Varaždinska županija snažno potiče razvoj sporta – za ova dva vrijedna programa izdvojena značajna sredstva!
U Županijskoj palači u Varaždinu potpisani su Ugovori između Županijskog nogometnog saveza i Saveza športova Varaždinske županije o financiranju dva vrijedna programa naziva „Županijski nogometni instruktor“ i „Ulaganje u sportsku infrastrukturu“, kojeg su potpisali Krešimir Čop, predsjednik Saveza športova Varaždinske županije i Ivan Novak, glavni tajnik Županijskog nogometnog saveza, a potpisivanju su nazočili i zamjenica župana Varaždinske županije Silvija Zagorec te Nenad Horvatić, predsjednik Županijskog nogometnog saveza. Nenad Horvatić naglasio je važnost poticanja i financiranja ovakvih programa. -Prvi projekt koji smo danas potpisali je financiranje od strane Županije vezano za program Županijskog nogometnog instruktora koji će obilaziti  klubove i škole nogometa. Mi smo najbrojnija udruga, imamo preko 5500 tisuća registriranih igrača, oko 3000 mlađih od 16 godina i taj instruktor će koordinirati rad svih trenera i škola. Ona nam je jako važan. Drugi projekt je vrijedan 27 000 eura koliko je Županija dodijelila za poboljšanje nogometne infrastrukture i kada tome pridodamo još 40 000 eura koliko će Županijski nogometni savez izdvojiti kroz Hrvatski nogometni savez, onda će 67 000 eura biti uručeno klubovima s područja naše Županije na godišnjoj skupštini – rekao je Horvatić. Krešimir Čop, predsjednik Saveza športova Varaždinske županije zahvalio se županiji na dodijeljenim sredstvima te je naglasio kako je  župan  Stričak župan koji je izuzetno dobro upoznati s funkcioniranjem sustava sporta. – Hvala Županiji na dodijeljenim financijskim sredstvima, radi se o povećanju od 100 % i od tih dodijeljenih sredstava će mnogi naši sportski  klubovi i društva imati korist – rekao je Čop. Zamjenica župana Silvija Zagorec koja je nazočila potpisivanju Ugovora je istaknula kako Varaždinska županija vodi iznimnu brigu o sportu na svome području, kako o profesionalnim sportašima tako i o amaterima. -Ove godine smo znatno povećali financijska sredstva u proračunu što se tiče Saveza športova Varaždinske županije, naime iznos od 92 tisuće eura povećali smo na 225 tisuća eura.  Drago mi je da sam danas imala prilike nazočiti potpisivanju Ugovora gdje se podupiru dva iznimno zanimljiva i dobra programa, a to su „Županijski nogometni instruktor“ i „Ulaganje u sportsku infrastrukturu“ te sam sigurna sam kako će svi korisnici  imati benefite od ovih dodijeljenih sredstava – rekla je zamjenica župana naglasivši pritom kako skoro sve općine, gradovi i mjesta imaju sportske klubove i sportska društva u kojima se potiče rad s mladima što je vrlo pohvalno. vzaktualno.hr
ISTRAŽIVANJE POTVRDILO: Romi na samom vrhu diskriminiranih osoba u Hrvatskoj
Istraživanje pučke pravobraniteljice Tene Šimonović Einwalter pokazuje kako je diskriminacija u Hrvatskoj i dalje jako izražena pojava te da su Romi i dalje pri samom vrhu diskriminiranih. Sve se više ljudi osjeća kao da ne može ostvariti svoja ljudska prava, a alarmantno je to da većina ljudi diskriminaciju ne prijavljuje. Sudeći po istraživanju, 18% ispitanika smatra kako se Romi najčešće suočavaju s diskriminacijom. Prema romskoj zajednici predrasude su sve veće, pa tako više od 50% Hrvata smatra kako većina Roma ne želi raditi i živi od socijalne pomoći, donosi danas.hr. Savršen