''Toplice, lovor kontinentalnog turizma''
Gradonačelnica Varaždinskih Toplica Goranka Å tefanić i vrÅ¡itelj dužnosti ravnatelja Specijalne bolnice za medicinsku rehabilitaciju Damir Mihalić najavili su u četvrtak, u Konstantinovom domu u Varaždinskim Toplicama, dovrÅ¡etak i početak realizacije “Akcijskog plana razvoja turizma 2016.-2025.”

– Grad Varaždinske Toplice najstarije su toplice u Hrvatskoj i dokazano su ljekovitom vodom u službi ljudima i na tradiciji od antičkih vremena. Kad kažete Toplice, pomislite na naÅ¡ lječiliÅ¡ni centar, Specijalnu bolnicu za medicinsku rehabilitaciju, Minervu i gradić u kojem su se pobrinuli i Nebo i Zemlja da se zdravlje i mir sjedinjuju kao dar svima nama – naglasila je u uvodu konferencije za novinare gradonačelnica Å tefanić ističući novi smjer u turističkoj ponudi Toplica odnosno otvaranje prema znatno Å¡irem tržiÅ¡tu i većem broju potencijalnih gostiju.

Toplice

Å to se tiče samog Akcijskog plana on predviÄ‘a otvaranje Varaždinskih Toplica i turističke ponude prema posjetiteljima i turistima iz cijele Hrvatske i regije. To će se postići nizom povezanih manifestacija koje će kulminirati svake godine četverodnevnim dogaÄ‘anjem početkom lipnja ‘Minervae Aqua’, dosadaÅ¡njim “Aquafestom”.

– Želimo tu manifestaciju redizajnirati u četverodnevnu manifestaciju koja će biti i za djecu i za odrasle. Bit će to igre osmiÅ¡ljene na jedan drugačiji način, za Å¡iru publiku, a ne samo za mjeÅ¡tane Varaždinskih Toplica i Varaždinske županije. Pozivat ćemo i ostale posjetitelje iz regije – pojasnila je Å tefanić.

Toplice

Kroz “Akcijski plan razvoja turizma 2016.-2025.”, i sve aktivnosti u sklopu tog plana, nastojat će se povezati sredine u Europi, posebice one koje su bile dotaknute zasadima rimske kulture, od Triera u Njemačkoj, Altheima u Austriji, Sremske Mitrovice, BudimpeÅ¡te, Ptuja i Ljubljane, do francuskih galskih naselja, belgijskih i luksemburÅ¡kih, kao i mnogobrojnih gradova Italije, osobito Verone i Rima.

– PokuÅ¡at ćemo, jednom godiÅ¡nje, predstaviti i gradove bogate rimskom arheoloÅ¡kom kulturom od Slavonije, preko Istre do krajnjeg juga Dalmacije. Prenijet ćemo poruke zdravlja i mira svim posjetiteljima Toplica, jer smatramo da su zdravlje i mir najpotrebnije u ovom vremenu u kojem živimo. Zdravlje i mir su eliksiri s istoga izvora blagostanja i dobrobiti za sve ljude na planetu Zemlji. Zato, od danas, službeni pozdrav Topličanki i Topličana, pozdrav dobrodoÅ¡lice svim posjetiteljima jest ‘Zdravlja i mira!’, Salutem et pacem! – kazala je Å tefanić.

Toplice

Kao najjače adute Varaždinskih Toplica, kada je u pitanju turizam i obogaćenje turističke ponude, Štefanić je navela termalnu vode i djelatnike koji svojom ljubaznošću, marljivošću i pristupom gostima mogu privući, ali i ponovo vratiti posjetitelje u Varaždinske Toplice.

U sklopu Akcijskog plana iz Toplica kreće inicijativa za jesensko-zimsku ligu igara na bazenima, a koja bi obuhvaćala 13 gradova i mjesta u kojima su termalna kupaliÅ¡ta. ‘Topličke igre’ ili ‘Bazenarije’ produljit će turističku sezonu tijekom godine i nastojati okupiti mnoÅ¡tvo posjetitelja, natjecatelja i ljudi dobre volje. U planu je osnivanje i ‘Lovor teatra’, koji će djelovati unutar i izvan Toplica.

Toplice

– Radi mnogobrojnih aktivnosti koje će se odvijati u i oko Toplica, svaki mjesec ćemo predstaviti po jedno dogaÄ‘anje koje nam prethodi, a u koja će biti uključene sve udruge i druÅ¡tvene organizacije koje se nalaze u sastavu grada Varaždinskih Toplica, partneri, podražavatelji i pokrovitelji – najavila je Å tefanić.

V.d. ravnatelj Specijalne bolnice za medicinsku rehabilitaciju Damir Mihalić, pojaÅ¡njavajući ulogu ustanove podsjetio je na studiju “Zdrave vode”.

