U novom centru, u Pučkoj kuhinji Caritasa Varaždinske Biskupije danas je upriličena tradicionalna podjela blagdanskog objeda. U ovoj se kuhinji svakodnevno hrane brojni korisnici, zahvaljujući pomoći župa diljem biskupije, brojnih tvrtki, poduzetnika i raznih udruga, kao i Varaždinske županije i Grada Varaždina te i drugih gradova i županija na području biskupije. Svakako treba istaknuti kako u pučkoj kuhinji djeluje oko dvadesetak volontera koji nesebično pomažu ljudima kojima je pomoć itekako potrebna.
Kao i svake godine uoči Božića, korisnike i volontere obišao je i varaždinski biskup mons. Josip Mrzljak koji je naglasio da mu je posebna želja da se svi korisnici u Caritasovom centru osjećaju kao kod kuće.
- Želja mi je zaista da ugođaj bude obiteljski, kao što mi imamo obitelji doma, tako da oni koji nemaju svoju obitelj da se mogu ovdje zaista osjećati kao jedna zajednica i obitelj, posebno sad kad slavimo Božić. Karitativno djelovanje dio je života Crkve. Možemo već na samom početku Crkve vidjeti kako su kršćani živjeli kao jedna zajednica, pomažući jedni drugima. To vrijedi i danas, samo je pitanje kako ćemo to organizirati: u župi, mjesnoj zajednici ili na planu biskupije. Važna je organizacija! Vidimo da, kad se to dobro organizira, možemo dobiti puno volontera koji sami žele pomagati, odvojiti dio svog vremena. Mi ovdje ne bi ništa mogli bez naših volonterki u kuhinji, ne bi mogli platiti radnike da to obavljaju umjesto njih. A naše volonterke jednostavno osjećaju da na taj način mogu pomagati drugima. Svatko od nas može dati bar dio svog vremena, posvetiti se bližnjemu – rekao je biskup.
Varaždinska županija financirala je kupovinu zemljišta za novi Caritasov centar s milijun i 800 tisuća kuna, podsjetio je župan Radimir Čačić.
- Kažu mi da je ovo jedan od najkvalitetnijih centara u ovom dijelu Europe koji prima i do 300 ljudi dnevno. Osim što je ovdje Pučka kuhinja, prikupljaju se odjeća, obuća i namještaj, dakle riječ je o multifunkcionalnom objektu koji još nije završen. Centar traži još i mogućnost i prenoćišta, možda čak i hospicija, dnevnog boravka, mogućnost da ovdje tijekom cijelog dana borave djeca s invaliditetom...Očito je da, zajedno s Crkvom, moramo početi brzo razmišljati i pokušati osmisliti europski projekt. Crkva je spremna dati nam pravo vođenja projekta, uspijemo li osmisliti nešto čime ćemo ići prema EU fondovima. To je, dakle, naš prvi zadatak, a ono što ćemo napraviti ovoga trenutka jest da ćemo pomoć koju dajemo na godišnjoj bazi za ovaj Caritas, a to je oko 60 tisuća kuna, svakako povećati za dvadesetak posto. Mi pomažemo još jednu socijalnu prehranu, a ukupno za takvu vrstu pomoći izdvajamo oko 300 tisuća kuna.
Župan je podsjetio da je Hrvatska u samom europskom vrhu po granici siromaštva.
- To je i logično, obzirom da smo po BDP-u pretposljednji u EU. Bili smo 2 posto iznad prosjeka tranzicijskih zemalja prije 12 godina, a 2017. smo 15 posto ispod prosjeka. U ovoj godini nismo dostigli razinu 1990. a za to su krive neuspješne političke elite. Imam i ja tu svoj dio u segmentu u kojem sam sudjelovao, ali ukupno, rezultat je loš. Socijalno raslojavanje u ovom društvu je daleko preveliko, zadatak je svake politike, a svakako naše politike lijevog centra, da se digle socijalna osjetljivost i da se taj jaz smanjuje, a ne da se povećava, kao što se kod nas trenutno događa – zaključio je Čačić.
Župan nije propustio pomoći nekima od korisnika Pučke kuhinje prilikom nošenja obroka za stol, no za podjelu hrane bila je zadužena njegova posebna savjetnica Natalija Martinčević koja je to radila s mnogo pažnje i susretljivosti, popričavši sa svakim korisnikom.
A u ime Grada Varaždina, obroke su dijelili zamjenici gradonačelnika Sandra Malenica i Zlatan Avar, uz pomoć gradonačelnika Ivana Čehoka koji je istaknuo kako je stanje siromaštva na našem području takvo da nas treba zabrinjavati.
- Sve dok bude makar nekolicina građana u teškom socijalnom stanju, to je znak da gradska uprava, ali i svi ostali koji imaju javne ovlasti, trebaju reagirati i da takvim ljudima treba pomoći. Caritas u kojem smo danas većim je dijelom nastao na gradskom zemljištu i Grad je pomogao oko zemljišta i infrastrukture, a mjesečno pomažemo s 25 tisuća kuna, odnosno godišnje s 300 tisuća, rad Pučke kuhinje. To je minimalno, ali je opet puno u usporedbi s ostalim donatorima, i Grad je pojedinačno najveći donator i najviše pomaže, ali to nije nešto čime se treba hvaliti – to treba biti poticaj ostalima da se uključe i pomognu.
Čehok je upozorio i na problem koji nije prisutan samo u Hrvatskoj, a to je često bacanje većih količina hrane, posebice nakon blagdana.
- Trebamo se uvijek prisjetiti da ima gladnih kojima bismo trebali pomoći. Osim toga, trebamo biti skromni kad planiramo blagdanski stol ili nedjeljni, a ako nam ostane hrane, uvijek se može pomoći Caritasovoj pučkoj kuhinji i ja pozivam sve građane da pomognu – poručio je gradonačelnik i zahvalio Caritasu na svoj pomoći koju pruža ljudima u potrebi. Naglasio je, također, da je Grad Varaždin prethodnih godina pomagao Caritasovoj pučkoj ljekarni, ali i organizaciji njihovih godišnjih manifestacija.
- Caritas je institucija koja sada više nego ikada opravdava svoju ulogu. Grad je s njima imao i sdesetak godina Utočište za žrtve obiteljskog nasilja, dakle s njima zaista dobro surađujemo i nadam se da će tako i ostati – rekao je Čehok.
Dugi niz godina ravnatelj Caritasa je Ante Šola koji nesebično pomaže potrebitima i koji je uvijek radostan kad ih za blagdane Caritas može počastiti obilnijim i ipak nešto boljim ručkom od onog svakodnevnog.
- Danas su na meniju juha od brokule, naravni odrezak u umaku, tjestenina i salata od zelja, a imamo i voće, kuhano vino, kolače iz vlastite proizvodnje, ali i one koje dijele članice Bedema ljubavi. Sutra će za ručak biti odojak i svinjsko pečenje s prilogom, mliječni proizvodi i voće, a za Štefanje korisnici pučke kuhinje dobit će "lunch paket" u kojem će biti riblja konzerva, mesni narezak, voće i mliječni proizvodi. Za tri dana priprema se, dakle, oko 900 obroka – otkrio nam je ravnatelj Šola.
a.kučić/vzaktualno.hr