Izabrane Najljepše mame Hrvatske, donacija stiže i u varaždinsku bolnicu
Završeno je osmo finale izbora za Najljepšu Mamu Hrvatske, a Najljepša Mama Hrvatske u kategoriji od 23 do 39 godina je Daisy Osmičević (Vinkovci). Titulu Najljepše Mame Hrvatske Dijamant ponijela je Mihaela Gregec (Sisak), dok je u novoj kategoriji Najljepša Mama Hrvatske Platinum okrunjena Ljubica Jahoda (Split). Uz tri krune, dodijeljeno je ukupno šest lenti: NMH elegantnost – Valentina Ivković (Zagreb) NMH osobnost – Marijana Trinajstić (Rijeka) NMH fotogeničnost – Anđela Vukšić (Šibenik) NMH stil – Antonija Mijić (Split) NMH fashion – Dina Hopek (Konjščina) NMH glamour – Vahdela Vlahović (Zagreb) Izbor za Najljepšu mamu Hrvatske održan je 4. svibnja u Kući umjetnosti Arsen, a osmočlani žiri u sastavu Željko Burić, gradonačelnik grada Šibenika Danijel Mileta, zamjenik gradonačelnika Šibenika, Dino Karađole direktor Turističke zajednice Grada Šibenika, Zdravko Pilić, novinar Slobodne Dalmacije, Iva Loparić Kontekt, vlasnica licence Miss Hrvatske, Snježana Radev, modna dizajnerica i vlasnica brenda ‘Brokat’, Iva Dobrić, regionalna voditeljica prodaje trgovina Muller te Roni Lepej, glumac i casting direktor birali su između 14 finalistica. Tijekom programa održana je i modna revija ”Žena” brenda Brokat, a sve za humanitarnu svrhu. Naime, dvije haljine stavljene su na aukciju, a novcem prikupljenim od aukcije bit će kupljene slikovnice ‘Nešto ćeš lijepo sanjati’ šibenske anesteziologinje dr. Danći Mihovilčević. Slikovnice će biti donirane šibenskoj i varaždinskoj bolnici kako bi djeci olakšale pripremu za operacije i sami boravak u bolnici. -Zahvalni smo svima što nas podržavaju i prate, svakoj mami koja se odlučila prijaviti i svim partnerima koji hodaju ukorak s nama na našem putu. Za organizacijski tim kraj ovogodišnjeg finala znači priprema nove natjecateljske godine pa već sad pozivam sve mame da se prijave i pridruže našoj velikoj obitelji – zaključila je Maja Gnjidić Verdecchia, vlasnica licence. Finalistice su od četvrtka 2. svibnja boravile u Šibeniku gdje su uživale u pomno pripremljenom programu od strane tima NMH, kao i njihovih partnera.   vzaktualno.hr
Flora Centrum Mundi: Još ove nedjelje, Ludbreg u znaku cvijeća i glazbe
U Ludbregu je u tijeku cvjetna manifestacija Flora Centrum Mundi 2024. Ovu 27. međunarodnu izložbu i sajam cvijeća organiziraju Turistička zajednica područja Centar svijeta i Grad Ludbreg, a traje do nedjelje. Središnji izložbeno prodajni dio sajma održava se na Otoku mladosti, dok se popratna događanja održavaju na Zanatskom trgu, u Centru za kulturu i informiranje ‘D. Novak’ i dvorcu Batthyany. -Svake se godine u Ludbregu okuplja velik broj izlagača koji promoviraju jednu od najvažnijih poljoprivrednih grana u našem kraju. Ludbreški kraj proizvodi više od 50 posto ukupnog cvijeća u Hrvatskoj. Ne samo da smo na to ponosni nego nam je i važno da naši cvjećari promoviraju svoju proizvodnju, a to je najbolje upravo kroz ovaj sajam cvijeća kojeg su oni sami pokrenuli pred gotovo 30 godina, a koji godišnje okuplja preko 40 000 posjetitelja. Ovime spajamo cvjećarsku proizvodnju i turizam, dvije grane gospodarstva koje kod nas nisu nešto usputno već ono na čemu ozbiljno radimo, ulažemo i razvijamo – kaže ludbreški gradonačelnik Bilić. Na Zanatskom trgu se paralelno s izložbeno-prodajnim dijelom manifestacije održava Dječji cvjetni korzo namijenjen najmlađim posjetiteljima. Djecu očekuje znanstveni kutak, razne igre i napuhanci. -Osim što želimo pokazati koliko je cvijeće lijepo, želimo pokazati i koliko je naš grad lijep pa smo rasporedili određene aktivnosti na nekoliko lokacija u gradu. Treća lokacija je dvorac Batthyany u kojem se održava izložba minijaturnog drveća, dakle bonsai i izložba slika članova Likovnog udruženja Ludbreg. – objašnjava direktorica TZ područja Centar svijeta, Petra Međimurec. Poseban dodatak ovogodišnjem sajmu cvijeća je Blues festival Ludbreg u sklopu kojeg je cijeli grad pozornica. U sklopu blues festivala održat će se tridesetak koncerata u kojima će sudjelovati 25 glazbenika, a sve to odvija se na pet lokacija u Ludbregu. vzaktualno.hr/ludbreg.hr