Toplice

– Ovo je nastavak sinergijskih aktivnosti destinacije, Grada Varaždinskih Toplica, udruga i svih zainteresiranih da se potencijal koje Varaždinske Toplice imaju unaprijede i da pokuÅ¡amo ubrzati taj kotač razvoja koje Varaždinske Toplice nasuÅ¡no trebaju – rekao je Mihalić.

Mihalić je podsjetio na projekte koje provodi sama Specijalna bolnica, a koji su usmjereni na poboljÅ¡anje smjeÅ¡tajnih uvjeta. Naveo je revitalizaciju, rekonstrukciju i obnovu “Lovrine kupelji” koja bi trebala postati mali boutiq hotel. Najavio je i da bi uskoro trebao krenuti investicijski proces u sklopu ureÄ‘enja hotelskog kompleksa Minerva koji ove godine obilježava 35. godiÅ¡njicu.

Toplice

– Želimo vam svima zdravlja i mira, uz pozdrav kojeg izgovaramo kao pozdrav dobrodoÅ¡lice, ali i pozdravom kojeg ljudi kršćanske tradicije upućuju odavno jedni drugima pri susretu ili odlasku – ‘Salutem et pacem!’ – poručila je na kraju konferencije za novinare gradonačelnica Å tefanić.


www.vzaktualno.hr
Sa zadovoljstvom prihvaćamo poziv
Varaždinski gradski vijećnici Zlatan Avar i Željko Bunić putem medija odgovorili su gradonačelniku Varaždina Goranu Habuša na pozivu na suradnju, koji je on također uputio putem medija. Priopćenje prenosimo u cijelosti:

„Sa zadovoljstvom prihvaćamo poziv Gradonačelnika uz to što moramo naglasiti da je naša uloga u rješavanju problema bala bitno precijenjena budući da mi niti do 2013. niti danas nismo bili dio izvršne vlasti. Svoja mišljenja i argumente iznosili smo na Gradskom vijeću, a mnogima je zasmetalo što je iznošenje naših stavova u pravilu bilo dosta glasno. Isto tako naši prijedlozi su, većinom bili preglasani.

Od 2011. godine ovom zemljom je upravljao SDP, dok je Županiju i Grad vodio HNS. I upravo iz tog razloga Å¡to je baÅ¡ SDP od 2011. imao svog premijera (Zoran Milanović), te dva ministra ZaÅ¡tite okoliÅ¡a i prirode (Mirela Holy i Mihael Zmajlović) nemalo nas čudi Å¡to danaÅ¡nji Predsjednik gradske organizacije SDP-a smatra „suludim“ da problem bala nije rijeÅ¡en. No, ako se Gradonačelnik slaže i gospodin Alan KiÅ¡ić je dobrodoÅ¡ao na zajednički sastanak. Da se makar upoznamo. A ako gospodin KiÅ¡ić nema dovoljno faktografskih informacija, u prilogu za sastanak Å¡aljemo slike i detalje obnaÅ¡anja dužnosti navedenih državnih političara od 2011. do 2016. godine (izvor WIKIPEDIA).

S obzirom da nismo zaraćene strane već oponenti u političkoj areni, danas ćemo uputiti telefonski poziv Gradonačelniku i dogovoriti sastanak, na kojem ćemo, nakon Å¡to nam on pokaže pitanje postavljeno Ministarstvu financija, mi njemu pokazati naÅ¡a pitanja uključujući i dokumentaciju koju posjedujemo te koja će kao prilog biti poslana Ministarstvu financija. Radujemo se konstruktivnom sastanku.“


www.vzaktualno.hr
Grad Varaždin sudjeluje u projektu Social Green
Gradonačelnik Goran Habuš s predstavnicima Regionalne energetske agencije Sjever sudjelovao je na prvom projektnom sastanku i studijskom putovanju u portugalskom gradu Matosinhos. Sastanak je organiziran u sklopu projekta Social Green koji REA Sjever unutar programa Interreg Europe provodi zajedno sa sedam partnera iz 5 zemalja Europske Unije (Švedska, Rumunjska, Portugal, Estonija i Španjolska).

Social Green obraÄ‘uje tematiku socijalnog stambenog sektora i njegovog unapreÄ‘enja putem povećanja energetske učinkovitosti, a glavni partner Agencije u projektu u Hrvatskoj je Grad Varaždin koji je pokazao interes za projekt s obzirom na prepoznate potrebe i potencijale socijalnog stambenog sektora u Varaždinu. 

Gradonačelnik i predstavnici Agencije su u sklopu studijskog putovanja imali priliku upoznati regionalne i lokalne politike, programe i projekte gradova Matosinhos i Vila Nova de Gaia vezane uz razvoj i unapreÄ‘enje socijalnog stambenog sektora, s posebnim naglaskom na financiranje povećanja energetske učinkovitosti i koriÅ¡tenja obnovljivih izvora energije. 

