Donedavno na hrvatskoj glazbenoj sceni poznat kao reper, mladi i simpatiÄan Slavonac Bernard Kumić – Berny otkrio nam je zaÅ¡to se zapravo “oprostio” od hip – hopa i krenuo u sasvim drugaÄije vode. U svijet glazbe zakoraÄio je kao 15-godiÅ¡njak i kroz to vrijeme stekao mnoga iskustva s “zvuÄnim” imenima na estradi. UoÄi koncerta u varaždinskom klubu Barfly na kojem je u petak nastupao s Talirima, rekao nam je i da gotovo uvijek kasni, kao i da se ljudi pitaju Å¡to istetovirani tip poput njega uopće radi na bini s tamburaÅ¡ima…
1. Tek su ti 22 godine, a može se reći da smjelo koraÄaÅ¡ putem slave. Kako je zapravo krenuo taj put, sada već davne 2005. godine?
Sve skupa je krenulo s tim da je moj polujak Vladimir Mihalj tada bio jedan od najpoznatijih menadžera na hrvatskoj estradi i uvijek me vodio po takvim mjestima gdje sam bio u kontaktu s izvoÄ‘aÄima. Zaposlio sam se na radiju kao voditelj i glazbeni urednik i ponovno bio u kontaktu s izvoÄ‘aÄima te shvatio da je to naÄin na koji se lakÅ¡e dolazi do nekih pozicija, Å¡to je bitno za nekoga tko tek poÄinje… Tako je sve krenulo, s tim da su tada moja financijska sredstva bila jako ograniÄena, ili bolje reÄeno nisu niti postojala. Hvala Bogu, danas je glazbena industrija takva da se najveći hitovi snimaju u podrumima, u kućnoj produkciji, a i najveće zvijezde odlaze se u studio samo poslikati za novine.
I tako, bio sam kao klinac u tom hip – hopu, a kad si mlad misliÅ¡ da Å¡to got napraviÅ¡ možeÅ¡ s tim “proći”, kasnije shvatiÅ¡ da ne možeÅ¡ proći s onim Å¡to publika ne traži. Imao sam sreću da je na moj prvi nastup u životu doÅ¡ao Nered i istu smo veÄeri potpisali ugovor i pjevali po cijeloj Hrvatskoj “Srce vatreno”. Uvijek su me vukli sa sobom jer sam bio reper koji pjeva. I sa Shorty-jem sam odradio prekrasnu turneju 2008. godine te puno nauÄio.
Ipak, kljuÄan trenutak u mojoj karijeri bio je susret s Taz Soldom jer sam do tada radio pjesme koje su bile zapažene u lokalnim krugovima. Dogodilo se da smo napravili pjesmu “Udala se nikad nije” i ta je pjesma sve napravila sama…
2. Ove si godine po treći puta nastupao na Melodijama Mostara upravo sa singlom “Udala se nikad nije”. Dvije godine za redom po odluci publike iz Mostara si otiÅ¡ao kao pobjednik, a kako je bilo ovaj put? Kako se jedan roÄ‘eni Slavonac osjeća u Mostaru?
Pjesma je izvorno s festivala Zlatne žice Slavonije 2011. gdje je dobila nagradu kao najsluÅ¡anija pjesma. Bili smo pozvani u Mostar, a nismo znali s kojom pjesmom ići tamo po treći puta i otiÅ¡li smo na kraju s ovom, tek toliko da se pojavimo. I nije bilo nikakvog razoÄaranja Å¡to nismo pobijedili jer ta pjesma je svoje napravila kao najsluÅ¡anija pjesma 2011. Treću godinu zaredom u Mostar smo zakasnili jer zapravo uvijek negdje kasnimo. Tamo su nas Äekali i zaista su gostoljubivi i fer ljudi koji su nas velikoduÅ¡no prihvatili. U Mostaru se osjećam super i uvijek ću se rado odazvati na festival.
3. Shorty, Mate Bulić, Ivan Zak, te najbolji hrvatski tamburaši samo su neki od glazbenika s kojima si surađivao. Čini se da ipak najbolje plivaš u vodama s tamburašima, jel to zato što Slavoniju nosiš u duši?
