U suradnji sa Savjetodavnom službom Varaždin, Prehrambeno-biotehnološkim fakultetom u Zagrebu i Bioinstitutom d.o.o. Čakovec, Varaždinska je županija organizirala predavanje o bučinom ulju.
Već je ranije istaknuta želja Županije da se ove godine učini što je moguće više s ciljem popularizacije domaćeg, izvornog bučinog ulja i, naravno, same buče, budući da je riječ o autohtonom proizvodu iznimne kvalitete koji se još uvijek dovoljno ne prepoznaje.
- Priča o bučinom ulju nije slučajna, ona je dio strategije razvoja poljoprivrede u našoj županiji, ali to je ujedno brendiranje proizvoda koji ovdje kod nas ima i proizvodnju, tradiciju i masovnost – rekao je zamjenik župana Tomislav Paljak i dodao da je 20 posto ukupne proizvodnje buče u Hrvatskoj upravo na području Varaždinske županije.
- To je podatak koji nas je potaknuo da proizvodnju buče, bučinog ulja i svih ostalih proizvoda koji se mogu dobiti od buče dignemo na višu razinu, da izbrendiramo proizvod. Krenuli smo u tom smjeru s ovim radionicama, odnosno predavanjima, ali mnogo je toga što nas očekuje tijekom ove godine. Buča će se potencirati na više načina; dizajnirat ćemo našu bocu, idemo prema procesu autohtonosti proizvoda, bit ćemo domaćini 8. izložbe sjeverozapadne regije i 1. Međunarodne izložbe buče kao prvi u Hrvatskoj. Spominjali smo već ranije Špancirfest i Bučograd, izdavanje kuharice s receptima za jela od buče, cooking show...Mnogo ćemo toga organizirati s ciljem što bolje promocije buče – rekao je Paljak.
A kad se steknu preduvjeti za originalan proizvod koji će nesumnjivo imati najvišu kvalitetu, otvarat će se brojna tržišta pa i ona inozemna, dodao je Paljak:
- U našoj neposrednoj blizini imamo vrlo jaka tržišta bučinog ulja. Učimo, prije svega, od Austrijanaca, ali doći će k nama i Slovenci i Mađari, a to pokazuje da zainteresiranost za buču i proizvode od buče postoji, stoga ćemo naše proizvode u svakom slučaju plasirati i dalje. Pretpostavka za sve to je skretanje pozornosti i na autohtonost, i na maksimalnu kvalitetu. Bučino ulje i proizvodi od buče imaju toliko dobrih nutritivnih svojstava, da možda ljudi za sve njih ni ne znaju – mi smo ih pobrojali čak šesnaest, među kojima su vitaminske, antioksidativne i još brojne druge vrijednosti. Buča ima puno baš onih pravih prehrambenih, zdravih vrijednosti i to treba potencirati.
Interes za proizvodnju buča i bučinog ulja sve je veći i sve se više proizvođača uključuje u proizvodnju i preradu buča, istaknula je Mara Bogović iz Savjetodavne službe Varaždin
- To pokazuju i izložbe koje su sve brojnije, ali i sve bolja kvaliteta proizvoda. Naši proizvođači dobro rade, a bučama odgovara i ovo podneblje, ali postoje još uvijek neki problemi koje treba riješiti. Naši proizvođači imaju problema s herbicidima, odnosno premalo je sredstava za zaštitu bilja za primjenu herbicida registrirano na nivou RH koji imaju dozvolu na uljnoj buči. Često se poljoprivrednici susreću s problemom tretiranja korova ili daljnjeg mehaničkog suzbijanja, budući da nakon nicanja usjeva kreće intenzivniji porast korova, a nakon te faze više nemaju sredstava koja imaju dozvolu za tu namjenu – istaknula je Bogović te podsjetila da je Savjetodavna služba uvijek na raspolaganju da svojim savjetima pomogne poljoprivrednim proizvođačima.
- Tijekom cijele godine provodimo savjetovanja, edukacije, a kroz ovakva predavanja skrećemo pozornost na neke detalje i mogućnosti budućeg usavršavanja proizvodnje. Zainteresirani mogu dobiti sve potrebne savjete oko agrotehnike, optimalnih rokova sjetve, odabira sorte ili hibrida, odnosno svih mjera vezanih uz njegu usjeva, do optimalnih rokova berbe, prerade ulja, čuvanja i registriranja proizvoda – zaključila je Bogović koja je održala radionicu o sjetvi i zaštiti usjeva buče, a teme predavanja koje je izazvalo velik interes poljoprivrednih proizvođača bile su i tehnologija proizvodnje bučinog ulja vrhunske kvalitete - od berbe koštica do prerade te skladištenje i priprema ulja za izložbu.
a.kučić/vzaktualno.hr