Aktualno.hr - Čitaj, slušaj, gledaj!
  • Naslovna
  • Politika
  • Gospodarstvo
  • Sport
  • Događanja
  • Crna kronika
  • Hrvatska i svijet
  • PR članak
  • Lifestyle
  • Video
  • Arhiva
  • Home
  • Događanja
  • Zavod za javno zdravstvo Varaždinske županije bogatiji za novog specijalista mikrobiologije

Zavod za javno zdravstvo Varaždinske županije bogatiji za novog specijalista mikrobiologije

Događanja
1. listopada 2025.
Jozica
341
Share
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

U Županijskoj palači održana je završna konferencija projekta "Centralno financiranje specijalizacije Zavoda za javno zdravstvo Varaždinske županije iz mikrobiologije“. Projekt je sufinancirala Europska unija kroz Nacionalni program oporavka i otpornosti 2021.–2026., a njegova ukupna vrijednost iznosi 178.724,71 eura. 

Provedba je trajala od 1. veljače 2020. do 1. listopada 2025., a cilj projekta bio je osigurati ravnomjernu i dostatnu popunjenost javnozdravstvene službe na području Varaždinske županije, što je ostvareno slanjem jednog liječnika na specijalističko usavršavanje iz mikrobiologije.

Ravnatelj Zavoda za javno zdravstvo Varaždinske županije Marin Bosilj istaknuo je kako je mikrobiologija, ako se gleda broj zaposlenika, najveća djelatnost unutar Zavoda za javno zdravstvo.

- Njezina je važnost još veća obzirom na to da Opća bolnica Varaždin nema vlastiti mikrobiološki laboratorij, pa naš laboratorij pruža usluge ne samo bolnici, već i svim liječnicima opće medicine te specijalističkim ambulantama. Tijekom pandemije, kada su mikrobiološki laboratoriji bili među najopterećenijima u državi, spletom okolnosti – zbog specijalizacija i porodiljnih dopusta – u našem su laboratoriju radila samo dva liječnika. Danas imamo petero specijalista mikrobiologije te jednu liječnicu na specijalizaciji, što znači da je broj specijalista dovoljan. Sljedeći korak je izgradnja nove zgrade, odnosno laboratorija, koji će omogućiti da mikrobiologija djeluje u prostoru gotovo četiri puta većem od sadašnjeg, uz dodatnu novu opremu. S takvim prostornim i tehničkim uvjetima, te sa stručnim liječničkim kadrom i ostalim profilima koji rade u mikrobiologiji, postavljamo čvrste temelje za daljnji razvoj željenom dinamikom – kako bismo i dalje bili među vodećim laboratorijima u Hrvatskoj – naglasio je Bosilj.

Pročelnica Upravnog odjela za zdravstvo, socijalnu skrb, civilno društvo i hrvatske branitelje Varaždinske županije Ljubica Božić istaknula je kako je Zavod, odnosno Djelatnost za kliničku mikrobiologiju, potpora zdravstvenom sustavu.

- Da bih istaknula koliko je važna današnja specijalizacija, moram podsjetiti kako vjerojatno nema čovjeka koji barem jednom u životu nije bio u Zavodu za javno zdravstvo, upravo na mikrobiologiji. Osim što naši obiteljski liječnici često šalju pacijente u Zavod, on je i potpora ostatku zdravstvenog sustava, naročito Općoj bolnici Varaždin, čime se zaokružuje cjelokupna priča. Zadovoljstvo mi je danas biti svjedok završetka ovog projekta i završetka specijalizacije, na što čestitam doktoru Bagi i Zavodu - poručila je pročelnica Božić.

Voditeljica Djelatnosti za kliničku mikrobiologiju Iva Košćak naglasila je ključnu ulogu kliničke mikrobilogije, osobito u današnje vrijeme globalnog javnozdravstvenog izazova rastuće rezistencije bakterija i drugih mikroorganizama na antibiotike.