Najsočniji kolač s narančama na svijetu – napravite portokalopitu i uživajte!
Portokalopita tradicionalna je grčka slastica, u osnovi pita s narančama koja se radi na jedinstven i zanimljiv način. Naime, tanke kore za savijače se najprije dobro posuše, zatim izmrve, a tek potom se miješaju s ostalim sastojcima. -Ono što je super kod ovog recepta je to što se sve može pripremiti u blenderu! Jednostavno, brzo i jaaaako ukusno – napisala je na svojoj stranici Reci peci popularna i omiljena majstorica u kuhinji Sandra Gašparić. POTREBNO: Za šećerni sirup: 5 naranči 500 g šećera voda (doliti onoliko vode k iscijeđenom soku od naranči tako da zajedno bude 800 ml) Za smjesu pite: 450 g tankih kora savijače 4 jaja 3 naranče 200 g grčkog jogurta 200 ml ulja 100 ml mlijeka 150 g šećera 2 vanilin šećera 1/2 vrećice praška za pecivo PRIPREMA: Najprije skuhati sirup za zaljevanje pečene pite. Iscijediti 4 naranče i izliti iscijeđeni sok u mjernu posudu. Sada u tu posudu doliti vode toliko da sve skupa bude 800 ml. Izliti sve u posudu za kuhanje, dodati šećer. Preostalu naranču narezati na kriške i dodati u lonac. Pustiti da zakuha. Neka sirup vrije 15-tak minuta. Tada ga isključiti i staviti na stranu da se hladi. Tanke kore savijati u lepezu, izgužvajte ih i tako izgužvane stavljati jednu do druge u lim za pečenje. Neka ne budu prejako stisnute. Sušiti ih u pećnici zagrijanoj na 150*C 1 sat. Kore ne bi smjele jako požutjeti, nego se baš posušiti. Nakon sušenja malo ih prohladiti, pa izmrviti rukama što sitnije. Za smjesu u koju ćemo dodati izmrvljene kore treba najprije očistiti 3 naranče od kore i nasjeći ih na manje komade. Staviti u blender zajedno sa predviđenom količinom šećera i vanilin šećerom pa izblendati. Zatim dodati u blender sve preostale namirnice: jaja, jogurti, ulje, mlijeko i prašak za pecivo pa još jednom kratko izblendati. Prebaciti nakon toga smjesu u veću posudu. Izmiksanoj smjesi polako dodavati malo po malo izmrvljene kore i dobro sve promiješati. Nikako nemojte dodati sve kore odjednom jer čete tada jako teško sve izmiješati. U namašćen i pobrašnjen lim za pečenje izliti sve skupa, poravnati i peći u pećnici zagrijanoj na 180*C 30 minuta. Još vruću piti zaliti ohlađenim sirupom i pustiti da stoji najmanje 30 minuta dok se sav sirup ne upije. Dobro sve rashladiti i poslužiti uz kuglicu sladoleda od vanilije. screenshot/reci peci vzaktualno.hr/recipeci.com
DVD Varaždin će se, umjesto u gradu, smjestiti u Regionalni centar civilne zaštite, Bosilj: Kao najstarijem vatrogasnom društvu, priliči mu ostati na području Varaždina
Varaždinska županije u narednom će razdoblju dobiti Regionalni centar civilne zaštite čije je projektiranje započelo krajem prošle godine. Radi se o jednom od strateških projekata Varaždinske županije, a graditi će se na lokaciji u varaždinskom Brezju iza tvrtke Solvis, na zemljištima koja se jednim dijelom nalaze na području grada Varaždina, a dijelom na području općine Gornji Kneginec. Prvotna zamisao bila je da se Regionalni centar gradi uz istočnu obilaznicu iza tvrtke Gumiimpex, koje je u vlasništvu Javne vatrogasne postrojbe Grada Varaždina, no ipak je odlučeno da će se graditi na novome mjestu. Projekt je podržao i Grad Varaždin, uz izdvajanje Javne vatrogasne postrojbe iz Regionalnog centra civilne zaštite te je Grad odlučio nastaviti s projektom izgradnje izdvojenog Centra vatrogasne djelatnosti na prije predviđenoj lokaciji u Varaždinu. Inače, Javna vatrogasna postrojba svoje prostorije ima u samome centru grada, gdje se ujedno nalaze i prostori Dobrovoljnog vatrogasnog društva Varaždin, stoga je logično da se i DVD Varaždin preseli u planirani Centar vatrogasne djelatnosti. No, novi prostori za DVD Varaždin predviđeni su u Regionalnom centru civilne zaštite, što pokazuju i planovi novog centra. Za komentar smo upitali i varaždinskog gradonačelnika Nevena Bosilja koji nam je