Župan Stričak održao radni sastanak sa Sportskim ribolovnim savezom Varaždinske županije – evo koji problemi najviše muče ribolovce
Na inicijativu župana Varaždinske županije Anđelka Stričaka u Županijskoj palači u Varaždinu održani je radni sastanak župana sa ovlaštenicima Sportskog ribolovnog saveza Varaždinske županije, a uz župana je sastanku nazočio i pročelnik Upravnog odjela za poljoprivredu i zaštitu okoliša dr.sc. Dragutin Vincek. Marijan Kolednjak, tajnik Sportskog ribolovnog saveza Varaždinske županije je istaknuo kako se na sastanku raspravljalo o kvaliteti vode, poribljavanju, autohtonim vrstama riba, zaštiti okoliša, kao i o budućim aktivnostima saveza. -Od trenutnih problema ribolovna društva najviše muku muče sa kormoranima, pa na kraju ispada da sva riba koja se ispušta u vode, se iskoristi na indirektan način za prehranu kormorana, što je dugoročno neodrživo. Istaknuti je i problem oscilacija razine vode, pogotovo sada u proljeće za vrijeme mrijesta ribe. Kako imamo nekoliko hidroelektrana na potezu od Slovenije prema istoku na rijeci Dravi, uslijed puštanja vode dolazi do smanjenja ili podizanja razine vode koja se kreću i do jednog metra. Uslijed pada razine vode, ikra koja se nalazi na zelenim površinama jednostavno ugine ili ih pak pojedu labudovi, pa se i kroz ovaj vid izgubi jako puno ribljeg fonda – rekao je Kolednjak te dodao kako svaki ovlaštenik mora po pravilniku poribljavati svoju ribolovnu zonu. -Razgovarali smo i o domaćinstvu Grada Ivanca, ali i Varaždinske županije Svjetskom prvenstvu za invalide, veterane i mastere 2025. godine i dobili smo podršku Županije na čemu se zahvaljujemo – zaključio je Kolednjak. Župan Stričak je naznačio kako su vode jedan od naših najvažnijih prirodnih resursa, a najbolje ih svakako poznaju naši ribiči. – Upravo zbog toga smo organizirali sastanak sa svim ribolovnim društvima, koja djeluju na području Varaždinske županije, a imali smo prilike čuti s kojom se sve problematikom susreću. U proračunu smo ove godine za njihov rad predvidjeli 13.270,00 EUR, a društva će ta financijska sredstva uložiti u zaštitu okoliša i rad udruga – rekao je župan te pružio podršku organizaciji spomenutog Svjetskog prvenstva 2025. godine. vzaktualno.hr
PRVI U HRVATSKOJ Međimurje dobilo Regionalni centar kompetentnosti u strojarstvu – župan Posavec: Ovaj je projekt obrazovna oluja sa sjevera

U multimedijalnoj dvorani Tehničke škole Čakovec u četvrtak je održana završna konferencija projekta “Regionalni centar strojarstva SJEVER – TŠČ”. Riječ je o projektu koji je za cilj imao stvaranje infrastrukturnih, tehnoloških i organizacijskih preduvjeta za kvalitetno strukovno obrazovanje te obogaćenu ponudu obrazovanje odraslih sukladno potrebama gospodarstva u području strojarstva u regiji.

Regionalni centar kompetentnosti je namijenjen učenicima srednjih škola koji pohađaju programe obrazovanja u sektoru strojarstva, odraslim polaznicima, strukovnim nastavnicima te poduzetnicima i gospodarstvu u regiji.

Kako je na samom početku objasnio ravnatelj Tehničke škole Čakovec, Dražen Blažeka začeci ovog projekta sežu još u 2012. godinu, a sve su uspjeli izrealizirati u svega tri godine te su tako prvi u Hrvatskoj završili taj objekt u roku. Naime, radovi su bili gotovi krajem 2021. godine, što ukazuje na to da je uloženo jako puno truda – naglasio je ravnatelj Blažeka.

Zahvalivši na pomoći svima koji su sudjelovali u realizaciji projekta, dodao je kako se treba konstantno raditi na tome da rad u školi bude izazov i nagrada, a ne sekundarni izbor te pozvao i Ministarstvo da im u tome pomogne jer kako je rekao, strukovne škole teško dolaze do stručnog kadra.