kontradiktorni primjer je Nura Ismailovski, magistra farmacije, rođena Zagrepčanka te prva Romkinja u povijesti Republike Hrvatske koja je završila Farmaceutsko-biokemijski fakultet. Ona ističe kako je bilo izrazito teško pronaći posao iz raznih razloga. -Moji roditelji su vrlo rano shvatili da je vrlo bitno obrazovanje i da se na taj način možemo izboriti za sebe i za sretniju budućnost naše djece. Tijekom zapošljavanja sam imala izuzetno problema, nisam mogla nigdje naći posao. Susretala sam se s pitanjima otkud znam tako dobro hrvatski jezik iako sam rođena Zagrepčanka tako da je jedina prilika bila unutar sustava Gradskih ljekarni Zagreb da uopće počnem raditi i teško je napredovati. Unutar sustava nama Romima je jako teško napredovati – ispričala je Nura. Pripadnici LGBTQ zajednica nalaze se na drugom mjestu najčešće diskriminiranih osoba u Hrvatskoj s oko 16%, gotovo 10% osoba s invaliditetom proživljava diskriminaciju, a na četvrtom mjestu su žene, smatra 9% svih ispitanika. Šimonović Einwalter pojašnjava kako je najviše diskriminacije u području rada i zapošljavanja te se tako broj onih koji su bili diskriminirani povećao na 28%. -Kada pitamo građane tko najviše diskriminira najveći odgovor je pojedinci. Nakon toga tek pravne osobe, poslodavci, kompanije, ali kada se zbroje različiti pojedinačni odgovori onda vidimo da najviše diskriminiraju u percepciji građana institucije, odnosno država – istaknula je Šimonović Einwalter. Ono što je istraživanje pokazalo jest da većina žrtava diskriminaciju ne prijavljuje i ne pokreće sudske postupke. Svoj komentar o provedenom istraživanju i diskriminaciji u Hrvatskoj dao je i Boris Jokićravnatelj Instituta za društvena istraživanja. -Poruka svima bi trebala biti da kada su diskriminirani da to javno kažu jer jedino javnim govorom i pozivom da se ukine diskriminacija može doći do toga da ova zemlja krene nediskriminatornim putem – rekao je Jokić. Istraživanje je ukazalo i na napredak – sve više građana razumije pojam diskriminacije te se za određene skupine ljudi kao što su azilanti smanjuju predrasude. Dugoročno rješenje je naravno ulaganje u odgoj i obrazovanje mladih kako bi smanjili diskriminaciju te shvatili da je i različito također jednako dobro. vzaktualno.hr/danas.hr
VELIKO POJAČANJE: NK Varaždin potpisao reprezentativca svih mlađih uzrasta reprezentacije Portugala
Bivši igrač FC Porta i Vitorije Guimarães te dosadašnji član svih reprezentativnih selekcija Portugala, Rafael Pereira, potpisao je za Nogometni klub Varaždin. Iako je posljednjih dana njegovo ime često spominjano oko kluba, varaždinski prvoligaš dobivanjem svih potrebnih dozvola i službeno je kompletirao transfer portugalskog veznog igrača Rafaela Pereire. Posljednji transfer 21-godišnjeg Pereire iznosio je velikih 4 milijuna eura kada ga je u ljeto 2021. Vitoria Guimarães dovela iz FC Porta. mdjak/vzaktualno.hr/FB NK Varazdin  
NEIZVJESNA SUDBINA Varaždinski bračni par u Zambiji, zajedno s još šestero Hrvata, sutra izlazi pred sud
