Europska komisija radi na poboljšanju kvalitete života građana i jačanju gospodarstva promicanjem održive mobilnosti te povećane uporabe čistih i energetskih učinkovitih vozila. Posljednjih godina pojavili su se novi izazovi kao što su klimatske promjene, energetska politika, zakoni o kvaliteti zraka i poteškoće u rješavanju prometnih zagušenja. Većina europskih građana (preko 70%) živi u urbanom okruženju. Oni svakodnevno dijele istu prometnu infrastrukturu. Urbana mobilnost čini 40% svih emisija CO2 cestovnog prometa. Trenutni je cilj povećati mobilnost, a istovremeno smanjiti zagušenja, nesreće i onečišćenje u europskim gradovima.
Učinkovit i djelotvoran gradski prijevoz može značajno pridonijeti postizanju postavljenog cilja na razini Europske Unije. Uspješno ispunjenje cilja ovisi o mjerama koje poduzimaju nacionalne, regionalne i lokalne vlasti. Kao nastavak Bijele knjige o prometu „Mape puta ka jedinstvenom europskom prometnom prostoru“ iz 2011. godine, Europska komisija 2013. godine iznijela je Paket urbane mobilnosti koji se bavi inicijativama 31, 32 i 33 Bijele knjige. Inicijativa 31 pozvala je na uspostavu postupaka i mehanizama financijske potpore na europskoj razini za pripremu planova urbane mobilnosti. Inicijativa 32 predviđala je razvoj sustava naplate i ograničenja pristupa prometnicama za gradske korisnike. Inicijativa 33 pokrivala je izradu smjernica najbolje prakse za bolje praćenje i upravljanje gradskim teretnim tokovima.
Izvor: https://www.eltis.org/
Paketom gradske mobilnosti, Komisija pojačava mjere potpore u području gradskog prijevoza putem razmjene iskustava, prikazivanjem najboljih praksi, poticanjem suradnje, pružanjem financijske podrške, fokusiranjem istraživanja na pružanje rješenja za izazove urbane mobilnosti te uključivanjem država članica i jačanjem međunarodne suradnje. Središnji element Paketa urbane mobilnosti je Komunikacija „Zajedno do konkurentne i resursno učinkovite urbane mobilnosti“ u kojem se naglašavaju zajedničko pružanje održive urbane mobilnosti, planovi održive urbane mobilnosti, koordiniranje intervencija javnog i privatnog sektora te jačanje potpore Europske Unije.
Tijekom posljednjih godina Europska komisija pokrenula je niz inicijativa u području urbane mobilnosti, uključujući istraživanja, primijenjena istraživanja i demonstracije aktivnosti. Informacije o mnogima od ovih projekata mogu se naći na ELTIS-u, europskom web portalu o gradskom prijevozu i mobilnosti. Inicijativa CIVITAS pomaže gradovima širom Europe u provedbi i testiranju inovativnih i integriranih strategija koje se bave energetskim, prometnim i ekološkim ciljevima. Do sada je CIVITAS podržan u 59 gradova, među kojima je i Koprivnica.
Poseban naglasak stavlja se na javni gradski prijevoz. Javni prijevoz dobar je način za smanjenje zagušenja i emisija štetnih plinova u urbanim područjima, posebno kada se koriste vozila pogonjena na čista goriva. Europska komisija snažno potiče upotrebu multimodalnog javnog prijevoza koji može koristiti svaka osoba. Na primjer, putnik može parkirati automobil izvan gradskog središta na autobusnoj stanici te busom stići do gradskog središta, a zatim pješice ili javnim biciklom do željenog odredišta unutar gradskog središta. Europska komisija doprinosi gradskom javnom prijevozu na nekoliko načina:
• povezuje se s ključnim dionicima radi razmjene znanja i podrške,
• promovira razmjenu najboljih praksi (npr. putem portala ELTIS),
• provodi studije o određenim temama, poput studije provedene 2011. godine o pametnim kartama,
• štiti sigurnost putnika te prava i obveze javnih prijevoznika te na kraju
• osigurava financiranje za potporu razvoju biciklističke infrastrukture i program istraživanja Horizon 2020 u okviru inicijative CIVITAS.
VIDEO: https://www.youtube.com/watch?v=eiv3oJlP5wU
Ovaj prilog omogućuje Odjel logistike i održive mobilnosti Sveučilišta Sjever (https://www.unin.hr/tehnicka-i-gospodarska-logistika-kc/opce-informacije/).
vzaktualno.hr