– Na tržištu se nastavljamo boriti i nastojimo imati dovoljno interesantnih sadržaja koji će poticati učenike zainteresirane za elektrotehniku, računalstvo i strojarstvo, pri upisivanju – kazao je ravnatelj.

Završnoj konferenciji ovog vrijednog projekta prisustvovao je i međimurski župan Matija Posavec naglasivši pritom kako je on obrazovna oluja sa sjevera te da vjeruje da će Tehnička škola Čakovec zadržati svoj vodeći status u regiji, ali u Hrvatskoj.

– Regionalni centar kompetentnosti Tehničke škole ovdje u Čakovcu, mjesto je gdje svijet obrazovanja definitivno postaje bolji odnosno gdje se mijenja na bolje. To je mjesto gdje učenici postaju vrhunski majstori i gdje imaju na raspolaganju svu infrastrukturu, opremu i suvremene prostore. Ovdje također poduzetnici mogu dobiti dodatnu edukaciju, a djelatnici također stvaraju dodatne kompetencije. Ovo je prvi regionalni centar završen u Hrvatskoj i mi smo pokazali kako možemo pametno i uspješno koristiti EU fondove i kako možemo u jednom, relativno kratkom vremenu učenicima omogućiti dodatno stjecanje znanja – pojasnio je župan Posavec te poručio:

– Naravno, mi nećemo na tome stati. Nastavljamo s daljnjim ulaganjem u obrazovanje, kako u osnovnoškolsko tako i u srednjoškolsko, ali i u visoka učilišta. Ovo je definitivno još jedan primjer dobre prakse koji iz Međimurja ide prema Hrvatskoj – kazao je župan.

Ukupna vrijednost projekta iznosi 29.999.995,76 kuna odnosno 3.981.683,68 eura, a sufinanciran je sredstvima iz Europskog fonda za regionalni razvoj.

Mihaela Pancer Zadravec, voditeljica projekta objasnila je kako je projekt obuhvaćao rekonstrukciju i dogradnju regionalnog centra kompetentnosti i njegovo opremanje te edukaciju.

– Bilo je vrlo izazovno provesti sve u roku, kako zbog pandemije, tako i zbog rata u Ukrajini. Dobili smo više od 1600 kvadrata novih prostora, a rekonstruirana je i zgrada postojeće školske radionice. Uređeno je osam praktikuma, a deveti je u Strojarskoj i prometnoj školi Varaždin koja je partnerska škola u projektu – rekla je.

Kao izaslanik predsjednika Vlade, Andreja Plenkovića predstavljanju ostvarenih rezultata projekta nazočio je i državni tajnik u Ministarstvu znanosti i obrazovanja, Stipe Mamić. Tom je prilikom istaknuo kako strukovno obrazovanje čini 70 posto našeg srednjoškolskog obrazovanja i prepoznato je kao iznimno važno. Ukupno je u Hrvatskoj proglašeno 25 regionalnih centara kompetentnosti za koje je europskim programima predviđeno skoro 1,7 milijardi kuna.

Gotovo svi projekti su u nekoj fazi aktivnosti, međutim ovaj u Čakovcu završen je prvi, što svakako zaslužuje posebne čestitke. Cilj je da vaši programi budu moderniji i suvremeniji, da se nastavnici dodatno educiraju i pružaju učenicima i budućim generacijama još kvalitetnije obrazovanje. Cilj je također da ti učenici kada završe obrazovanje i pronalaze svoje mjesto na tržištu rada, budu zapošljivi i imaju kvalitetno plaćena zanimanja, a da poslodavci budu zadovoljni onime što im mi iz sektora obrazovanja šaljemo – rekao je državni tajnik Mamić.

Napomenuo je i kako je Ministarstvo svjesno problema na tržištu rada vezanih uz deficitarna zanimanja pa su zbog toga osigurali izdašne stipendije upravo za to područje. Najavio je da će taj natječaj biti raspisan i sljedeće akademske godine, a nada se da će interes biti sve veći, što je već sada primjetno.