Kako doznaju 24sata, Hrvati u Zambiji, među kojima je i varaždinski bračni par, u četvrtak bi ponovno trebali biti dovedeni pred suca, a uhićeni su pod istim optužbama za trgovinu djecom. Glasnogovornik zambijskog odjela za useljeništvo Namati H. Nshinka za 24sata je potvrdio kako su u utorak imigracijski službenici ponovno uhitili osmero hrvatskih državljana i pritvorili ih te oni čekaju kazneni progon na temelju obnovljenih optužbi, koje su još uvijek povezane s pokušajem trgovine djecom. Rekao je i da će se vjerojatno ponovno pojaviti pred sudom u četvrtak. Naime, umjesto da su poletjeli za Hrvatsku, za osmero Hrvata u Zambiji ponovio se identičan scenarij kao i prije dva mjeseca. Prvi put su uhićeni u zambijskoj zračnoj luci u Ndoli 7. prosinca, kad su s djecom koju su posvojili iz DR Konga namjeravali otputovati kući, te su opet uhićeni u utorak u istoj zračnoj luci, također kad su namjeravali krenuti prema Hrvatskoj, no ovaj put bez djece čija je sudbina također neizvjesna. Osmero Hrvata nalazi se u istom zatvoru u Ndoli u kojemu su ranije proveli 48 dana, pišu 24sata. Zambijska novinarka koja prati slučaj za 24sata je rekla kako su uhićeni pod istim optužbama, da se nalaze u pritvoru, kao i da su im oduzete privremene dozvole za boravište. Inače, osmero Hrvata u zambijskom je zatvoru provelo 48 dana, prije nekoliko tjedana pušteni su da se brane sa slobode, a dodatno su morali platiti produljenje vize i regulaciju boravišta. Tad su morali produžiti boravište u toj zemlji koje im je isteklo, a nakon što su to učinili, sad su im, kako doznaju 24sataoduzete te dozvole i neizvjesna je situacija oko toga što ih čeka. Članovi obitelji uhićenih Hrvata su u šoku, već dva mjeseca se boje za živote svojih najmilijih. Glasnogovornik zambijskog Odjela za imigraciju Namati Nshinka potvrdio je ponovno uhićenje osmero Hrvata. -Mogu potvrditi da su ponovno uhićeni prema uputama NPA (nacionalnog tužiteljskog tijela). Ipak, nisam siguran za optužbe – rekao je zambijskom novinaru. Državna tajnica za Europu Andreja Metelko-Zgombić, koja je otpočetka uključena u slučaj uhićenih Hrvata, rekla je kako nemaju precizne informacije zašto su uhićeni i pod kojim optužbama. -Za sada nema novih vijesti, kad će ih biti, objavit će se preko ureda glasnogovornika – odgovorila je za 24sata. vzaktualno.hr / 24sata.hr
Uspješno realiziran jedan od najvećih projekata u povijesti Grada Varaždinskih Toplica – pozitivni učinci pročistača i sustava Aglomeracije već su vidljivi
Izgradnja sustava odvodnje i pročišćavanja otpadnih voda Aglomeracije Varaždinske Toplice jedna je od najvećih i najznačajnijih investicija u povijesti Grada Varaždinskih Toplica, a pozitivni učinci projekta vrijednog preko 70 milijuna kuna već su vidljivi, naglašeno je to u srijedu na završnoj konferenciji projekta. Naime, glavni cilj bio je usklađivanje s Direktivom o pročišćavanju komunalnih otpadnih voda u svrhu postizanja i očuvanja dobrog stanja voda radi zaštite života i zdravlja ljudi, zaštite njihove imovine te zaštite vodnih i o vodi ovisnih ekosustava. Direktor Varkoma Bruno Ister naglasio je kako je Aglomeracija Varaždinske Toplice prvi projekt na ovom području koji je u cijelosti dovršen te su dobivene uporabne dozvole za mrežu i sustav odvodnje te za sam uređaj za pročišćavanje otpadnih voda. -Riječ je o izuzetno značajnom projektu za taj kraj. Varaždinske Toplice su poseban gradić u našoj županiji, gradić bogate i duge povijesti koji je ujedno i poznato lječilište te izuzetno puno ovisi o okolišu, kvaliteti pitke vode, zraka i tako dalje. Aglomeracija sama po sebi je projekt koji na ovim područjima još nikada nije rađen i to upravo u smislu zaštite okoliša, odnosno pitkih voda – rekao je Ister. Objasnio je i kako