rekao kako je Centar vatrogasne djelatnosti trenutno u fazi projektiranja, za što su osigurana i sredstva, te da će pozicija planiranog Centra omogućiti vatrogascima i svim ostalim službama pristup svim lokacijama u gradu u skladu s visokim standardima koji se moraju zadovoljiti prilikom intervencija. – S druge pak strane, Regionalni centar Civilne zaštite, prema meni dostupnim informacijama, bit će smješten van teritorijalnih granica grada Varaždina. Zbog takvog smještaja neće biti pogodan i ne dolazi u obzir za smještaj Javne vatrogasne postrojbe Grada Varaždina. Ista logika trebala bi važiti također za DVD Varaždin koje je organizirano kao udruga. Međutim, ako zbog ničeg drugog, a ono zbog tradicije kao najstarijem vatrogasnom društvu priliči ostati na području Varaždina – poručio je gradonačelnik Bosilj. Dodao je kako Grad Varaždin usko surađuje sa Javnom vatrogasnom postrojbom u pripremi projekta Centra vatrogasne djelatnosti. – Zbog imperativa što kraćeg vremena izlaska vatrogasaca na intervencije, što je presudno u hitnim situacijama, zakonskih, prostornih i prometnih uvjeta, neupitan je smještaj varaždinskih vatrogasaca u novi centar koji će biti na području jedinice lokalne samouprave koja im je osnivač, a to je Grad Varaždin – rekao je gradonačelnik Bosilj. n.p.bajz/vzaktualno.hr
Maksim, Anđelko i Peregrin današnji su godovnjaci, čestitajte im imendan!
Prema katoličkom kalendaru, danas imendane slave osobe imena Anđelko, Maksim i Peregrin. Anđelko je muško ime koje potiče od grčke riječi ἄγγελος angel, što znači anđel (vijesnik, poslanik). Ženski oblik ovog imena je Anđelka. Drugi oblici ovog imena su Andelo, Andelko, Angelino, Angelo, Andjeliko, Anđelino, Anđo, Angeliko, Andelino, Andžo. Maksim je muško ime latinskog porijekla. Nastalo je od latinske riječi maximus, što znači najveći. Drugi oblici ovog imena su Maxim, Maksa i Makso. Ime Peregrin nosilo je nekoliko svetaca, a bilo je popularno među ranim kršćanima, no danas nije osobito rašireno. foto: ilustracija vzaktualno.hr/knjigaimena.com
PROGNOZA Nedjelja će biti pretežno sunčana uz temperaturu zraka oko 25 Celzijevih stupnjeva
Prema prognozi Državnog hidrometeorološkog zavoda, danas će biti pretežno sunčano uz mjestimice umjerenu naoblaku i danju toplo. Uz jači razvoj oblaka moguć je poneki poslijepodnevni pljusak, ponajprije u Gorskoj Hrvatskoj, na širem riječkom području i u unutrašnjosti Istre. Ujutro na kopnu ponegdje magla. Vjetar slab do umjeren jugozapadni. Najniža jutarnja temperatura zraka između 6 i 11, na Jadranu od 10 do 14 °C. Najviša dnevna uglavnom od 21 do 26 °C. Biometeorološka prognoza Biometeorološke prilike će biti povoljnije u odnosu na prethodne dane. Uz više sunca te toplije vrijeme, boravak na otvorenom će mnogima doprinijeti poboljšanju općeg stanja. Kroničnim bolesnicima i dalje savjet da izbjegavaju suvišne napore. foto: ilustracija vzaktualno.hr/meteo.hr
Svečanom sjednicom i dodjelom općinskih priznanja obilježen Dan Općine Mali Bukovec
U Društvenom domu Sveti Petar u Malom Bukovcu, uz prisustvo brojnih uzvanika i gostiju, u subotu je održana svečana sjednica Općinskog vijeća Općine Mali Bukovec. Svečanost je otvorio predsjednik Općinskog vijeća Zlatko Golec koji je pozdravio sve prisutne te im zaželio srdačnu dobrodošlicu. U svom se govoru osvrnuo na važnost dana svetog Florijana, zaštitnika ove općine. Kazao je kako mu je želja da druženje, uvažavanje drugih i lijepe riječi budu važnije od brzog, materijalnog života te da svi moraju biti ponosni na svoju općinu, zahvalivši svima onima koji su u prošlosti doprinijeli njezinu stvaranju. Dodao je da im je dužnost sačuvati je i razvijati za buduće naraštaje, za opće dobro svih njezinih žitelja, bez obzira na političke opredijeljenosti. Općina Mali Bukovec, ističe Golec, svih je ovih godina poslovala pozitivno, s relativno malim proračunom, ali ipak konstantno povećavajući prihode, a vodstvo je uspijevalo obilato koristiti EU i nacionalne fondove te investirati u velike projekte, podižući na taj način