jmiklauzic/vzaktualno.hr

VELIKI PAD INTERESA MLADIH ZA SLUŽENJEM VOJNOG ROKA! Ministarstvo mami mlade s povećanjem naknade od 80%
Oružane snage Republike Hrvatske i Ministarstvo obrane suočavaju se s velikim padom interesa mladih za vojni poziv. Iz tog razloga, svi mladići i sve djevojke koje se prijave dobivaju znatnu povišicu za svaki mjesec uspješno izvršenog programa obuke. Za sve djevojke i mladiće koji će se odlučiti na dragovoljno služenje vojnog roka, prema novom prijedlogu Pravilnika o dragovoljnom vojnom osposobljavanju Ministarstva obrane, osigurana je naknada veća za oko 80%. Trenutna naknada za služenje vojnog roka iznosi 398,40 eura, a prema novom prijedloga ona bi sad trebala iznositi 700 eura, donosi Jutarnji. Velika većina ročnika koji odsluže vojni rok i temeljnu obuku potpiše profesionalni ugovor te ostaje u vojsci. Stoga je povećanje naknada jedan od glavnih pokušaja privlačenja mladih u Oružane snage. Uz novčanu naknadu, tijekom 40 dana služenja dobrovoljnog vojnog roka, svi ročnici imaju pravo na osnovno i dopunsko zdravstveno osiguranje, obavezno zdravstveno osiguranje za slučaj ozljede na radu i profesionalne bolesti, osiguranje od posljedica nesretnog slučaja, dopust utvrđen pravilnikom u trajanju do pet dana te vojnu odoru i sportsku opremu. Trend opadanja prijava za dobrovoljni vojni rok započeo je 2012. godine kada je tadašnji Ministar obrane Ante Kotromanović novčanu naknadu s 2660 kuna smanjio na 1190kuna. Prošle godine su tako samo 402 ročnika završila obuku, iako se godišnje iskazuje potreba za 1000 dragovoljnih ročnika. Ovim potezom Ministarstvo obrane ima cilj preokrenuti trend i povećati broj ročnika. FOTO ilustracija vzaktualno.hr/jutarnji.hr
Bosilj prezentirao strateški dokument ITU mehanizma: Iz EU fondova stižu 22 milijuna eura
Varaždinski gradonačelnik Neven Bosilj u srijedu je u palači Herzer u Varaždinu održao prezentaciju na temu Integrirano teritorijalno ulaganje u Urbano područje Varaždin 2021.-2027. Prezentaciji su prisustvovali zamjenik gradonačelnika Miroslav Marković, saborska zastupnica Natalija Martinčević, gradonačelnik Grada Ludbrega Dubravko Bilić, prorektor Sveučilišta Sjever Damir Vusić, dekanica Fakulteta organizacije i informatike Nina Begičević Ređep, pročelnici upravnih odjela Grada Varaždina, direktori i ravnatelji gradskih tvrtki i ustanova, predstavnici općina i gradova i brojni zainteresirani građani. Mehanizam integriranih teritorijalnih ulaganja (ITU mehanizam) namijenjen je financiranju aktivnosti održivog urbanog razvoja iz europskih fondova. Integrirana teritorijalna ulaganja (ITU) omogućuju integriranje sredstava iz različitih europskih fondova i operativnih programa te ulaganje tih sredstava u aktivnosti kojima će se ojačati uloga gradova kao pokretača gospodarskog razvoja. ITU mehanizmom velika važnost bit će dana razvoju regija i gradova, koji izravno i snažno doprinose pametnom, održivom i uključivom rastu Europske unije. Sredstva osigurana za ITU mehanizam namijenjena su za financiranje projekata koji omogućuju stvaranje povoljnijeg okruženja za poduzetnike, unapređenje infrastrukture za razvoj najvažnijih gospodarskih sektora, rekonstrukciju kulturne baštine u svrhu razvoja turizma, revitalizaciju zapuštenih vojnih, industrijskih i drugih područja te poboljšanje usluge javnog prijevoza. Gradonačelnik Bosilj prezentacijom je informirao širu javnost o mehanizmu Integriranog ulaganja na urbanom području Varaždin u financijskom razdoblju od 2021. do 2027. Pri tome se osvrnuo na prioritete i ciljeve Integriranog teritorijalnog programa koji su obuhvaćeni Integriranim teritorijalnim ulaganjem, kao i o raspoloživim financijskim sredstvima za