se postojeći mješoviti sustav odvodnje sada dogradio budući da su ga potoci bujičara i niz izvora termalne vode opterećivali. Sada Varaždinske Toplice imaju funkcionalan sustav koji ima velike i značajne pozitivne posljedice na turizam i život tog kraja u cjelini. -Građani još nisu u potpunosti shvatili sve benefite koje im pruža taj sustav, no nakon priključivanja na sustav vrlo brzo hoće. Mi kao naručitelj smo zadovoljni jer imamo moderan uređaj kojim upravljamo i koji će nam omogućiti da budemo još bolji isporučitelj vodnih usluga – zaključio je Ister. Zadovoljstvo realiziranim radovima izrazila je i gradonačelnica Varaždinskih Toplica Dragica Ratković poručivši kako je riječ o ogromnoj investiciji koja će uvelike unaprijediti kvalitetu života građana. -Zahvaljujem Hrvatskim vodama i Varkomu na odličnoj suradnji kojom je uspješno realiziran jedan od najvećih projekata u našem Gradu. Iako su se građani za vrijeme izvođenja radova suočavali s raskopanim cestama, bili su itekako strpljivi, a na kraju je sve rezultiralo uspješnim i na vrijeme završenim radovima. Sustav aglomeracije neće doprinijeti samo većoj kvaliteti života i očuvanju zdravlja naših građana, već će imati i pozitivan ekološki učinak zbog čega smo ovaj značajan projekt objeručke prihvatili – rekla je Ratković. Da je riječ o povijesnoj investiciji, ne samo za Grad Varaždinske Toplice, nego i za cijelu Varaždinsku županiju potvrdio je varaždinski župan Anđelko Stričak istaknuvši kako se radi o prvom uspješno realiziranom projektu aglomeracije na području županije. -Za oko 5.000 stanovnika Varaždinskih Toplica i četiri prigradska naselja to znači značajno podizanje komunalnog standarda, jer će im napokon biti omogućen priključak na kanalizacijsku mrežu. Posebno želim naglasiti da je ovaj projekt posebno značajan i zato što se izgradnjom 12 kilometara kanalizacijske mreže i pročistača štite podzemne vode, naš najvažniji prirodni resurs, rijeka Bednja, ali i termalne vode na kojima se temelji povijest, sadašnjost i budućnost turizma Varaždinskih Toplica – rekao je župan Stričak. Generalni direktor Hrvatskih voda Zoran Đuroković istaknuo je kako vjeruje da je ovaj razvojni projekt nešto na čemu će se Varaždinske Toplice i nadalje moći uspješno razvijati, kako u smislu lječilišnog turizma, tako i u smislu svega onoga što je danas potrebno te za dobrobit ljudi ovog kraja. -Tu je nekih 12 kilometara kanalizacijskih korektora izgrađeno ili je sanirano, napravljen je uređaj drugog stupnja od 6,5 tisuća ekvivalent stanovnika i to je sve u vrijednosti nekih 10 milijuna eura. Više od 150 milijuna eura je ulaganja vodnokomunalne infrastrukture na području Varaždinske županije. Zahvaljujem Ministarstvu gospodarstva i održivog razvoja, Varaždinskoj županiji te Gradu Varaždinskim Toplicama i gradonačelnici Ratković, s obzirom na to da njihov interes, koordinacija, želja i trud da se putem tvrtke Varkom sve ovo izgradi, donosi rezultate – naglasio je Đuroković. Dodao je da je Varaždinska županija s tri projekta – Varaždin, Ivanec i Varaždinske Toplice, dobila 300 kilometara kanalizacijskih kolektora i da je riječ o velikom građevinskom poduhvatu. -Ono što je korist za naše građane je da će oko 55 tisuća stanovnika Varaždinske županije imati priključenost na sustav odvodnje, što do sada nisu imali. Također, i putem izgradnje uređaja velika količina otpadnih voda