Sudjelovanje na projektnom sastanku i studijskom putovanju pomoći će Gradu i Agenciji da osmisle i kreiraju prijedloge unapreÄ‘enja zakonodavnog okvira i mjera poticanja povećanja energetske učinkovitosti socijalnog stambenog sektora unutar postojećih i budućih operativnih programa, ali i drugih izvora financiranja. 

U narednom periodu Grad i Agencija će pokrenuti formiranje skupine dionika relevantnih za projektnu temu, a u rad skupine bit će pozvana ministarstva, državne agencije, Fond za zaÅ¡titu okoliÅ¡a i energetsku učinkovitost, lokalne udruge itd.  

www.vzaktualno.hr
Pronašao ključ i opljačkao kuću
U utorak, 1. studenoga u poslijepodnevnim satima u Donjem Vidovcu, Ulici Matije Gupca, nepoznati počinitelj u otvorenoj garaži pronaÅ¡ao je ključ obiteljske kuće i njime otključao ulazna vrata. 

Potom je iz nekoliko prostorija ukrao novac i time 48-godišnju vlasnicu oštetio za nekoliko tisuća kuna.

Protiv počinitelja podnijet će se kaznena prijava nadležnom državnom odvjetniku.

Skup Jehovinih svjedoka
Jehovini svjedoci organiziraju jednodnevni kršćanski sastanak s temom „Ojačaj svoju vjeru u Jehovu“, koji će se održati u Gradskoj sportskoj dvorani Varaždin, popularnoj Areni, u nedjelju, 6. studenog, s početkom u 10.40 sati, a program traje do 17 sati. Ulaz je posve slobodan za sve zainteresirane.

Zašto je korisno odazvati se i prisustvovati ovom programu, pitaju organizatori i odgovaraju da je danas važnije nego ikada zadržati čvrstu vjeru u Boga.

„Program će prisutnima približiti kako Bog danas svakome od nas može postati „Štit“, „Otac“, „Stijena“ i „Pastir“. Iznijet će se kvalitetni i praktični savjeti kako ojačati svoju vjeru u Boga. Razmotrit će se Å¡to je prava vjera i kako je možemo pokazivati. TakoÄ‘er je organizirano i krÅ¡tenje. Zato vam od srca izražavamo srdačnu dobrodoÅ¡licu na ovaj izvanredan kršćanski skup“, poručuju organizatori.


www.vzaktualno.hr
Pijani biciklist vozio punu vreću uginule peradi koju je ukrao
U utorak, 1. studenoga u 21 sat u Palovcu, ÄŒakovečkoj ulici, policijski službenici  Postaje  prometne  policije  ÄŒakovec, prilikom kontrole prometa zaustavili su biciklistu, koji je upravljao u prometu na cesti pod utjecajem alkohola u koncentraciji od 2,23 promila. 

Temeljem odredbi PrekrÅ¡ajnog zakona odreÄ‘ena mu je mjera smjeÅ¡taja u posebnu prostoriju do prestanka djelovanja opojnog sredstva (alkohola).  
Ujedno, prilikom nadzora na biciklu je pronađena vreća s uginulom peradi.

Dovršenim kriminalističkim istraživanjem sumnja se da je mladić rođen 1991. godine, sa šireg područja općine Mala Subotica, počinio kaznena djela krađe i ubijanja ili mučenja životinja.

Naime, u večernjim satima u polju zvanom “Kutić”, nedaleko Male Subotice iz ograÄ‘enog peradarnika, 64-godiÅ¡njeg vlasnika, ukrao je 11 pataka i kokoÅ¡. PreskočivÅ¡i ogradu uÅ¡ao je u otvoreni prostor peradarnika, gdje je uhvatio perad i potom usmrtio zavrtanjem vratova. U pokuÅ¡aju da perad preveze do kuće spriječili su ga policijski službenici prilikom kontrole prometa.

Materijalna šteta procjenjuje se na oko 1.500 kuna. Protiv osumnjičenog podnijet će se kaznena prijava nadležnom državnom odvjetniku, kao i optužni prijedlog Prekršajnom sudu u Čakovcu zbog počinjenja nekoliko prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama.

www.vzaktualno.hr

Gradonačelnik poziva na razgled objekta
U subotu, 5. studenog, s početkom u 9.45 sati, bit će organiziran 2. Dani otvorenih vrata pa će Varaždinci moći posjetiti, razgledati i informirati se o stanju i planovima za revitalizaciju prostora bivše vojarne u Optujskoj ulici.

I gradonačelnik Varaždina Goran Habuš još je jednom pozvao sugrađane u vojarnu u Optujskoj.