financiranje projekta kroz ITU mehanizam. U drugom dijelu prezentacije pobliže je predstavio sedam strateških projekata prepoznatih u Nacrtu Strategije razvoja urbanog područja Varaždin. Gradonačelnik je pozivao sve zainteresirane stanovnike s cijelog Urbanog područja Varaždin i širu javnost na aktivno uključivanje u Savjetovanje sa zainteresiranom javnošću koje traje do 26. veljače 2023. godine, a građani se mogu uključiti putem poveznice https://varazdin.hr/savjetovanja-sa-zainteresiranom-javnoscu-2023-godini/. Kroz jedinstveni ITU mehanizam možemo zajedno pridonijeti gospodarskom razvoju Urbanog područja Varaždin, stvarati povoljnije okruženje za poduzetnike, osigurati uvjete za obnovu kulturne baštine i razvoj novih turističkih proizvoda. Možemo osigurati da Grad Varaždin, kao i Urbano područje Varaždin, ubrza gospodarski razvoj kao konkurentna i poželjna sredina za poslovna ulaganja, područje ugodno i sadržajno bogato za život svojih stanovnika kao i konkurentna turistička destinacija. -Za razliku od Sporazuma Sjever gdje je sav novac u nekakvom „cloudu“ (op.a. „oblaku“) jer mora se puniti iz NPOO, OPKK ili ITU, ovdje imamo opipljivih 22 milijuna eura koje će Grad Varaždin dobiti već na proljeće za projekte koje vam danas predstavljamo. Varaždin je grad koji je okupio najviše drugih jedinica lokalne samouprave u cijeloj Hrvatskoj. Uključili smo maksimalno jedinica koliko smo mogli, bez obzira na to što će biti alokacija i na Ludbreg i na Novi Marof i na Varaždinske toplice i druge općine poput Kneginca i ostalih, većina ide na Grad Varaždin i mislimo da će tako cijela naša regija urbanog područja imati veliki napredak – rekao je gradonačelnik. Naglasio je kako je ovo izuzetno važan strateški dokument kojim se odlučuje na što će se europski novci utrošiti u Varaždinu i okolici u razdoblju od 2021. do 2027. godine. Prema riječima gradonačelnika, Varaždin je prvi grad u Hrvatskoj koji je prijavio strategiju razvoja urbanog područja na evaluaciju. -Zasad smo dobili odličan feedback i, ako bi u ožujku imali Gradsko vijeće, vjerujem da bismo bili prvi grad koji će u travnju potpisati ugovor s Ministarstvom regionalnog razvoja i europskih fondova. Tako bi već prije ljeta mogli počeli s raspisivanjem natječaja.“ – najavio je gradonačelnik Bosilj. Dodao je kako su za Varaždin najvažniji projekt s FOI-em – izgradnja predinkubacijskog centra iza vile Oršić, uređenje bivšeg Kina Dom u Centar kreativnih industrija, uređenje sinagoge. Prezentacija „Integrirana teritorijalna ulaganja u Urbano područje Varaždin 2021. – 2027.“ (U prezentaciji je prikazano stanje strateškog planiranja Urbanog područja Varaždin na dan 8. veljače 2023. godine, u procesu izrade Strategije razvoja urbanog područja Varaždin u razdoblju od 2021. do 2027. godine.) vzaktualno.hr/varazdin.hr
NA NOGE VARAŽDINU DOLAZI HAJDUK! Kovačević: Želimo nastaviti pozitivan niz na domaćem terenu
Varaždinski prvoligaš u subotu će od 15 sati ugostiti drugoplasiranu ekipu SuperSport Hrvatske nogometne lige, Nogometni klub Hajduk iz Splita. Nakon poraza u Puli, Varaždinci će tražiti nove bodove na domaćem terenu. Trener Nogometnog kluba Varaždin Mario Kovačević i napadač Michele Šego, igrač koji je došao u NK Varaždin upravo iz redova Hajduka najavili su subotnju utakmicu. Kovačević je izjavio da se već i u gradu i u svlačionici osjeća kako dolazi jedan veliki protivnik. – Iako su u rezultatskoj krizi, Hajduk je Hajduk i mi naše subotnje protivnike cijenimo i poštujemo. Sve ćemo učiniti da, nakon Slaven Belupa, nastavimo pozitivan niz na domaćem terenu – rekao je Kovačević i istaknuo da ukoliko žele osvajati bodove moraju biti bolji u prekidima. -S Hajdukom smo igrali dobre