Udruga Trnovečko srce prva je udruga osnovana na području Općine Trnovec Bartolovečki, a njezine članice vrijedno rade na očuvanju starih tradicija. Ponosne su čuvarice „Trnovečke proste makovjače“, ali usto izrađuju i lijepe ručne radove, recitiraju, glume...Žene su to koje se međusobno druže i podupiru te pritom prenose svoja znanja na mlade generacije.
Udruga Trnovečko srce osnovana je 25. studenoga 2007. godine s ciljem očuvanja tradicije i kulturne baštine trnovečkoga kraja, a osnivačica udruge bila je Danica Andrović, inače nastavnica u OŠ Trnovec, koja je bila i prva predsjednica udruge, doznali sam od sadašnje predsjednice Marije Višnjić.
-Naši su ciljevi oživljavanje svih vrsta rukotvorina i tradicijskih predmeta, prenošenje znanja i iskustva o starim tradicijama na mlađe generacije, afirmacija žena u društvu, očuvanje tradicije i izrade Trnovečke proste makovnjače. Godine 2008. udruga žena Trnovečko srce postala je ponosni nositelj žiga izvornosti naše Trnovečke proste makovnjače. Udruga djeluje kroz nekoliko sekcija, a to su sekcija za izradu ručnih radova, likovna, dramska i sekcija starinskih i modernih plesova i sekcija za izradu Trnovečke proste makovnjače. Usto, udruga sudjeluje na raznim manifestacijama, izložbama, okruglim stolovima, sajmovima, a često idemo i po tržnicama gdje građanima prezentiramo našu zdravu hranu – rekla nam je predsjednica Trnovečkog srca.
U udruzi je trenutno 17 aktivnih članica, a nemaju, nažalost, niti jednog člana, iako bi im muška ruka ponekad dobro došla, no što je, tu je - dobro dođu i supruzi članica udruge. Nema baš ni mladih u udruzi, ali oni svoj doprinos očuvanju običaja i tradicije daju u KUD-u Mak iz Trnovca.
Trnovečka prosta makovnjača, delicija bez premca
Trnovečka makovnjača je uistinu posebna gastronomska delicija, bogatog okusa i jedinstvenog izgleda., a 2015. godine žene iz udruge Trnovečko srce izradile su najdužu Trnovečku prostu makovnjaču od 150 metara, rekla nam je gospođa Marija.
-Izrađuje se ručno na tradicionalni način, tako da predstavlja vrhunski kulinarski užitak, a sama priprema iziskuje puno vremena i truda. Za tijesto je potrebno brašno, ulje, prstohvat soli i mlaka voda po potrebi. Tijesto se mora dobro razraditi i treba se odmarati najmanje 45 minuta. Za to vrijeme pripremamo filu za makovnjaču. Miješamo mljeveni mak sa šećerom i prelijemo s vrelim mlijekom. Kad se smjesa ohladi, metnemo margarina ili putra i kiselo vrhnje. Smjesa mora biti kompaktna – naglasila je.
Onaj teži dio je obrada tijesta.
-Razvaljamo ga na stolu na koji stavimo bijelu plahtu, posipamo ga brašnom i počnemo ručno razvlačiti oko stola. Tijesto mora biti jako tanko - kakva je veličina stola, takvo mora biti i tijesto. Na tijesto stavimo filu i različimo preko polovice tijesta. Kad se to obradi, tijesto počnemo „frkati” u rolu, a narolano tijesto režemo u veličini posude za pečenje. Kada je to pripremljeno, gore stavimo vrhnje, ne mnogo, i stavimo kolač u pećnicu na 180 stupnjeva, da se peče 45 minuta. Kada se tijesto ispeče, izvadimo kolač iz posude za pečenje te ga pokrijemo da kora omekša. Režemo šnite na veličinu od 5 centimetara i posipamo ga sa šećerom u prahu – itkrila nam je predsjednica Višnjić postupak pripreme Trnovečke proste makovnjače.
I da ne zaboravimo: ako ovu makovnjaču još niste kušali, imat ćete za to priliku na ovogodišnjem Špancirfestu na kojem će se Trnbovečko srce predstaviti 29. kolovoza od 17 do 21 sat, a njihove ćete slastice moći kušati u atriju Županijske palače.
Aktivne od veljače do adventa
Svake je godine veljača mjesec u kojem za članice Trnovečkog srca počinju malo „jače” aktivnosti, naravno, s proslavom Valentinova.
-Osim toga, sudjelujemo u svim događanjima Općine, pa smo povodom Dana planeta Zemlje uređivali kamenjare, sadile cvijeće i čistile zelene površine. Sudjelovale smo na svečanoj sjednici Općinskog vijeća povodom Dana općine Trnovec Baretolovečki, organizirale smo priredbu za Majčin dan, a na Žetvenim svečanostima u organizaciji KUD-a Mak prezentirale smo našu makovnjaču i starinska jela koje su pripremali naše bake i prabake za žetvu. Organizirale smo i uskršnju izložbu na kojoj smo izložile naše ručne radove, uskršnje motive, prezentirale smo domaću tjesteninu, široke rezance, mlince, krpice. Imale smo oko 25 vrsta sitnih kolača i našu tradicionalnu prostu makovnjaču, a organizirale smo i akciju mjerenja tlaka i šećera u krvi za naše mještane – kazala je Višnjić.
Organizirale su žene i hodočašća na Mariju Bistricu, Mariju Trsatsku, u Međugorje, posjećuju domove za starije i nemoćne osobe, djecu s posebnim potrebama, organizirale su i ženske seoske igre s prijateljskim udrugama u pet disciplina.
-Održale smo brojne edukacije i prezentacije izrade naše makovnjače diljem Lijepe naše, a gastro izložbe i radionice održavamo i izvan Hrvatske. Imale, smo, naime, suradnju sa ženama iz ruralnog razvoja Slovenije i u toj udruzi smo prezentirale izradu naše slastice – rekla nam je gospođa Marija.
-Jako dobro surađujemo i s Općinom Trnovec Bartolovečki i načelnicom Vericom Vitković. Imamo moralnu i financijsku pomoć i podršku u svim našim aktivnostima i na tome od srca zahvaljujemo – poručila je.
Osim predstavljanja na Špancirfestu, do kraja godine pred članicama udruge Trnovečko srce su manifestacije Okusi i običaji našega kraja, Dani kruha, Dani seoskih žena, Večer smijeha i Advent u Trnovcu. Ne sumnjamo da će sve „odraditi” kao i dosad – na vlastito, ali i zadovoljstvo svih onih kojima prezentiraju svoj rad!
ak/vzaktualno.hr