– Znamo da graÄ‘ani taj prostor joÅ¡ uvijek doživljavaju kao vojni objekt, a time i na neki način zaziru od njega. Ali znaju i da već viÅ¡e od deset godina pokuÅ¡avamo objekt dobiti u svoje vlasniÅ¡tvo. Nikako da „probijemo“ taj DUUDI, nadam se da će novo ministarstvo, koje će se formirati za ministra bez portfelja Marića, uroditi plodom. To je prevrijedan prostor da bi propadao. Grad ga stavlja u funkciju koliko može, no nemamo opravdanja za ozbiljnija ulaganja. A imamo interes. Najveći interes u ovom trenutku je iskazalo SveučiliÅ¡te Sjever i dajemo mu maksimalnu podrÅ¡ku. Drago mi je da su se neki saborski zastupnici konačno uključili u to. Nadam se da ćemo kroz SveučiliÅ¡te tom prostoru dati život – rekao je HabuÅ¡ i pozvao sugraÄ‘ane da i oni daju prijedloge i ideje za taj prostor.

– IÅ¡li smo kroz projekt MAPS prema savjetu Ministarstva graditeljstva da se povežemo s gradovima koji su imali sličnu problematiku kao i mi, gradovima iz Europe koji su bivÅ¡e velike vojne komplekse stavljali u civilnu funkciju, da na temelju njihovih dobrih iskustava na najbolji način iskoristimo vojarnu u Optujskoj. To je jedini vojni objekt u Varaždinu koji nije iskoriÅ¡ten. Sve druge smo iskoristili viÅ¡e nego kvalitetno. U Križanićevoj se ureÄ‘uje zadnja zgrada za SveučiliÅ¡te Sjever, kod željezničkog kolodvora se radi novi studentski dom sa 600 kreveta uz postojeći s 250 kreveta i novi studentski restoran, danaÅ¡nja poduzetnička zona u Jalkovcu nekad je bila vojni poligon. Ako je netko pokazao da zna gospodariti s bivÅ¡im vojnim objektima, onda je to Grad Varaždin. Nadam se da ćemo u državi konačno dobiti partnera s kojim ćemo moći razgovarati o stavljanju Optujske u funkciju. Pozivam sve sugraÄ‘ane da doÄ‘u i pogledaju kako prostor izgleda sada i da napravimo pritisak na državu da nam ga Å¡to prije da u vlasniÅ¡tvo kako bismo ga mogli koristiti na najbolji način – zaključio je gradonačelnik.

Uz obilazak bivÅ¡e vojarne bit će predstavljen projekt „To trebamo – to radimo“, projekt kojim se Hrvatska predstavila na 15. Venecijanskom bijenalu arhitekture 2016. Kod jahaonice će biti postavljena maketa kompleksa vojarne. Danu otvorenih vrata pridružit će se i sadaÅ¡nji korisnici prostora u vojarni – Udruga dragovoljaca i veterana Domovinskog rata – ogranak Varaždin, Varaždinski husari te Sportski plesni klub Valcer.

Optujska


n.k. / www.vzaktualno.hr
Stručnjaci najavljuju "žešÄ‡u" sezonu gripe
U srijedu je počelo cijepljenje protiv gripe, a ove je godine nabavljeno 280 tisuća doza što je za 20 tisuća doza više nego prošle godine. Više cjepiva nabavljeno je iz razloga jer je trend u Hrvatskoj da se sve više građana odlučuje na cijepljenje.

Ove godine viÅ¡e cjepiva možda će dobro doći jer se najavljuje “žešća” sezona gripe nego proÅ¡lih godina. Kako su objavili pojedini nacionalni mediji, a prema riječima, stručnjaka u Hrvatskoj gripe joÅ¡ nema dok je u Europi potvrÄ‘eno sporadičnih viÅ¡e desetaka slučajeva. Radi se o virusu H3N2, podskup gripe A kojeg proÅ¡le sezone nije bilo. On je bio prisutan pretproÅ¡le sezone kada je u Hrvatskoj oboljelo oko 70 tisuća osoba. ProÅ¡le godine, kada je u Hrvatskoj bio prisutan virus H1N1 oboljelo je 20 tisuća osoba. PredviÄ‘anja stručnjaka su da bi ove sezone moglo biti viÅ¡e oboljelih.

Jučer je u Hrvatskoj počelo cijepljenje osjetljivih skupina ljudi protiv gripe. Ono se provodi u ordinacijama obiteljskih liječnika, a nakon Å¡to zavrÅ¡i cijepljenje svih onih kojima se iz zdravstvenih razloga preporučuje, s preostalim dozama moći će se cijepiti i ostali graÄ‘ani koji to žele. Cijena cjepiva koje preostane ovisit će o Hrvatskom zavodu za zdravstveno osiguranje, a obično se kreće izmeÄ‘u 30 i 50 kuna. 

www.vzaktualno.hr/Index.hr