će se zbrinuti na odgovarajući način, čime će se postići i značajna zaštita našeg okoliša. Zahvaljujući agilnosti Varaždinske županije i svih jedinica lokalne samouprave te tvrtke Varkom pripremaju se i drugi projekti, no danas možemo biti zadovoljni i sretni što je ovaj projekt Varaždinskih Toplica dovršen i što s ponosom možemo reći da je dobivena i uporabna dozvola te da su zadovoljeni svi parametri i da je uređaj u funkciji – zaključio je Đuroković. Elizabeta Kos, ravnateljica Uprave za vodno gospodarstvo i zaštitu mora kazala je kako će ova investicija jako puno znači građanima Varaždinskih Toplica koji će imati vodnu uslugu iznad prosjeka u Republici Hrvatskoj u kojoj je na sustav javne odvodnje priključeno oko 53 posto građana. -Gradonačelnica teži tome da to bude još više i bolje te smo prije ovoga događaja razgovarali o planovima koji se tiču Varaždinskih Toplica i moram reći da su vrlo ambiciozni, ali vjerujem kako će gradonačelnica uspjeti to ostvariti, a mi smo tu da svi pomognemo. U Republici Hrvatskoj, ovo je jedan od tri projekta u Varaždinskoj županiji koji se financira iz sredstava 2014-2020., imamo oko 60 projekata koji smo odobrili i koji se provode diljem cijele Hrvatske. To je otprilike 80 do 88 aglomeracija, toliko otprilike i uređaja za pročišćavanje otpadnih voda. Ukupna vrijednost tih projekata je 3,5 milijarde eura, a od toga je 1,9 milijardi eura bespovratnih EU sredstava. Od toga ova tri projekta na području Varaždinske županije iznose oko 152 milijuna eura pa možemo reći kako Varaždinska županija jako dobro participira u ukupnoj zastupljenosti svih ovih projekata – izjavila je Kos. Istaknula je i kako je Hrvatskoj na raspolaganju i Nacionalni plan otpornosti i oporavka za vodno komunalni sektor te je od 630 milijuna eura 590 milijuna odvojeno za vodno komunalni sektor. Predsjednik Uprave tvrtke Esotech d.d., Marko Škoberne istaknuo je kako je uređaj za otpadne vode prvi od više njih za koje tvrtka ima sklopljene ugovore u Republici Hrvatskoj. -Završen je po principu “žutog FIDICA”, dakle mi smo tu bili i projektanti i izvođači radova. Prošao je pokusni rad na uređaju te on ima dozvolu za upotrebu. U toku zadnje tri godine imali smo vrlo konstruktivan dijalog s Varkomom i vrlo smo dobro surađivali na projektu. Naime, pored tehničkih izazova, situaciju nam nije nimalo olakšavalo ni razdoblje covida tijekom kojeg prijelaz granice u jednom trenutku nije bio moguć, no sve smo to nekako prošli i u roku završili radove na ovom projektu – rekao je Škoberne. Investicija je obuhvaćala rekonstrukciju postojećeg sustava odvodnje u naseljima Varaždinske Toplice, Svibovec, Jalševec Svibovečki, Tuhovec i Lukačevec Toplički, projektiranje, izgradnju i probni rad uređaja za pročišćavanje otpadnih voda Varaždinske Toplice za što je u siječnju ove godine izdana uporabna dozvola te nabavu opreme za održavanje sustava. Sve prikupljene otpadne vode sustava odvodnje, kao i prikupljene septičke otpadne vode s Aglomeracije Varaždinske Toplice se pročišćuju, a višak mulja se zgušnjava bez potrošnje kemikalija i vozi na daljnju obradu na uređaj za pročišćavanje otpadnih voda Varaždin. Ukupna vrijednost projekta je 70,5 milijuna kuna, a financiran je sredstvima iz Kohezijskog fonda Europske unije u 71-postotnom iznosu, odnosno u iznosu od 40,2 milijuna kuna. Ostatak otpada na nacionalna sredstva iz državnog proračuna Republike Hrvatske i Hrvatske vode koje projekt financiraju sa 6,4 milijuna kuna, dok je Grad Varaždinske Toplice iz svog proračuna izdvojio 3,2 milijuna kuna. vzaktualno.hr
