Udruga hrvatskih cestovnih prijevoznika, kojoj je na Äelu Dragutin KranjÄec iz Varaždinskih Toplica, usvojila je na SkupÅ¡tini održanoj u petak u Varaždinskim Toplicama Deklaraciju kojom se traži hitno rjeÅ¡avanje nagomilanih problema.
Tako 200-tinjak hrvatskih cestovnih prijevoznika, koji su okupljeni u Udrugu, Deklaracijom traže hitnu ratifikacija protokola uz CMR konvenciju, smanjenje troÅ¡kova registracije, tehniÄkih pregleda i homologacije vozila. KranjÄec istiÄe da smanjenjem tih troÅ¡kova žele izjednaÄavanje s troÅ¡kovima prijevoznika u zemljama okruženja radi konkurentnosti hrvatskih cestovnih prijevoznika.

Nadalje, Deklaracijom se traži povrat dijela troÅ¡arine na dizel gorivo pravnim osobama u javnom prijevozu tereta i putnika cestom, obzirom da takva praksa postoji u odreÄ‘enim europskim zemljama. I dalje traže kreiranje svih zakona koji se tiÄu sigurnosti prometa na cestama u resornom ministartstvu kao i uvoÄ‘enje dva Älana predstavnika teretnog i putniÄkog prometa u saborski Odbor za promet te ukidanje parafiskalnih nameta. Udruga takoÄ‘er traži uvoÄ‘enje novog sustava obraÄuna i naplate radiotelevizijske pristojbe, obzirom da gotovo 80 posto vozila hrvatskih prijevoznika većinu vremena nisu u dosegu signala HRT-a. Deklaracijom se traži i rjeÅ¡avanje pitanja nedostatka kvalificirane i raspoložive radne snage.
KranjÄec je prije SkupÅ¡tine rekao da je usvajanje Deklaracije izraz nezadovoljstva i ogorÄenja radom tijela državnih vlasti i institucija. Naglasio je kako ni nakon dvije godine upozoravanja na goruće probleme nisu napravljeni nikakvi pozitivni pomaci. Optužio je dvije posljednje Vlade da nisu pokazale ni malo želje i volje da se krene razgovarati o problemima. U Udruzi su dali novoj Vladi mjesec dana nakon Äega oÄekuju da u sklopu resornog ministarstva poÄnu razgovarati o rjeÅ¡avanju gorućih problema Å¡to je sve spomenuto u Deklaraciji.

Ukoliko se to ne dogodi KranjÄec kaže da su spremni pozvati svoje Älanove na graÄ‘anski neposluh. No, to ne znaÄi da će odmah izaći na ulicu s kamionima.
-Mi ne trebam za poÄetak ići s kamionima. Nas je danas preko 200 Älanova Udruge i dovoljno je da 200 vlasnika doÄ‘e u ministarstvo i kaže ovo je krajnje vrijeme da poÄnemo razgovarati na jedan poÅ¡ten i korektan naÄin i da zajedno pomognemo hrvatskom gospodarstvu – poruÄio je KranjÄec. Podsjetio je na snagu hrvatskih cestovnih prijevoznika jer ta branÅ¡a u Hrvatskoj zapoÅ¡ljava oko 62 tisuće osoba.
s.k./vzaktualno.hr