standard Općine, s naglaskom na ulaganja u mlade. – Danas, kada Općina slavi 31 godinu svoga postojanja i kada je svjesna svoje zrelosti, ljepote i pitomosti, mogu reći da sam ponosan na tri desetljeća njenog postojanja. To je bilo razdoblje u kojem smo razvoj vodili vrlo usmjereno i odlučno, činili to na promišljen i razuman način, za dobrobit i razvoj svakog mjesta i boljitak svih žitelja naše općine. Sada je pred nama veliki zadatak, a to je sačuvati život na selu, pretvoriti san naših očeva u zbilju, zaustaviti trend iseljavanja u okolne gradove i pretvoriti ga u obrnuti smjer, povratak iz grada u selo – poručio je predsjednik Vijeća. Istaknuo je kako Općina ima jasnu viziju za godine koje dolaze te da glavna preokupacija mora biti ono po čemu će općina biti poznata i što će trajno ostaviti mlađim naraštajima. – Zato trebamo iskoristiti prirodna bogatstva i ljepote našega krajolika. Prije svega mislim na proizvodnju električne i toplinske energije preko geotermalne i solarne elektrane, turističko-rekreativne sadržaje i još dosta toga, no treba biti strpljiv, skroman, ali marljiv i uporan, radišan, onako kako smo naučeni i doći ćemo do prijeko potrebnih sredstava za realizaciju naših ideja – kazao je Golec pa zahvalio županu Anđelku Stričaku na podršci projektu geotermalne elektrane koji će se višestruko isplatiti i Općini Mali Bukovec i Varaždinskoj županiji. Zahvalio je potom i svim kolegicama i kolegama iz Općinskog vijeća koje je od lani održalo osam sjednica i sve odluke donijelo jednoglasno, ali i načelniku te svima ostalima koji su doprinosili tome da općina Mali Bukovec bude mjesto ugodnog življenja, čestitajući im svima Dan Općine. Osvrt na proteklu godinu Prigodnim riječima prisutnima se potom uz pozdrave i čestitke povodom Dana Općine obratio općinski načelnik Darko Marković. Na početku svoga govora osvrnuo se na proteklu godinu, rekavši kako je 2023. bila još jedna uspješna godina u kojoj se ulagalo u uređenje općine, a ponajviše u buduće investicijske projekte za koje se nada da će život i rad mještana učiniti kvalitetnijim i lakšim. Spomenuo je potom neke od značajnijih realiziranih projekata, sufinanciranih EU i državnim novcem. – Upravo ćemo ovih dana ishoditi Uporabnu dozvolu za Društveni dom Županec, čija je dogradnja i rekonstrukcija započeta i dovršena krajem 2023. godine, a radi se o projektu vrijednom 141 tisuću eura. Nadalje, u protekloj godini realizirana je modernizacija nerazvrstanih cesta u Malom Bukovcu i Župancu u vrijednosti od 37 tisuća eura, za koju je najveći dio financijskih sredstava osiguralo Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova EU – rekao je načelnik Marković i dodao da su se, osim ove investicije, redovito održavale i ostale nerazvrstane ceste i javne površine na području Općine. – U centru naselja Sveti Petar smo u potpunosti zamijenili javnu rasvjetu s novom LED rasvjetom te smo kroz cijeli centar investirali u DTK infrastrukturu radi lakšeg polaganja budućih optičkih komunikacijskih kabela. Bio je to dio jednog većeg projekta kojim je ŽUC Varaždinske županije izgradio novi rotor u centru naselja, u potpunosti uredio dodatno križanje prema Kalničkoj ulici te izgradio nogostupe kroz cijeli centar. Osim centra, u Svetom Petru smo djelomično rekonstruirali i ostatak javne rasvjete kroz tri ulice: Harambašinu, Jalšićevu i Vinogradsku. Svo to ulaganje vrijednosti je nešto više 60 tisuća eura – kazao je Marković. Dodao je da je u tim ulicama također započela zamjena starih drvenih stupova novima, kao priprema za rekonstrukciju distribucijske mreže kompletnog naselja i izgradnju nove trafostanice za cijelo naselje. – U Malom Bukovcu postavljena je nova javna rasvjeta na Trgu sv. Katarine u vrijednosti od 11 tisuća eura, dok se u Novom Selu Podravskom adaptirao i uređivao Društveni dom. Također, dobivenim sredstvima iz Središnjeg državnog ureda za demografiju i mlade i vlastitim sredstvima Općina je nabavila nova igrala za igralište Dječjeg vrtića „Krijesnica” te smo izgradili novu modernu ogradu