Prisjetio sam se koncerta s Shorty-jem na Plitvicama kada je tamo bilo nekoliko grupa Kineza. Naravno da nisu niÅ¡ta razumjeli, ali bio je to doživljaj. Shorty me igrom sluÄaja spojio s Matom, a Mate je velika ljudina, puno mi je pomogao. Kad me vide na bini istetoviranog pitaju . “Pa kako s Matom?”

Da, volim Slavoniju, tamburu, a kaže se da nema niÅ¡ta bez kulena i rakije. Mi Slavonci se vraćamo uvijek izvornim zvucima, a tamburica skoro svagdje prolazi, ne samo u Slavoniji. Taliri odliÄno sviraju, a ne smijem zaboraviti ni svoje prijatelje MejaÅ¡e koji imaju odliÄne pjesme, nastupali smo zajedno prije dva mjeseca u ÄŒakovcu i bilo je odliÄno. Kako se dobro osjećam u Mostaru, tako i ovdje u ovom kraju i uvijek ću rado doći.
4. Ti i Taz Soldo napravili ste hit “Žao mi je”. Kako je publika prihvatila tu skladbu, Å¡to kažu uvijek budne oÄi kritiÄara i Å¡to kažeÅ¡ ti?
Ja sam zadovoljan. Pjesma je nastala u travnju ove godine i malo smo se viÅ¡e “preobratili” na zabavni dio. IÅ¡li smo na neku sigurnu notu, ali pjesma se joÅ¡ mora razvikati, odnosno treba joj dati prostora. Recimo, SiniÅ¡a Vuco je prije tri godine snimio “Tražena si roba u gradu”, a tek je proÅ¡le godine pjesma uspjela. Mora proći barem pola godine i moraju marketinÅ¡ki menadžeri odraditi svoj posao.
5. Imao si Äast raditi i s jednim od najboljih glazbenih producenata u Europi, Tonijem Lasanom. Kako je bilo raditi s njim?
Toni Lasan je veliki struÄnjak ali ima jedan problem kod svih tih starijih producenata – ne shvaćaju nas mlade. Sve bi napravili kao prije dvadeset godina. U svakom sluÄaju bila mi je velika Äast s njim raditi, s Äovjekom koji je stvorio Thomsona i ZeÄića i koji je pun znanja i iskustva. JoÅ¡ uvijek s njim radim, a otvorila se i jedna nova priÄa s takoÄ‘er starijim Tonijem Eterovićem koji je u zlatno doba Dore bio tamo jedan od vodećih ljudi. Super je kad su pozitivni ljudi oko nas bez obzira na veliku razliku u godinama, oni nama kažu da smo im udahnuli život, odliÄno se družimo kada radimo zajedno, ne smatraju nas manje vrijednima a to je odlika profesionalaca kakvi su oni.

6. Reci nam neÅ¡to viÅ¡e o hip – hop glazbi u Hrvatskoj, da li je to glazba s kojom se ovdje može lako probiti ili je taj put priliÄno težak? Koliko je bitan talent?
Da se može neÅ¡to napraviti od hip – hopa u Hrvatskoj ja bih sigurno ostao. Glazba se mora voljeti ali i shvatiti kao profesionalizam i posao, samo tako se može doći do odreÄ‘enog nivoa. Mladi koji tek poÄinju dok ne shvate tako tu priÄu – jako je teÅ¡ko. U hip-hopu nije bitan talenat i pjevanje nego osjećaj za ritam. U Hrvatskoj koja ima 4,5 miljuna stanovnika hip – hop ne prolazi jer većina ljudi sluÅ¡a zabavnu glazbu tako da tu nema kruha. Ja osobno dijelim glazbu na dobru i loÅ¡u, svaki žanr ima dobrih i loÅ¡ih stvari, a dobra pjesma je uvijek dobra pjesma.
7. Å to je po tebi presudno da neka pjesma postane hit?
