Obrazovni sindikati prozvali su Ministarstvo znanosti i obrazovanja zbog stvaranja nereda i konfuzije, nakon što je na adrese osnovnih i srednjih škola stigao naputak koji, tvrde sindikati, daje suprotno tumačenje troškova javnoga prijevoza od onoga definiranog stavkom Temeljnog kolektivnog ugovora (TKU) - donosi Jutarnji.hr.
Riječ je novom TKU-u, na snazi od 1. prosinca. Zbog spornog tumačenja članka 66. TKU-a i nesuglasica oko definicije javnog prijevoza, sukob je već prozvan “Route 66”.
Iz Vertikale obrazovnih sindikata žalili su se premijeru Plenkoviću, pisali ministru rada Paviću i ministrici obrazovanja Divjak, s obzirom na to da je Ministarstvo definiralo kako je “organizirani javni prijevoz onaj prijevoz koji postoji na određenoj relaciji, neovisno o tome omogućuje li zaposleniku redoviti dolazak na posao i povratak s posla”. Stav je Ministarstva da u slučaju da postojeća linija javnog prijevoza ne omogućuje zaposleniku redoviti dolazak na posao, zaposleniku se neće isplatiti naknada troškova od 1 kune po kilometru za korištenje osobnog automobila, već u visini protuvrijednosti karte javnog prijevoza.
- Takav stav nije sukladan članku 66. TKU-a. Iz takve proizvoljne definicije proizlazi da bi, primjerice, autobus koji jednom dnevno prometuje kroz naselje bio smatran organiziranim prijevozom - tvrde u Sindikatu hrvatskih učitelja kojeg vodi Varaždinka Sanja Šprem.
Još jedan Varaždinac, Branimir Mihalinec, predsjednik Nezavisnog sindikata srednjih škola, tvrdi:
- Naputak je štetan, ishitren, nepotreban i vrlo nekorektan. Iako TKU vrijedi za sve javne službe, upućen je samo u škole, zbog čega zaključujem da je riječ o proizvodnom naputku pomoćnika ministrice - kaže Mihalinec.
www.vzaktualno.hr/Jutarnji.hr