oko Vrtića – istaknuo je. Nadalje, govori, izrađena je projektna dokumentacija i ishođena pravomoćna Građevinska dozvola za Rekonstrukciju nerazvrstane ceste NC001 u Malom Bukovcu, a vrijednost projekta iznosi nešto manje od milijun i pol eura. – Uz to, uspjeli smo izraditi projektnu dokumentaciju i ishoditi pravomoćnu Građevinsku dozvolu za potpunu Rekonstrukciju općinske zgrade te ćemo u narednom razdoblju pomno pratiti natječaje na koje bismo mogli prijaviti jednu ovakvu sveobuhvatnu modernizaciju naše centralne javne zgrade – kazao je načelnik i zatim istaknuo projekte i demografske mjere koje Općina provodi za mlade, od onih najmlađih, do mladih obitelji koji kupuju nekretninu, ali i one koje se tiču brige o umirovljenicima. Pritom kao najvažnije ističe 100 tisuća eura dobivenih iz NPOO-a za adaptaciju Dječjeg vrtića „Krijesnica” i osiguravanje novih prostora za najmlađe. U proteklih godinu dana, dodaje, nije se zaboravilo ni na socijalno ugrožene stanovnike, a nije se ni propustila prilika za sudjelovanje na brojnim nacionalnim i EU natječajima, stoga su pokrenute izrade brojnih projekata, strategija i dozvola, od kojih kao najvažnije ističe ishođenje pravomoćne Građevinske dozvole za izgradnju Vatrogasnog centra i Društvenog doma Mali Bukovec. – I na kraju, svakako moramo spomenuti da je glavnina financijskih sredstava u protekloj godini uložena u naš najveći projekt, a to je tvrtka Bukotermal d.o.o. Naime, u 2023. godini ista je od strane Općine Mali Bukovec dokapitalizirana s iznosom od 291 tisuću eura iz vlastitih proračunskih sredstava. O projektu je gotovo sve već rečeno, no svakako moramo spomenuti da su unatrag godinu dana ispunjene sve obaveze tvrtke oko istraživanja te je trenutno u Ministarstvu gospodarstva na čitanju i provjeri od strane oformljenog Povjerenstva Projekt razrade eksploatacije eksploatacijskog polja Lunjkovec-Kutnjak. Nakon uspješne i pozitivne ocjene ovog projekta, krenut će se s prvim koracima prema projektiranju geotermalne elektrane – kazao je Marković i pritom zahvalio i čestitao direktoru Bukotermala Alenu Požgaju, županu Anđelku Stričaku i svima koji su radili i još uvijek rade na ovom projektu koji će imati nemjerljiv značaj za općinu, ali i cijelu županiju. Napomenuo je da ovakav primjer suradnje i investicija u energetiku od strane Županije i Općine ne postoji nigdje drugdje te da se pažljivo i temeljito idemo prema zacrtanom cilju. Pohvalio je tim zaposlenih u Općini, ali i zahvalio te čestitao svim mještankama i mještanima Dan Općine, kao i vatrogascima Dan svetog Florijana. Riječ gostiju Neki od uzvanika zbog ranije preuzetih obaveza nisu mogli prisustvovati svečanoj sjednici, ali su zato uputili audio čestitke, a jednu od njih uputio je predsjednik HSU-a Veselko Gabričević. Hrvatska Pošta d.d. i ove godine sponzorstvom prati sva kulturna događanja organizirana u sklopu proslave Dana Općine Mali Bukovec, pa se prisutnima s nekoliko prigodnih riječi obratio član Uprave Hrvatske pošte Siniša Šukunda. Uime prisutnih gradonačelnika i načelnika obratio se načelnik Općine Veliki Bukovec Franjo Vrbanić koji je istaknuo kako je uvijek ugodno na Florijanovo biti u Općini Mali Bukovec, gdje se već osjeća i kao domaćin zbog zaista velike suradnje i mnogo zajedničkih projekata. – Imamo puno zajedničkih projekata poput dječjeg vrtića, imamo i zajedničku školu koju pratimo kroz cijeli rad, a tu su i projekti koju obuhvaćaju i jednu i drugu općinu. Imamo jako dobru suradnju s cijelom Upravom, pogotovo s načelnikom Markovićem i Općinskim vijećem – rekao je Vrbanić pa svim žiteljima čestitao Dan općine Mali Bukovec, kao i vatrogascima njihov dan, blagdan svetog Florijana. Uime Vlade RH i premijera Andreja Plenkovića te Varaždinske županije, prigodnu čestitku povodom Dana Općine uputio je i varaždinski župan Anđelko Stričak, čestitajući ujedno načelniku Markoviću i njegovom timu na svim rezultatima. – Uvijek volim naglasiti da postoje općine velike duhom i velike idejama. A kada jedna mala općina, i po površini i po