ZLATKO DALIĆ SE OPROSTIO OD “TRENERA SVIH TRENERA”: Ćiro je neponovljiv
Izbornik hrvatske nogometne reprezentacije, Varaždinac Zlatko Dalić, izrazio je sućut obitelji Miroslava Ćire Blaževića nakon što je naš legendarni trener izgubio životnu bitku protiv opake bolesti s kojom se duže vremena borio. Iako je po uspjesima s reprezentacijom nadmašio „trenera svih trenera“Zlatko Dalić je uvijek isticao da je upravo Ćiro najveći trener, a u svojoj izjavi ga je nazvao i svojim nogometnim ocem. -Izražavam najdublju sućut obitelji našeg Ćire zbog čijeg odlaska svi u nogometu dijelimo veliku bol. Ćiro je bio neponovljiv – nenadmašan motivator i govornik, u jednoj sekundi šarmantan, u drugoj goropadan. Pamtim ga kao čovjeka s velikim stilom i još većom dušom i zato smo ga svi voljeli i poštovali. Kao trener je potpisao dva izvanredna i povijesna uspjeha, jedan s reprezentacijom koju je doveo u svjetski vrh, a jedan s Dinamom kada je ta titula značila puno više od nogometa. No, gdje god je radio ostavio je veliki trag, pa tako i na mene u Varaždinu. Mogu slobodno reći da je Ćiro bio moj nogometni otac, bio mi je istinska inspiracija za sve što sam postigao u trenerskoj karijeri. Na tome sam mu vječno zahvalan te su moje molitve posvećene njemu i njegovoj obitelji. Treneru svih trenera, počivao u miru Božjem! – izjavu je za 24sata dao izbornik Dalić.   -Šefe počivaj u miru. Hvala ti na svemu! – kratko se Dalić na svom Instagram profilu oprostio od svog mentora. Podsjećamo, Miroslav Ćiro Blažević preminuo je dan prije svog 88. rođendana nakon što se duže vremena borio s opakom bolesti – rakom prostate. Foto: Screenshot Youtube, Screenshot Instagram vzaktualno.hr/24sata.hr
SLUČAJ TRANSKRIPTI Bosilj sve nazvao šalom, Čehok i Klopotan pozivaju ga na ostavku!
Tjednik Nacional u posjedu je transkripata razgovora varaždinskog gradonačelnika Nevena Bosilja i direktora Varkoma Brune Istera, a nakon što su transkripti u utorak objavljeni, uslijedio je niz reakcija. Bosilj je, naime, na svojem Facebook profilu objavio tekst pod nazivom „Nema veselja za Čehoka: treba malo pažljivije čitati transkripte!”, u kojem je, između ostalog, ustvrdio da je politika čudo i da od naizgled normalnih ljudi stvori neobične pojave. -Kad na izborima izgubiš vlast, onda je u kulturi demokracije i normalnog čovjeka da prihvati poraz. Ali, ako si i nakon toga opsjednut povratkom na vlast pa da pri tom ne prežeš od ičega što ti dolazi pod ruku (od raznih lažnih prijava, često anonimnih dojava medijima izmišljenih konstrukcija…), onda je to slučaj za razna promatranja – napisao je Bosilj. Podsjetio je na transkripte iz lipnja prošle godine koje je bivši gradonačelnik Ivan Čehok, kojeg je nazvao neutješnim izbornim gubitnikom i krivcem za bale „dobio vjerojatno od nekog iz skupine privedenih i osumnjičenih iz afere Pročistač“. -U svom tom sljepilu mržnje, čovjek iz tih rečenica nije u stanju iščitati sarkazam. I onda moju šalu da ću dići ruke od svega, ili pitanja koje sebi postavljam „a što je meni ovo trebalo“, podmetne u rujnu prošle godine svom koalicijskom partneru u županiji i županu Stričaku, koji je na glas izgovorio ono što se neutješni gubitnik nije usudio, kako eto