Presudno je uho sluÅ¡atelja. DogaÄ‘a se da glazbenici naprave pet hitova, postanu glavni te odluÄe napraviti album za sebe i svoju duÅ¡u i onda – padnu. Glazba je industrija i mora se raditi za druge a ne samo za sebe; mora se sluÅ¡ati uÅ¡ima sluÅ¡atelja.
8. U velikom su naponu snage i stvaralaštva pa sigurno postoje mnogobrojni planovi za budućnost. Gdje se vidiš za otprilike pet godina?
Ne volim biti megaloman, a s druge strane mislim da je cilj najvažniji. Neke sam zacrtane ciljeve ostvario, a neki joÅ¡ Äekaju.Vidim se u kvalitetnoj glazbi i nikada neću dopustiti da pjesma koja se meni ne sviÄ‘a bude izdana. Želim raditi sa dobrim i kvalitetnim ljudima, a isto tako želim dati priliku mladima. Svi koji sada “kontroliraju” scenu moraju jednog dana otići, a te ljude mora netko zamijeniti, a ako se ne daje prilika mladima dogodit će se jedna rupa u tom stvaralaÅ¡tvu, odnosno mladi neće nauÄiti a stariji će otići…
9. Kada bi trebao izdvojiti neke od svojih kvaliteta koje su ti pomogle na tvom glazbenom putu, to bi bile…?
Kada sam bio mlaÄ‘i cijenio sam svaki potez onih koji su mi pomogli. U ovom je poslu vrlo bitno prepoznati ljude po njihovom radu i potencijalu. Vidim se u glazbi i menadžmentu s kojim se bavim osim same glazbe. U slobodno vrijeme sam glazbeni urednik i voditelj programa na radio postaji Nova GradiÅ¡ka i to mi je puno pomoglo u ovom poslu. Mnogi izvoÄ‘aÄi zaziru od medija jer se ne znaju ponaÅ¡ati prema njima, a ja sam svaki dan u kontaktu s mikrofonom, eterom i puno razliÄitih ljudi tako da nemam nikakav strah Å¡to se tiÄe medija. Kada doÄ‘em na binu osjećam se kao kod kuće i mogu priÄati o svemu i svaÄemu…
10. Mnogi mediji te stavljaju pod “kapu” Iluminata, kako to komentiraÅ¡?
Medijima je posao da kopaju nekakve sitnice i od njih rade priÄu,ne zamjeram im to . Iako ja osobno nevidim razlog za provlaÄenje takvih naslova vezanih uz mene i moje djelovanje u glazbi. Å to god ja sada rekao, vjerovatno će mediji to protumaÄiti na svoj naÄin koji im je interesantan.

11. S obzirom na popularnost koju si stekao, mora da osvajaÅ¡ i ženska srca. Pitanje koje sigurno zanima tvoje obožavateljice je – slobodan ili u vezi?
Ne volim privatni život petljati s profesionalizmom. U medijima sam prvenstveno zbog glazbe, iako su neki poÄeli kopati po mom privatnom životu. Emotivac sam jer ne može netko ne biti emotivac i raditi pjesme, odnosno ne može se pisati o neÄemu Å¡to se ne proživi. Pjesme imaju veze s neÄim proživljenim, ali ja to volim držati za sebe.
12. Tvoja poruka mladim reperima i hip-hoperima koji ti se dive i sanjaju o uspjehu poput tvojeg…
Ja zapravo s hip – hopom viÅ¡e nemam nikakve veze jer sam se proÅ¡le godine s pjesmom “Udala se nikad nije” totalno odmaknuo od njega i okrenuo se popu i tamburama. Neću viÅ¡e repati jer stvarno sam proÅ¡ao sve i svaÅ¡ta po raznim koncertima ovdje i Europi ali nikada nisam vidio da cijeli klub pjeva hip-hop, a želim da se ljudi vesele. Mladima poruÄujem da ne odustaju i da budu sigurni u ono Å¡to rade. Potrebna je jaka upornost i vjera u sebe da bi se doÅ¡lo na neki nivo.
www.vzaktualno.hr
Tekst: Tanja MiliÄić Cepernić
Fotofrafije: Juraj Mrazović; Berny privatne fotografije