broju stanovnika i po financijskim sredstvima, kreće u izgradnju jedne geotermalne elektrane, e to je veliki duh i velika ideja. Cijeli vaš proračun nije dovoljan da se izbuši pola jedne bušotine, a treba ih pet. Jedna bušotina košta pet milijuna eura, znači „samo” još 25 milijuna eura treba da se izbuše bušotine da bi se mogla ta elektrana, koja opet košta oko 60-80 milijuna eura, izgraditi i staviti u pogon. To su te velike ideje i veliki duh, zaista trebaš biti hrabar da kreneš u tom smjeru – konstatirao je župan i izaslanik premijera, pa nastavio: – Kada dođete na ovo područje, vjerujem da svi primjećujemo kako su sva polja, sve oranice obrađene. To nam najbolje govori o tome da su ovdje zaista vrijedni ljudi. Općina je poznata po cvjećarskoj proizvodnji, ratarskoj, a isto tako po povrtlarskoj. Od prošle svečane sjednice do danas, na europskoj razini smo zaštitili još jedan poljoprivredno-prehrambeni proizvod, to je ludbreški hren koji se, između ostalog, proizvodi u ovome kraju – rekao je Stričak. Podsjetio je potom i na manifestaciju Rikićevo proljeće, održanu prije dva mjeseca u Novom Selu Podravskom, koja se održava u spomen ili kao podsjetnik na nezaboravne Gruntovčane i koja serija nas uvijek iznova nasmije i razveseli. – Ono što je zanimljivo, i što kao Županija planiramo podržati, to je da se Novo Selo Podravsko proglasi Hrvatskim Selom Ruža. Najveća proizvodnja ruža je u tom mjestu. Mi smo već odradili određene korake, zadužio sam vodstvo Srednje poljoprivredne škole u Vinici da vas kontaktira i da vidimo na koji način da to odradimo, da damo tom lijepom kraju još jednu dodatnu notu, manifestaciju – poručio je Stričak i potom nabrojao sve velike projekte Varaždinske županije, realizirane od prošle godine do danas, od kojih ih se najviše odnosilo na zdravstvo i obrazovanje. Laureatima dodijeljena javna priznanja Kao što to obično biva, svečana sjednica bila je prigoda da se istaknutim pojedincima i društvima, odnosno obrtima, uruče javna priznanja Općine Mali Bukovec. Tako su Priznanja Općine Mali Bukovec za postignute rezultate na svjetskom prvenstvu u Liverpoolu u mažoretu i za promociju Općine Mali Bukovec uručena Marti Kovaček, Larisi Kovaček i Teni Herega, članicama Ludbreških mažoretkinja. Priznanja Općine Mali Bukovec za postignute rezultate na međunarodnom plesnom natjecanju u Pragu i Bratislavi te za promociju Općine Mali Bukovec dodijeljena su Pauli Kovaček, Karli Hladnić i Katji Blatarić, članicama KUD-a „Anka Ošpuh”. Dodajmo da su u zabavnom dijelu programa nastupili Kvintet „Garestin Brass“ i Mali čuvari baštine Osnovne škole Veliki Bukovec. vzaktualno.hr
Varaždinski župan Anđelko Stričak vatrogascima čestitao blagdan sv. Florijana
Župan Varaždinske županije Anđelko Strčak uputio je čestitku vatrogascima povodom Međunarodnog dana vatrogasaca i blagdana svetog Florijana. – Uime Varaždinske županije i u svoje osobno ime, svim pripadnicima javnih vatrogasnih postrojbi i dobrovoljnih vatrogasnih društava koja djeluju na području Varaždinske županije, povodom Međunarodnog dana vatrogasaca i blagdana vašeg nebeskog zaštitnika sv. Florijana, upućujem iskrene čestitke. Zahvaljujem vam na vašem iznimnom trudu, zalaganju, vremenu i nesebičnosti koje ulažete u spašavanje ljudi i imovine – istaknuo je Stričak i dodao: – Ponosni smo na vašu profesionalnost i organiziranost koju iskazujete u svakoj situaciji, kao i na veliku požrtvovnost u obavljanju ove humane profesije. Vatrogastvo nije posao, to je poziv i iznimno nam je drago vidjeti kako naša vatrogasna društva i vatrogasne postrojbe međusobno surađuju, a zahvaljujući svom radu i predanosti prepoznati ste i cijenjeni u cijeloj Hrvatskoj – kazao je župan. Dodao je da će im Varaždinska županija uvijek biti partner i prijatelj te im je ovim putem poželio puno uspjeha i sreće u radu, uz što manje intervencija te neka ih i dalje čuva zaštitnik sveti Florijan. foto: arhiva vzaktualno.hr/varazdinska-zupanija.hr
U Kumrovcu tradicionalno obilježena 44. obljetnica smrti Josipa Broza Tita