odustajem od funkcije gradonačelnika. E pa dečki, kad već iz ukradenih ili posuđenih transkripata vaših prijatelja ne možete razumjeti šalu, a vidljivo i da vam je pamćenje kratko, evo podsjetnika na javno objavljenu izjavu iz rujna kada je propao sličan pokušaj podmetanja iz režije kuhinje dva velika kuhara (Čehok – Stričak) – napisao je Bosilj te prenio u cijelosti izjavu pod naslovom: „Ostat ću gradonačelnik sve do kraja mandata, bez obzira na to tko što o tome pričao, sanjao ili podmetao“. Bosilj je svoje političke suparnike nazvao nesretnicima koji ne razumiju šalu, uputivši im poruku: -Gospodo političari, uzdignite se iznad svojih sitnih osobnih interesa (a neki i frustracija), iznad interesa vaših stranaka ili grupa koje ste okupili oko nazovi nezavisne liste. Budite barem na trenutak obični ljudi kojima je stalo do našega grada. Varaždin je važniji od bilo kojeg političara, od bilo koje stranke, od bilo koje nezavisne liste. Ovi se prijevremeni izbori, koje HDZ-ova Vlada uporno odbija raspisati, organiziraju isključivo zbog bala koje su već dosegle punoljetnost na ulazu u naš grad. Evo vam prilike i poziva: jeste li za ili ste protiv trajnog rješenja bala?! To je bilo pitanje i na Gradskom vijeću, a to je i pitanje ovih izbora. Sve ostalo je politički folklor, pa i ovakvo smiješni pokušaji zloupotrebe transkripata. Iznad svih, Varaždin! Bivši gradonačelnik Ivan Čehok u srijedu pak je okupio novinare kako bi im iznio svoju stranu priče i pozvao aktualnog gradonačelnika da podnese ostavku. Čehok je naglasio da ni on ni župan Anđelko Stričak nemaju veze s transkriptima objavljenim u Nacionalu. -To je uopće besmisleno komentirati i mislim da je samo po sebi jasno. Novinari Nacionala su ponajbolji istraživački novinari u Hrvatskoj i smiješno je komentirati da bismo mi mogli imati bilo što s time, pogotovo Stričak jer bi onda ispalo da je Stričak novinarima Nacionala prošli tjedan dao i ove transkripte koji se odnose na HDZ. To sve samo potvrđuje ovu jednu paranoidnu i narcisoidnu poziciju Bosilja, koji misli da sve što se objavljuje protiv njega ima bilo kakve veze s nama – rekao je Čehok. Istaknuo je kako ga je ovaj slučaj tek sada počeo zanimati. -Mi ćemo sada pokušati doći do tih transkripata jer smo uvjereni da tu ima još svega i svačega. Ono što je jučer izjavio, naime obično kada imate lošeg govornika s oskudnim i siromašnim mislima onda on počne koristiti strane riječi, tako da je Bosilj rekao da je ta njegova izjava “Ja bum dal ostavku, a onda se ti s novim gradonačelnikom zaj…”, da je to sarkazam. Dakle, moram reći gradonačelniku da to nije sarkazam, kao što ništa što on radi nije sarkastično – poručio je Čehok te nastavio: -Reći da ćeš dati ostavku nakon dvije godine, ne samo u transkriptu, što može potvrditi minimalno još deset drugih ljudi – od sportaša, poduzetnika, predsjednika mjesnih odbora kojima je Bosilj to govorio u lice – oči u oči. Meni to ne treba, ja to ne mogu, ja ću dati ostavku. To nije sarkazam! To je ponovno obmanjivanje građana Varaždina, to je jedna infektivna igra i s gradskim vijećem. Bosiljevo ponašanje i Bosiljevu vlast nazvao je velikom groteskom koja će se obiti o glavu građana Varaždina. -Zbog ovih transkripata koji su objavljeni, ali i zbog svega drugoga, mislim da bi bilo najbolje da se ide na izbore i za gradonačelnika i za gradsko vijeće. Da je Bosilju stalo samo