio je to veliki događaj, ne samo za Varaždin i varaždinski kraj, nego i cjelokupni radnički pokret u Hrvatskoj. Tvornica je priznala i usvojila zahtjeve radnika i namještenika. Poslije potpisivanja "utanačenja", formirala se povorka od oko 2 tisuće štrajkaša. Na čelu te povorke bila je grupa od 600 biciklista. Ova je povorka prošla svim važnijim gradskim ulicama pjevajući radničke pjesme i manifestirajući "svoju slogu i svijest" - pričao je Šimunić dodavši kako je štrajk zapravo otkrio kakvu snagu predstavlja složno radništvo.
Serijal o Varteksu
Varteks je 2008. godine, povodom obilježavanja 90 godina poslovanja, pokrenuo projekt „90 priča za 90. rođendan Varteksa", u kojem su bivši zaposlenici podijelili svoje uspomene. Na temelju tog projekta odlučili smo napraviti serijal tekstova o povijesti Varteksa, ispričan riječima onih koji su je stvarali. O Varteksu kroz desetljeća možete pročitati OVDJE, dok o dugodišnjoj suradnji Žuži Jelinek i Varteksa, odnosno modnoj priči koja je osvojila svijet možete pročitati OVDJE.
vzaktualno.hr/n.p.bajz