U okviru završnog događaja projekta ''Gradovi za jednakost - Bolja zaštita od diskriminacije na lokalnoj razini kroz upravljanje raznolikošću i jednakošću'' kojeg provodi Hrvatski pravni centar u suradnji s Udrugom gradova u Republici Hrvatskoj, 22. listopada 2019. u Hrvatskom saboru dodijeljene su nagrade za 7 gradova s najbolje ocjenjenim praksama u području jednakosti u kategoriji velikih i malih gradova te 2 nagrade za osobito istaknutu praksu u području jednakosti.
Od 128 gradova koliko ih se nalazi u Hrvatskoj sa statusom 'grada', njih 54 je pristupilo istraživanju, u uži ih je krug selekcije ušlo svega 14, a među najboljima našla se i Lepoglava koja je zauzela visoko 3. mjesto. Grad Lepoglava tako je postao jedini grad iz Varaždinske županije koji je dobio nagradu za treću najbolje ocjenjenu praksu u području jednakosti među manjim gradovima u Hrvatskoj.
Nagradu je u ime Grada Lepoglava primio zamjenik gradonačelnika Hrvoje Kovač spomenuvši pritom da, iako se javne politike i propisi najčešće donose na nacionalnoj razini, ljudi svoja prava zapravo ostvaruju tamo gdje žive i rade, u svojim lokalnim zajednicama. - Politike i poslovi koje donose i obavljaju gradovi znatno utječu na mogućnosti i prilike koje će biti dostupne pojedincima i skupinama građana, a time i na njihovu međusobnu jednakost. Ovo priznanje, veliko samo po sebi, samo potvrđuje usmjerenost ove gradske vlasti prema onom dijelu lokalnog razvoja koji se ne mjeri kamionima šudra ili kilometrima asfalta već kvaliteti života najranjivije osobe u našoj zajednici. Jednakost u pristupu je jedan od elemenata dobrog upravljanja – poručio je Kovač po preuzimanju nagrade.
Jednakost je Ustavom Republike Hrvatske proglašena najvišom vrednotom ustavnog poretka. Ona obuhvaća zabranu diskriminacije i promicanje jednakih mogućnosti, što su zakonske obveze svih javnih tijela. Međutim, shvaćena šire, ona obuhvaća i bolju društvenu koheziju u gradu koja se postiže boljim odnosima između gradskih vlasti i građana, te skupina građana međusobno. Kada građani vide svoj grad kao mjesto u kojem mogu dobiti priliku za ostvarivanje svojih planova i mogućnosti pod jednakim uvjetima, i kao mjesto u kojem se prema njima pošteno odnose, vjerojatnije je da će tamo ostati i biti aktivnim članom zajednice.
Indeks “Gradovi za jednakost” po kojem su bodovani nominirani gradovi namijenjen je gradovima koji žele unaprijediti svoju praksu u području promicanja jednakosti. On omogućava gradovima da procijene vlastiti učinak u ovom području i tako dijagnosticiraju razinu svoje postojeće prakse pomoću dvanaest pokazatelja. Ovi pokazatelji odnose se na način na koji grad unapređuje jednakost kroz svoje funkcije nositelja demokracije na lokalnoj razini, pružatelja javnih usluga i poslodavca, te kroz uključivanje građana.
Indeks se zasniva na upitniku za samoprocjenu. U svakom od dvanaest indikatora opisane su tri moguće razine prakse grada u ovom području: ona gdje još nije bilo znatnijih pokušaja; ona gdje su načinjeni početni koraci i ostvarena određena razina prakse; te treća razina, koja znači da u gradu već postoji napredna praksa koja daje opipljive rezultate u području jednakosti. Grad je u odnosu na svaki od dvanaest indikatora sam odabrao onaj opis prakse koji najbolje opisuje njegovu vlastitu situaciju. Taj je odabir potkrijepio odgovarajućim dokazima, najčešće prilaganjem nekog dokumenta ili dokumenata.
Ispunjene upitnike pregledao je i ocijenio Odbor za nagradu, sastavljen od stručnjaka iz područja upravljanja gradovima i iz područja jednakosti.
DOBITNICI NAGRADA ZA 2019. GODINU:
U kategoriji velikih gradova:
1. Za najbolje ocijenjenu praksu u području jednakosti: Grad Zagreb
2. Za drugu najbolje ocijenjenu praksu u području jednakosti: Grad Rijeka
3. Za treću najbolje ocjenjenu praksu u području jednakosti: Grad Pazin
U kategoriji malih gradova:
1. Za najbolje ocijenjenu praksu u području jednakosti: Grad Zabok
2. Za drugu najbolje ocijenjenu praksu u području jednakosti: Grad Labin
3. Za treću najbolje ocjenjenu praksu u području jednakosti: nagradu dijele Grad Lepoglava i Grad Petrinja
Za osobito istaknutu praksu u području jednakosti nagrade dobivaju:
• Grad Rijeka, za program uvođenja građanskog odgoja i obrazovanja
• Grad Pazin, za program aktivnog uključivanja građana u proces donošenja gradskog proračuna – Pazi(n), proračun!
U Indeksu su sudjelovali sljedeći gradovi: Kutina, Glina, Crikvenica, Prelog, Ozalj, Drniš, Petrinja, Lepoglava, Labin, Zabok, Varaždin, Pazin, Rijeka, Zagreb.
Ovi gradovi jasno su objavili da im je jednakost prioritet, i jasno je izražena politička volja da se ova vrijednost u njima ostvaruje. Postavljeni su ciljevi u skladu s time, njihovo se izvršenje prati, ocjenjuje i objavljuje, a odgovornost za ova pitanja je i formalno dodijeljena u strukturama upravljanja. Stanje jednakosti među građanima se sustavno prati temeljem objektivnih pokazatelja. Pitanja jednakosti su integrirana u način na koji grad osigurava javna dobra i usluge, te u način na koji se odnosi prema vlastitim zaposlenicima. Konačno, ovi gradovi sustavno uključuju građane i ostale dionike u razvoj, primjenu i praćenje lokalnih politika i programa.
Više o tome što gradovi čine i što bi mogli činiti u ovom području možete saznati iz priručnika „Gradovi za jednakost“. Priručnik je dostupan na sljedećoj poveznici: http://www.hpc.hr/wp-content/uploads/2018/07/Gradovi-za-jednakost-ostvarivanje-na%C4%8Dela-jednakosti-na-lokalnoj-razini.pdf
Dodatne informacije o samom projektu potražite na: http://www.udruga-gradova.hr/projekti/gradovi-za-jednakost/.
vzaktualno.hr