utakmice, a obje su otišle na njihovu stranu. Nadam se da ćemo ponovno igrati tako dobro, ali da će ovaj put sreća biti na našoj strani te da ćemo uzeti bodove – izjavio je Kovačević napomenuvši kako je Hajduk jedina ekipa protiv koje ovu sezonu nisu uzeli niti jedan bod što ih izrazito motivira. Za subotnju utakmicu Kovačević nema briga s igračkim kadrom, pošto su se od prošli put oporavili i Jozo Stanić i Niko Domjanić, a registriran je i Rafael Pereira. -Konkurencija je sve veća i mene to veseli, jedni druge moramo tjerati da budemo bolji. Imamo za razmišljanje koga postaviti protiv Hajduka – zaključio je Kovačević. Šego je najavio Hajduk koji će ići na pobjedu iako nisu u rezultatskom nizu u kakvom bi željeli biti, međutim nada se kako će ih s maksimalnim angažmanom zaustaviti u pohodu na pobjedu. -Meni je kao igraču najgore kad nema golova, ali sam zadovoljan svojom igrom. Bio sam pola utakmica ozlijeđen, taman kada sam ušao u neku formu, ali sad se polako vraćam i mislim da dobro igram. Trenutno ne zabijam, ali siguran sam da će se otvoriti kad-tad – osvrnuo se na svoju formu napadač. mdjak/vzaktualno.hr
“Žene iz centra svijeta” organiziraju humanitarni koncert – Dođite ove subote u Ludbreg i svojom donacijom pomognite teško oboljelima
Članice udruge “Žene iz centra svijeta” čuvarice su baštine, ali pokušavaju biti i čuvarice zdravlja. Naime, već 15 godina u sklopu udruge djeluje i Fond za potporu teško oboljelih. Kroz Fond udruga pomaže članovima Fonda i njihovim obiteljima koje im se obrate molbom kada im je pomoć potrebna. Pomažu kod kupnje lijekova koji nisu na listi HZZO-a, nabavci i kupnji kvalitetnijih ortopedskih, slušnih, očnih i drugih pomagala, obavljanju pretraga neophodnih za daljnji tijek liječenja, a koje ne pokriva HZZO ni dopunsko zdravstveno osiguranje. Povodom 15 godina djelovanja Fonda za potporu teško oboljelih, Udruga organizira humanitarni koncert koji će se održati u subotu, 11. veljače, u dvorani Centra za kulturu i informiranje ‘D. Novak’ Ludbreg (Trg Svetog Trojstva 19) s početkom u 18 sati. U programu nastupaju Zbor Kluba laringektomiranih Međimurske županije, Udruga “Ludbreško sunce”, ŽVS “Pajdašice”, Klapa Koprivnica i Aleksandar Horvat. Dobrovoljni prilozi sakupljat će se u holu dvorane, a prikupljenim donacijama Udruga će nastaviti pomagati teško oboljelima. vzaktulano.hr
Najboljim čakovečkim sportašima uručene nagrade i priznanja – na tronu Antonia Ružić i Filip Ude
Najbolja sportašica grada Čakovca i ove godine je Antonia Ružić, koja je osvojila 1. mjesto na Europskom prvenstvu za juniorke do 18 godina, te dosegnula 322. mjesto WTA liste. Najbolji sportaš je Filip Ude, s dva 3. mjesta na svjetskim kupovima, te 7. mjestom na Svjetskom prvenstvu i 1. mjestom CRO GYM lige. Najboljom ženskom ekipom grada Čakovca proglašena je seniorska ekipa Ženskog rukometnog kluba Zrinski. Najbolju momčad čine seniori Streljačkog kluba Alzas, a najbolji sportski par su kuglači Željezničara Denis Košak i Franjo Gosarić. Priznanja za sudjelovanje u ljetnim kampovima su primili Lana Miličević, Jakov Jakopec, David Kodba, Borna Brez, Leo Mesarić, Lucija Jović, Ilija Pintarić, Vilim Pintarić, Fran Nemec, Sven Tkalčec, Leo Miličević, David Kovačić, Josip Kovačić, Noel Krištofić, Roko Vabec, Borna Vidović, Matija Mikac, Sven Krunoslav Novak, Elena Barić i Mila Pintarić. Priznanje Anto Dragić dobili su perspektivni sportaši Loren Janković Crnčec, Jona Žvorc, Leona Gulija, Ervin Šoltić, Mario Beliga, Sara Puklavec, Arian Crnčec, Lara Bel, Saša Podobnik, Grazija Jelenić, Lucija Vidović, Gabrijela Novak, Lorena Lukman, Andrija Železnjak i Jakov Radek. Ranko Orehovec iz Atletskog kluba Međimurje (za sudjelovanje na utrci Ultra trail Mont Blanc) te Nenad Vrbanec iz Judo kluba Zrinski (za 2. mjesto na svjetskom prvenstvu za osobe s Downovim sindromom) dobitnici su posebnog priznanja za 2022. godinu, a u kategoriji mladih sportaša priznanja su primili Anja Balent, Nevia Fotak i Nikola Topličanec. vzaktualno.hr/fb- m. posavec