- Izuzetno je važno kontinuirano razvijati ovu struku, unapređivati dijagnostiku i osnaživati suradnju stručnjaka u timskom radu s kliničkim odjelima i primarnom zdravstvenom zaštitom – zapravo sa svim segmentima zdravstvenog sustava. Uloga kliničkog mikrobiologa u pružanju kvalitetne zdravstvene zaštite jednostavno je neprocjenjiva. Ponosna sam na svoj tim i cijeli kolektiv jer smo zajedničkim radom izgradili kvalitetnu i prepoznatljivu djelatnost. Trudimo se pratiti suvremena dostignuća u području dijagnostike infektivnih stanja – ne samo kroz nabavu moderne medicinske opreme, po kojoj smo među vodećima u Hrvatskoj – nego i kroz stalno usavršavanje svih članova tima. Posebno mi je drago što u našem radu sudjeluju svi profili – od zdravstveno-laboratorijskih tehničara, inženjera i liječnika, do djelatnika u čišćenju – jer svatko od nas jednako doprinosi kvaliteti zdravstvene zaštite. Veseli me što će novi kolega nastaviti putem koji su prethodnici i mi liječnici starije generacije postavili – stazama koje su dobro utabane, ali i otvorene za daljnji napredak – pohvalila je Košćak.

Josip Bago istaknuo je ovom prigodom kako je pronašao svoj životni poziv u mikrobiologiji te da mu rad u Zavodu omogućuje ostvarenje svih profesionalnih ambicija.

- Ne samo da sam otkrio da je ovo zapravo ono što želim raditi u životu i što mi je poziv, nego sam se i našao u kolektivu i laboratoriju gdje mogu ostvariti svoje ambicije i želje. Bilo je zahtjevno, donekle, ali uz puno volje i želje sve je išlo svojim tijekom. Nadam se da će tako i nastaviti. Istina je da smo često u pozadini, ali smo svjesni vlastite važnosti. Ne treba nam vanjsko priznanje da bismo bili motivirani – znamo što naši rezultati znače, a naši kolege kliničari to isto jako cijene – zaključio je Bago.

Izvor i foto: varazdinska-zupanija.hr

vzaktualno.hr

Jozica 1406 Posts   0 Comments

Prethodna Vijest

Danas se obilježava Dan kave!
Lifestyle
2025-10-01

Sljedeća Vijest

Sa sjednice Gradskog vijeća: Povećan proračun Grada Lepoglave
Događanja
2025-10-01
Izdvojeno
Dani općine Đurmanec u znaku najmlađih: Predstave, radionice i tradicija na pozornici
Događanja
24. travnja 2026.
Jozica
Cvijeće, tradicija i novi sadržaji: Ludbreg je spreman za Sajam cvijeća Flora Centrum Mundi
Događanja
24. travnja 2026.
Alenka Kučić
U Svetom Križu Začretju kreće obnova škole i gradnja nove dvorane
Događanja
24. travnja 2026.
Ivana
Općina Mali Bukovec povećala izdvajanja za udruge: Za 2026. godinu osigurano više od 105 tisuća eura
Događanja
24. travnja 2026.
martina
Video & fotogalerija
Članovi uprave Hrvatskih voda posjetili Varaždinsku županiju – u fokusu nekoliko važnih tema
Gospodarstvo
21. travnja 2026.
Više od 200 hodočasnika prošlo Camino dionicom Kalnik – Varaždinske Toplice, pridružila im se gradonačelnica Ratković
Fotogalerija
13. travnja 2026.
„Rikićevo proljeće” okupilo brojne posjetitelje i još jednom potvrdilo važnost tradicije, druženja i stvaranja
Fotogalerija
13. travnja 2026.
Župan Kolar primio prijavak povijesnih postrojbi uoči Kostelske uskrsne pištole
Fotogalerija
4. travnja 2026.
FOTO Snijeg i olujni vjetar napravili kaos na sjeveru Hrvatske – problemi kod Novog Marofa i Ivanca
Fotogalerija
27. ožujka 2026.
Aktualno.hr - Čitaj, slušaj, gledaj!

© 2025 Vox media d.o.o. – za marketing i komunikaciju

Impressum
Uvjeti i pravila korištenja | Izjava o privatnosti i sigurnosti podataka
Cjenik oglašavanja

  • Developed by Online-press ltd.

Koristimo kolačiće kako bismo vam pružili najbolje iskustvo na našoj web stranici. Informacije o kolačićima koje koristimo ili opcije za isključivanje kolačića možete pronaći u Uvjeti i pravila korištenja i Izjava o privatnosti i sigurnosti podataka

Powered by  GDPR Cookie Compliance
Pregled privatnosti

Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.

Neophodni kolačići

Neophodni kolačići trebali bi biti omogućeni uvijek kako bismo mogli spremiti vaše postavke kolačića.

Ukoliko onemogućite ovaj kolačić, mi nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da ćete prilikom svake posjete morati odobriti ili blokirati kolačiće.