Aktualno.hr - Čitaj, slušaj, gledaj!
  • Naslovna
  • Politika
  • Gospodarstvo
  • Sport
  • Događanja
  • Crna kronika
  • Hrvatska i svijet
  • PR članak
  • Lifestyle
  • Video
  • Arhiva
  • Home
  • Hrvatska i svijet
  • Vlada i premijer: Odluke arbitraže Hrvatska neće primijeniti

Vlada i premijer: Odluke arbitraže Hrvatska neće primijeniti

Hrvatska i svijet
29. lipnja 2017.
S.K.
1691
Share
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin
plenković

Nakon što je objavljena odluka Tribunala vezano uz arbitražni postupak hitno se o svemu očitovala Vlada i premijer Andrej Plenković. Vezano za arbitražnu odluku donesenu danas u arbitražnom postupku koji je Republika Hrvatska napustila zbog protupravnih radnji Republike Slovenije, Vlada Republike Hrvatske izjavljuje sljedeće:

Republiku Hrvatsku današnja arbitražna odluka ni na koji način ne obvezuje i Republika Hrvatska je neće primijeniti.

Republika Hrvatska je svoje stajalište prema ovom arbitražnom postupku nedvosmisleno i jasno iznijela još u srpnju 2015., odmah nakon što je javno razotkriveno skandalozno i protupravno djelovanje zastupnice Republike Slovenije u postupku i člana Arbitražnog suda. Njihovo je djelovanje bez presedana u praksi međunarodnih pravosudnih tijela, a predstavlja sustavno i teško kršenje temeljnih načela koja vrijede u sustavu međunarodnog rješavanja sporova, osobito načela jednakosti stranaka te neovisnosti i nepristranosti pravosudnog tijela koje odlučuje u sporu. Takvim je ponašanjem Republika Slovenija počinila tešku povredu Sporazuma o arbitraži na štetu Republike Hrvatske. činjenica da su član Arbitražnog suda kojeg je imenovala Slovenija i slovenska zastupnica u postupku odmah podnijeli ostavke dovoljno govori o težini protupravnog postupanja. To je potvrđeno i brzom ostavkom s mjesta člana Arbitražnog suda tadašnjeg predsjednika Međunarodnog suda kojeg je Slovenija tada imenovala kao zamjenu.

Zbog takve teške povrede Sporazuma o arbitraži, a s ciljem zaštite svojih prava, Republika Hrvatska je, na temelju jednoglasne odluke Hrvatskog sabora od 29. srpnja 2015., u skladu s Bečkom konvencijom o pravu međunarodnih ugovora, pokrenula postupak prestanka Sporazuma o arbitraži, prestala ga primjenjivati i povukla se iz arbitražnog postupka.

Republika Hrvatska osobito naglašava kako, upravo u zaštiti načela i vrijednosti međunarodnoga prava i sustava mirnog rješavanja sporova koje je uvijek podržavala i promicala, ne prihvaća rezultate očigledno kompromitiranog arbitražnog postupka.

S obzirom da ovaj arbitražni postupak nije uspio donijeti konačno rješenje u otvorenom graničnom pitanju, Republika Hrvatska ponavlja poziv Republici Sloveniji za pokretanjem dijaloga, uvjerena da dvije susjedne države, članice NATO-a i Europske unije, moraju imati motiva i volje ovo pitanje riješiti međusobnim dogovorom.

Republika Hrvatska očekuje da Republika Slovenija neće poduzimati jednostrane radnje koje bi na bilo koji način mijenjale postojeće stanje uz zajedničku državnu granicu.

Republika Hrvatska poziva sve druge države i međunarodne organizacije da ovo otvoreno granično pitanje nastave tretirati isključivo kao bilateralno pitanje koje se tiče samo Republike Hrvatske i Republike Slovenije.

Tekst i foto Vlada RH-a

S.K. 1417 Posts   0 Comments

Prethodna Vijest

hrana
„Ne postoje značajne razlike u kvaliteti hrane članica EU“
Hrvatska i svijet
2017-06-29

Sljedeća Vijest

film
"Najveći showman" stiže u kina krajem godine
PR članak
2017-06-29
Izdvojeno
Stižu pisma Grada Ivanca na adrese vlasnika nekretnina na prostoru Lukavca: Uskratite suglasnost za bušenja!
Događanja
13. lipnja 2026.
Alenka Kučić
Međimurje domaćin državnog kadetskog prvenstva u šahu za djecu, župan Posavec poželio im dobrodošlicu
Sport
13. lipnja 2026.
Alenka Kučić
Ludbreg ovog vikenda živi nogomet – u tijeku je turnir ŠN Podravina 2026
Sport
13. lipnja 2026.
Alenka Kučić
Antunovo v Marofu: Bogat program u petak okupio posjetitelje svih generacija, popularna Miach oduševila publiku
Događanja
13. lipnja 2026.
Alenka Kučić
Video & fotogalerija
Otvorena kupališna sezona, na Dravskom kotliću rekordnih 35 ekipa!
Fotogalerija
13. lipnja 2026.
Smotra vatrogasnih vozila i opreme na Kapucinskom trgu okupila varaždinske vatrogasce i građane
Fotogalerija
29. svibnja 2026.
Dan udruga Općine Sračinec okupio brojne posjetitelje u Parku Velika graba
Fotogalerija
25. svibnja 2026.
Sigurnost i edukacija: U Bednji se okupilo više od 180 djece iz Hrvatske i Slovenije
Fotogalerija
8. svibnja 2026.
Na varaždinskom groblju obilježena 31. obljetnica VRO Bljesak: „Moramo prenositi vrijednosti Domovinskog rata mlađim generacijama”
Fotogalerija
30. travnja 2026.
Aktualno.hr - Čitaj, slušaj, gledaj!

© 2025 Vox media d.o.o. – za marketing i komunikaciju

Impressum
Uvjeti i pravila korištenja | Izjava o privatnosti i sigurnosti podataka
Cjenik oglašavanja

  • Developed by Online-press ltd.

Koristimo kolačiće kako bismo vam pružili najbolje iskustvo na našoj web stranici. Informacije o kolačićima koje koristimo ili opcije za isključivanje kolačića možete pronaći u Uvjeti i pravila korištenja i Izjava o privatnosti i sigurnosti podataka

Powered by  GDPR Cookie Compliance
Pregled privatnosti

Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.

Neophodni kolačići

Neophodni kolačići trebali bi biti omogućeni uvijek kako bismo mogli spremiti vaše postavke kolačića.

Ukoliko onemogućite ovaj kolačić, mi nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da ćete prilikom svake posjete morati odobriti ili blokirati kolačiće.