ČITANJE NA KOTAČIMA Novomarofska knjižnica bogatija za niz muzičkih instrumenata
U Gradsku knjižnicu i čitaonicu Novi Marof stigli su muzički instrumenti koji će biti korišteni u provedbi radionica u sklopu projekta „Čitanje na kotačima“. Riječ je o nizu instrumenata koji se mogu koristiti za razne muzičke pothvate. Knjižnici su isporučena 3 bongo bubnja – afro-kubanska instumenta izrađena od dva mala bubnja i spojena jedan uz drugog. Oni su membranofoni instrumenti, odnosno instrumenti koji proizvode zvuk pomoću vibracije zategnute membrane. Knjižnica je također nabavila udarački instrument cajon u obliku kutije podrijetlom iz Perua, a svira se lupanjem rukama po prednjoj ili stražnjoj strani. Osim toga kupljeni su i triangl, dva seta drvenih štapića ili udaraljki claves, tamburin te 4 shakera odnosno tresilica. Ovi instrumenti pretežito će se koristiti u radionicama „Vesele stranice“ koje će biti provedene u suradnji s Udrugom „Sunce“ iz Novog Marofa koja okuplja djecu i osobe s poteškoćama u razvoju te osobe s invaliditetom. Radionice su ritmičko-glazbene naravi. Čitanjem priča i pjesama adaptiranih u interaktivnu formu polaznicima se omogućava veći stupanj integracije osoba s posebnim potrebama u društvo, što dokazano ima pozitivan učinak u njihovoj terapiji i povećava stupanj kvalitete njihovog života. Nakon završetka radionica muzički instrumenti ostaju u vlasništvu knjižnice koja će organizirati razne muzičke radionice za djecu i mlade. Nadalje, kao prilog muzičkom ozračju, nabavljen je i ZOOM snimač zvuka koji se koristi za kvalitetno snimanje izvan studija, što će omogućiti dodatna snimanja i uvježbavanja različitih muzičkih točaka. vzaktualno.hr
Loše vijesti: Medicinske usluge skuplje i 90 posto, poskupljuje i polica dopunskog
Istodobno dok Vlada podiže prihodovni cenzus na osnovi kojega širi broj korisnika dopunskog zdravstvenog osiguranja kojima ga pokriva država, sprema se veliko povećanje cijena zdravstvenih usluga. Kako piše Večernji list, poskupljenje će iznositi između 30 i 35 posto, za one koji dopunsko zdravstveno osiguranje nemaju. Poskupjet će, doduše, za sve, no oni koji nemaju dopunsko, to će platiti sami. Prema prijedlogu izmjena i dopuna Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju predviđeno je povećanje iznosa sudjelovanja u troškovima zdravstvene zaštite za pojedine zdravstvene usluge, a maksimalni iznos sudjelovanja osiguranih osoba u troškovima zdravstvene zaštite udvostručio bi se – s 265,45 na 530,89 eura (najava je bila u kunama: s 2000 kuna na 4000 kuna). Cilj je povećati prihode pružatelja zdravstvene zaštite za 125 milijuna kuna godišnje. Logično. Država odnekud treba financirati širu listu onih kojima plaća. – Preliminarne procjene pojedinih osiguravatelja govore o povećanju izdataka za štete dopunskog od 15 posto do 20 posto. Dodatnim povećanjem iznosa sudjelovanja u troškovima zdravstvene zaštite stvaraju se novi dodatni troškovi za buduća razdoblja, za koje bi svaki prudentni pružatelj usluge osiguranja morao predvidjeti i mjeru povećanja premije – kaže direktor Hrvatskog ureda za osiguranje Hrvoje Pauković. Allianz, Uniqa, Croatia osiguranje, Generali osiguranje, Wiener Večernji piše i da Allianz nije mijenjao cijene polica zdravstvenih osiguranja prema građanima ni nakon odluke Komore o poskupljenju iako su im cijene ugovornih zdravstvenih ustanova rasle