do toga da se ponovno izabere vijeće pa da onda da ostavku, to je sad više nego jasno. Još jedna stvar je bitna iz tog transkripta, činjenica duboke podjele u samom SDP-u. s jedne strane imate Bosilja i Istera, a s druge strane imate Markovića i njegovu kliku koju sad ne bih nazvao pravim imenom, ali će se vidjeti o kojoj je kliki riječ. To je jedna duboka podjela koja razara ovaj grad – kazao je Čehok. Cijelu je situaciju u utorak komentirao i predsjednik varaždinskog HNS-a Igor Klopotan. -Gradska organizacija HNS-a Grada Varaždina poziva SDP-ovog gradonačelnika Nevena Bosilja da, ako zaista planira dati ostavku nakon dvije godine mandata, to učini odmah. Gradonačelnik ipak kaže da je to šala, no ako je istina, pozivamo ga da odmah da ostavku i da idemo na izbore za novog gradonačelnika ili pak da javno demantira ove navode i obeća da to neće učiniti – rekao je Klopotan dodajući da će Bosilj, ako nakon dvije godine mandata podnese ostavku, dovesti Grad u još dublju krizu nego što je sada. -Nismo sigurni je li njegov zamjenik sposoban voditi Grad i riješiti bale i sve ostale goruće probleme Grada – istaknuo je Klopotan. ak/vzaktualno.hr
Aydin živi u Novom Marofu, a u razornom potresu izgubio je nećakinju: „Molim vas pomozite, Turskoj treba pomoć”
Aydin Dahutogullari koji živi u Novom Marofu u razornom je potresu u Turskoj izgubio nećakinju, piše danas.hr. Uputio je apel svima da pomognu Turskoj poručivši kako ljudi čekaju te kako im treba profesionalna pomoć. Nakon petrinjskog potresa na Banovinu je među prvima stigla pomoć iz Turske. Osim što su poslali kontejnere u kojima i danas ljudi žive, poslali su brojne donacije, a nudili su i pomoć svojih seizmologa i inženjera. Aydin je za danas.hr rekao kako je ono što se dogodilo u Turskoj katastrofa – 90 posto grada više nema, sve je zemlja. Njegova nećakinja uspjela je spasiti dvojicu sinova, ali na nju je pala zgrada. -Moje nećakinje i njezine snahe više nema. Umrle su. Imam još puno članova obitelji za koje ne znamo jesu li živi – rekao je Dahutogullari za danas.hr. Dodao je i kako se čuo s ostalom rodbinom koja je bez hrane, na hladnoći zbog čega je uputio molbu svima da pomognu Turskoj. I on je spreman otići i pomoći svojoj domovini i obitelji, a tim s kojim bi trebao ići predvode Petrinjci i Turci koji ondje žive. -Jako je teško. Ljudi čekaju pomoć, trebaju deke i hranu. Turska je velika, ali nastradalo je deset gradova. Moja sestra je jučer cijelu noć bila vani, treba šator i vode. Nema ništa, samo jedva čeka pomoć – rekao je Dahutogullari. Cijeli prilog pogledajte ovdje. vzaktualno.hr / danas.hr
“VOLIM SVOJU OPĆINU” Pokažite prirodne ljepote Općine Martijanec i prijavite se na natječaj za najbolju fotografiju
Općina Martijanec objavljuje Javni poziv za najbolju fotografiju „Volim svoju Općinu“. Svi zainteresirani pozvani su na sudjelovanje. Sve ostale informacije pronađite ovdje.
NE PROPUSTITE 5. Međunarodni “Fašnik u Petrijancu”
Ovogodišnji 5. Međunarodni “Fašnik u Petrijancu” koji organizira udruga “Petrajski kurent” održat će se ove subote, 11. veljače s početkom u 15:00 sati. Povorka kreće ispred Društvenog doma u Družbincu prema restoranu 4M do Osnovne škole Petrijanec, gdje će se pod šatorom održati predstavljanje skupina. U povorci se očekuje 15-ak grupa a nakon povorke i koreografije skupina slijedi maskenbal i zabava uz bend “Luđaci”. vzaktualno.hr