U Kumrovcu pokraj rodne kuće Josipa Broza Tita u subotu je obilježena 44. obljetnica smrti Josipa Broza Tita, jugoslavenskog komunističkog revolucionara, političara i državnika te predsjednika Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije, koji je preminuo na današnji dan, 4. svibnja 1980. godine.

Obilježavanju ove obljetnice prisustvovao je Franjo Habulin, predsjednik Saveza antifašističkih boraca i antifašista Republike Hrvatske, koji je za Josipa Broza Tita rekao da je to čovjek čije ime nose mnogi trgovi i ulice svjetskih metropola.

– Ljudi šeću tim ulicama i rekao bih da znaju više o Josipu Brozu Titu nego što znaju mladi ljudi u Hrvatskoj. To je ono što nije dobro i što je po meni katastrofa. Mislim da se Zagorje i Hrvatska imaju čime ponositi, čovjeka kojim se mogu ponositi – rekao je Habulin.

Dodao je da su dočeci prilikom dolaska Tita u zemlje jugoistočne Azije, pa i tadašnjeg SSSR-a, primjerice u Moskvi i Pekingu, bili impozantni.

– Takav doček se ne organizira nekome koga se ne uvažava, takav se doček organizira čovjeku kojega se visoko cijeni, poštuje i uvažava. Josip Broz Tito je prije svega revolucionar, čovjek koji je pokrenuo narod na općenarodni oružani ustanak protiv okupatora, ali i protiv njihovih sluga, domaćih kvislinga svih boja, od bjelogardejaca, ustaša do četnika i tako dalje. I kao vojskovođa uspješno je vodio narodnooslobodilačku borbu do konačne pobjede nad antifašizmom na našim prostorima – kazao je Habulin.