od 10 do 50 posto, što se odražava na troškove i visinu šteta po policama. No nakon najava poskupljenja minimalnih troškova sudjelovanja od strane države, analiziraju potencijalno povećanje premija. Novo poskupljenje razmatraju i u Uniqi nakon što su lani u veljači prilagodili cijene, a godišnji limit za pokriće troškova doplata za lijekove s dopunske liste povećali s 1200 kuna (159,27 eura) na 3000 kn (398,17 eura). Croatia osiguranje poskupjelo je dodatno zdravstveno osiguranje sredinom rujna 2022. između 15 i 20 posto za nove ugovore, slijedom povećanja cijena usluga suradnih zdravstvenih ustanova i HLK, a Generali osiguranje nije mijenjao cijene više godina, ali o novim cijenama se ne očituju dok ne znaju u kojem će obliku izmjene zakona biti usvojene. U Wieneru kažu da su se cijene najčešće korištenih zdravstvenih usluga vanjskih partnera za dodatno zdravstveno osiguranje povećale u rasponu od 30 posto do čak 90 posto. vzaktualno.hr/vecernji.hr
Znatno povećana sredstva Grada Ivanca za komunalna infrastrukturu – u 2023. osigurano više od milijun eura!
Grad Ivanec će u održavanje komunalne infrastrukture na cijelom svom administrativnom području ove godine uložiti 1,01 milijun eura, što je znatno više nego prošle godine. Sva planirana ulaganja definirana su Programom održavanja komunalne infrastrukture koji je jednoglasno donijelo Gradsko vijeće Ivanec. Naime, izgrađenu infrastrukturu treba i održavati na način da služi građanima i da bude funkcionalna pa je Grad ove godine osigurao više sredstava za održavanje nerazvrstanih (gradskih) cesta, odvodnje sustava oborinskih voda, javnih zelenih površina, sportskih i dječjih igrališta i drugih objekata javne namjene. U toj svoti su i sredstva namijenjena za održavanje groblja i čistoće javnih površina, za blagdansko uređenje grada, održavanje cesta i javnih površina u gospodarskim zonama, za čišćenje potoka i kanala te sanaciju manjih divljih deponija. Najviše sredstava za javnu rasvjetu Od ukupne svote, najviše sredstava, čak 471.160 eura namijenjeno je održavanju javne rasvjete. Ove godine Grad kreće s modernizacijom javne rasvjete na cijelom svom administrativnom području po ESCO modelu. Za ovaj projekt, koji će u aktualnoj energetskoj krizi rezultirati velikom uštedom električne energije i smanjenjem troškova rasvjete, osigurano 265.500 eura. Gotovo 200.000 eura k tome je rezervirano za plaćanje računa za javnu rasvjetu. Održavanje cesta i javnih površina Nadalje, 192.500 eura predviđeno je za održavanje nerazvrstanih cesta. Tu ulazi šljunčanje, čišćenje odvodnih jaraka i cesta od nanosa otpada i mulja, sanacija oštećenog asfalta, krpanje udarnih rupa, izrada muldi, popravak ograda i rubnjaka, košnja bankina, popravak prometne signalizacije i niz drugih radova. U ovoj svoti je ponajveća stavka (53.000 eura) namijenjena zimskoj službi. Gotovo 250.000 eura predviđeno je za održavanje javnih zelenih površina (čišćenje i održavanje travnatih površina, održavanje dječjih i rekreacijskih igrališta širom grada, cvjetnih gredica i žardinjera, staza i parkovnih elemenata itd). Nastavak uređenja oborinske odvodnje Grad je i ove godine osigurao sredstva (41.800 eura) začišćenje i održavanje sustava oborinske odvodnje (slivnika, rešetki, cijevi, propusta, kanala i kanalica, rigola, šahtova). Za održavanje spomenika i spomen obilježja te sadržaja javne namjene planirano je 11.280 eura, za čistoću javnih površina 21.000 eura, a za prigodno blagdansko uređenje grada blizu 22.000 eura. Potrebna novčana sredstva za sve navedeno najvećim se dijelom planiraju osigurati iz sredstava komunalne naknade (oko 411.700 eura) te iz poreznih prihoda (oko 585.000 eura). vzaktualno.hr/ivanec.hr