Za Tita je još rekao da je bio izuzetan državnik koji je uspio ujediniti narode i narodnosti na prostoru Jugoslavije i napraviti državu u kojoj je živjelo šest naroda i dvije narodnosti u zajedničkoj federaciji, od kojih je svaki narod imao svoju republiku. I konačno, dodaje, Josip Broz bio je svjetski političar, čovjek koji je svjetsku politiku obilježio u drugoj polovici 20. stoljeća.

– Tito je bio tvorac Pokreta nesvrstanih. Pokret je okupljao ogromnu većinu zemalja koje su UN-u imale većinu i ni jedna odluka bez njih nije mogla biti donesena. Oni su diktirali svjetsku politiku, a političari velikih sila morali su se konzultirati s Josipom Brozom prije nego što su krenuli u donošenje odluka u Skupštini UN-a, a ono što bi bilo najvažnije, Pokret nesvrstanih je odigrao značajnu ulogu u smirivanju tenzija u vrijeme Hladnog rata između istočnog i zapadnog bloka i osigurali su uvjete popuštanja, mira i stabilnosti na svjetskim prostorima. Dakle, to je bio Josip Broz i zbog toga smo danas ovdje – zaključio je Habulin.

Krapinsko-zagorski župan Željko Kolar kazao je kako su prošle 44 godine od smrti Zagorca kojemu danas poklanjamo minutu tišine za ono što je napravio dobroga kroz svoj život i ostavio trag u povijesti.

– To je pobjednik u II. svjetskom ratu, vojskovođa, ’48. jasno i odlučno „ne” Staljinu, ’74. godine Ustav koji je omogućio Hrvatskoj da ima pravni temelj da proglasi samostalnu državnost, nažalost krvlju stečena zahvaljujući našim hrvatskim braniteljima. I dosta – za jedan život, za jednog čovjeka ogromna stvar – istaknuo je Kolar, dodavši da je Tito jako dobro radio i da ga po tome i svijet pamti.

Kako je još rekao župan, bila su to neka druga vremena te su dočeci, kada je Tito dolazio u zemlje koje su bile u Pokretu nesvrstanih, bili spektakularni jer je dolazio kao prijatelj i kao čovjek za slobodan svijet.

Pogreb u Beogradu je zapravo pokazao veličinu njegova političkog djelovanja, bez obzira na jednopartijski sustav, ali i lijevi i desni, istočni i zapadni su se došli pokloniti Titu u Beograd. Danas kada gledamo, toliki broj državnika, kraljeva, predsjednika vlada, predsjednika država, premijera, nikada se u svjetskoj povijesti prije, a ni poslije nije dogodio – poručio je Kolar.

Načelnik Općine Kumrovec Rober Šplajt naveo je kako se ovaj događaj organizira već godinama te da u Kumrovec dolaze tisuće ljudi.

– Imamo bogat kulturno-zabavni program, kao i gastronomski. Svima nam je bitno da ljudi dođu u Kumrovec, da se dobro zabave, da ne bude nikakvih incidenata kao što ih nije ni bilo svih ovih godina. Ljudi dolaze ovdje u Kumrovec da se prisjete starih vremena, povijesti koja je iza nas, a ne da idealiziraju i da bude neku priču bivše države i vraćaju duhove iz prošlosti – zaključio je načelnik.

mlpetrinjak/vzaktualno.hr

U Zaboku održano prvenstvo Hrvatske u kickboxingu, natjecanje otvorio župan Kolar
Prvenstvo Hrvatske u kickboxingu disciplini light contact za seniore, juniore i starije kadete održano je 4. svibnja 2024. godine u Zaboku. Na prvenstvu se okupilo 169 natjecatelja iz 32 kluba, a sve je na samom početku pozdravio i župan Krapinsko-zagorske županije Željko Kolar koji je i otvorio samo natjecanje. – Broj natjecatelja ovdje pokazuje koliko su u Hrvatskoj popularni borilački sportovi, ali i koliko smo mi na području županije uspješni u svim borilačkim sportovima – poručio je ovom prilikom župan Kolar. Prvenstvo su organizirali Hrvatski kickboxing savez, Kickboxing klub ‘Ninja’ Zabok i Grad Zabok. foto: kzz.hr vzaktualno.hr/kzz.hr